Помер Михайло Хейфец, співкамерник і літописець українських політв'язнів.

 

В Єрусалимі на 86-му році життя помер правозахисник, дисидент, історик і письменник Михайло Хейфец. Пан Хейфец – великий друг українських дисидентів, із котрими зблизився у совєцькій неволі; автор цінних спогадів про них.

 

Хейфец відійшов вночі на 25 листопада, повідомляє "Радіо Свобода".

 

 

Михайло Хейфец народився 18 січня 1934 року у тогочасному Ленінграді (тепер Санкт-Петербург). Здобув літературну освіту, працював учителем, а згодом уже повністю зосередився на письменництві.

 

У 1973 написав передмову "Йосип Бродський і наше покоління" до 5-томного зібрання творів Бродського, підготованого для самвидаву. Ця передмова стала головним епізодом звинувачення у так званій "чисто-літературній справі КДБ".

 

У квітні 1974 року був арештований за "наклеп на радянський лад", оскільки у передмові висловив різкий осуд вторгненню військ Варшавського договору в Чехословаччину.

 

Хейфеца також звинуватили у зберіганні літературного і правозахисного самвидаву, статей і листів Петра Григоренка, Олексія Костеріна, статті Андрія Амальріка "Чи проіснує Радянський Союз до 1984 року".

 

У вересні 1974 року Хейфеца засудили за "антирадянську агітацію і пропаганду" на чотири роки позбавлення волі в колонії суворого режиму і два роки заслання.

 

У зоні зблизився з українськими політв’язнями, зокрема із Зоряном Попадюком, Василем Стусом, В’ячеславом Чорноволом, Миколою Руденком.

 

Брав участь у спільних протестних голодуваннях, зокрема з вимогами визнання табірною адміністрацією "статусу політв’язня" і визволення Стуса із карцера.

 

Склав текст "Повідомлення про боротьбу політв’язнів Мордовських таборів за статус політв’язня", який передали на волю.

 

Написав і передав на волю кілька книг, зокрема автобіографічний твір "Місце і час" про життя у таборі й боротьбу і "Російське поле" – збірку з трьох інтерв’ю із політв’язнями, видане на Заході.

 

У квітні 1978 року після завершення табірного терміну був етапований на заслання у Казахстан. Там продовжував правозахисну діяльність, підтримуючи інших політв’язнів, зокрема направив кілька протестів проти суду в Україні над Василем Овсієнком.

 

Описав етап та заслання у книзі "Подорож із Дубравлагу в Єрмак".

 

У січні 1980 року звільнений із заслання та емігрував в Ізраїль.

 

У своїх книгах, написаних у таборі, а також у збірнику нарисів "Українські силюети" та у журнальних публікаціях описав своїх співтабірників – Василя Стуса, В’ячеслава Чорновала, Миколу Руденка, Зоряна Попадюка, Василя Овсієнка.

 

"Ми, українці, вміли багато вистраждати в концтаборах, але не зуміли про це написати. Дяка євреєві Хейфецу: досі ніхто ліпше про нас не написав", – сказав про Хейфеца політв’язень "брежневських часів" Василь Овсієнко.

 

Михайло Хейфец, Василь Овсієнко, Євген Сверстюк 

 

26.11.2019