Бурмістр окупованої Горлівки леґалізувався в Україні як розвідник.

 

Колишній "народний міський голова" Горлівки Едуард Матюха прибув із окупованого Донбасу на вільну українську територію і тепер стверджує, що весь той час був глибоко законспірованим працівником української розвідки.

 

"Я є розвідником Головного управління розвідки Міністерства оборони України", – сказав Матюха в інтерв'ю програмі "ТСН" на телеканалі "1+1".

 

 

Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Вадим Скібіцький підтвердив, що Матюха працював на українські інтереси з окупованих територій.

 

“Дійсно, Едуард – це та людина, яка надавала необхідну інформацію про реальну ситуацію на окупованих територіях”, – сказав Скібіцький.

 

На Донбасі Матюха також працював у структурах комуністичної партії й стверджує, що саме через російських комуністів значною мірою здійснювалася аґресія проти України.

 

Едуард Матюха приписує собі низку подвигів, зокрема винахід сайту з онлайн-базою сепаратистів "Миротворець" і втечу банди Іґоря Стрєлкова зі Слов'янська. 

 

“Дуже вдала ідея була з мого боку створити сайт "Миротворець" і включити мене до цього сайту, з моєї подачі. Це відкрило мені двері усюди. А ще згадка про те, що я був “народним мером”, зробила мене героєм на всі дві "республіки"”, – розповідає розвідник.

 

“Мерство спричинило конфлікт між Безлером та іншими угрупованнями, що спричинило вихід Стрєлкова до міста Донецьк. Цей штучно створений конфлікт зробив можливим конфлікти між угрупованнями в містах Слов’янськ, Донецьк і Горлівка”, – хвалиться він.

 

 

Низка українських оглядачів висловлює скепсис щодо особи Едуарда Матюхи.

 

"Ті, хто придумав цю операцію, і ті, хто показав, сподіваються на те, що пересічні українці не розуміють, що відбувається на окупованій території, – уявляють собі романтичні історі про шпигунів. Але насправді в ОРДЛО діє жорсткий режим тотального стеження, стукацтва, прослуховування. Так звані шпигуни роками сидять у підвалах: хтось за те, що справді (як він думав, дуже "конспіративно") зливав інформацію тому ж ГУР чи СБУ, а хтось через наклеп та підозри. І виявляють їх не "місцеві сепаратисти", а спеціальні люди з РФ", – коментує журналістка Тетяна Катриченко.

 

Засновник волонтерського розслідувального проєкту InformNapalm.org Роман Бурко сміється з твердження Матюхи, начебто він виступив засновником "Миротворця". "Гарна легенда – це коли немає зайвих деталей, на яких можна спалитися", – написав Бурко у Facebook.

 

Блоґер Олександр Сурков ставить під сумнів те, начебто Едуард Матюха допомагав з інформацією з Горлівки. "У 2014-2015 роках агентурна інформація від ГУР загалом і по горлівському угрупованню Безлера зокрема, котра надходила в штаб АТО, дорівнювала нулю... Засідку, в котру Безлер спіймав наш спецзагін у Дзержинську, розвідники теж успішно проґавили", – звертає увагу блоґер.

 

Слід додати, що на президентських виборах 2014 року Едуард Матюха був довіреною особою Миколи Маломужа, колишнього очільника Служби зовнішньої розвідки (за президентської каденції Віктора Януковича). Дружина "народного бурмістра Горлівки" Олена Матюха, котра працює на посаді головного спеціаліста в Управлінні Держпродспоживслужби Київщини, теж репрезентувала інтереси Маломужа.

 

25.11.2019