У Франківську стартує 8-й Перегляд сучасного польського кіно.

 

Фото: filmlwow.eu

 

Із показу фільму «Кур’єр» у театрі кіно «Люм’єр» в Івано-Франківську сьогодні, 8 листопада, починається 8-й Перегляд сучасного польського кіно «Під Високим Замком». Глядачі матимуть змогу переглянути 22 сучасні польські фільми – історичні, комедії, документальні, трилери, звичаєві картини, історичні реконструкції. Квитки на перегляди традиційно дуже дешеві – символічні 35 гривень.


Як розповіла під час пресконференції ідейна натхненниця та авторка ідеї Перегляду Барбара Пацан, цього року глядачам уперше запрезентують фільми для дітей і молоді. Особливу увагу, на її переконання, варто звернути на стрічку «Коли закриваю очі», яка розповідає про польського письменника Тадеуша Доленґу-Мостовіча, який загинув на початку Другої світової війни між Кутами і Вижницею, де тоді пролягав польсько-румунський кордон.

 

Фото: filmlwow.eu

 

Восьмий Перегляд, як і щороку, супроводжуватимуть додаткові події у просторі міста. Це, зокрема, виставка «Ян Новак-Єзьораньскі. Місія: Польща», присвячена незвичайній біографії легендарного Кур’єра з Варшави. Під конспіративними прізвищами він п’ять разів подорожував окупованою Європою як кур’єр Польської підпільної держави. Після війни Ян Новак-Єзьораньскі не перестав боротися за незалежність своєї країни. Майже чверть століття він керував польською радіостанцією «Вільна Європа». Для багатьох поляків передачі РВЄ були основним джерелом інформації, адже вона була відсутня у засобах масової інформації ПНР, які були під цензурою.

 

Ще одна вагома подія – Фортепіанний речиталь Павла Ковальського – польського піаніста з видатним мистецьким доробком. Піаніст виступав на відомих європейських та американських сценах, є лауреатом багатьох нагород і відзнак на міжнародних конкурсах піаністів. З нагоди приєднання Польщі до ЄС один з французьких журналів назвав його однією з чотирьох найцікавіших постатей Польщі. Для івано-франківської публіки він виконає спеціальний концерт із нагоди національного свята Незалежності Польщі. Відвідувачі почують твори Ігнаци Яна Падеревського, Фридерика Шопена та музику до польських фільмів.

 

«Урок історії в кіно» – традиційний освітній блок, скерований насамперед до молоді та студентів. Цього разу молодь з Івано-Франківська зможе переглянути короткі фільми з серії «Історія у живих картинах». Така форма вивчення історії через контакт з витворами мистецтва, які стосуються конкретних подій та історичних постатей, є доволі ефективною. По закінченню на учасників «Уроку історії» чекатиме десерт.

 

Перегляд «Під Високим Замком» поєднаний із вернісажем фотовиставки «Білий Слон». Уже декілька років Варшавський університет разом з Прикарпатським університетом в Івано-Франківську відновлюють об’єкт та пам’ять про цю колись найсучаснішу в Європі обсерваторію на горі Піп Іван. Про історію та сьогодення Білого Слона розповідають два документальні фільми: «Обсерваторія» (вир. Польський інститут в Києві і Студії Східної Європи Варшавського університету) та «Білий Слон» (Кіностудія «Львів»). Фільми супроводжуватиме фотоподорож у Східні Карпати.

 

Глядачі також матимуть змогу переглянути два фільми кіностудії «Львів» Кур’єра Ґаліцийського – «Покутська Троя» та «Ніхто їм не наказував іти». Кіностудія «Львів», яка спеціалізується на короткометражних документальних фільмах, є найновішою ініціативою Кур’єра Ґаліцийського. Деякі зі стрічок уже отримали відзнаки та нагороди на кінофестивалях – зокрема на фестивалі еміграційних фільмів ЕМІГРА.

 

Фото: filmlwow.eu

 

Програма 8 Перегляду сучасного польського кіно "Під Високим Замком" в Івано-Франківську

 

Локації:

 

• Театр кіно «Люм’єр», вул. Грушевського, 3

• Центр польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську, вул. Січових Стрільців, 56

• Івано-Франківська обласна філармонія ім. Іри Маланюк, вул. Леся Курбаса, 3

• Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57.

 

Упродовж попередніх семи Переглядів шанувальники кіно у Івано-Франківську змогли переглянути близько 185 польських художніх, документальних, короткометражних та анімаційних стрічок, більшість яких вийшла на екрани у 2010-2018 рр.

 

Нагадаємо, в жовтні Перегляд польського сучасного кіно «Під Високим замком» відбувся у Львові.

 

08.11.2019