80 сеансів магії «Під Високим Замком»

Торік перший Перегляд сучасного польського кіно «Під Високим Замком» зібрав близько восьми тисяч глядачів. Кількість стрічок, які налічувала програма – 31 – за словами Яцка Жура, консула Республіки Польща у Львові, випадково співпала із кількістю кінотеатрів, які діяли у Львові у 1939 році. Глядачі були приємно-вражені добіркою новинок польського кінематографа та ціною квитків, натомість організатори – приємно здивовані кількістю пошановувачів кінопродукції західного сусіда. Відтак цьогоріч кінофестиваль вже вдруге збирає львівських сінефілів, аби запропонувати їм майже три десятки стрічок, а також запросити на надцять супроводжуючих заходів, серед яких виставки, концерти, лекції і навіть квест...

 

 

Цьогоріч кіномани проведуть «Під Високим Замком» у мережі кінотеатрів «Кінопалац» рівно десять днів, впродовж яких відбудеться близько 80-ти сеансів, де представлені будуть як фільми художні, так і документальні, та одна анімаційна стрічка. Зокрема одна з найкращих фільмів 2012 року – «Облава»; легка розповідь про нелегкі часи – «80 мільйонів»; нашуміла історія про культовий польський гурт Пактофоніка – «Ти Бог»; зворушливі «Мій ровер» та «Завтра буде краще»; проникливий фільм про подружні відносини «Кохання»; видовищна «Битва під Віднем»; контраверсійні «Бейбі блюз» та «Дорожньо-патрульна служба».  

 

Відкриватиме ж перегляд у п’ятницю, 4 жовтня, епічна розповідь про долю польських виселенців у Сибіру фільм «Польська сиберіада». Спеціальними гостями цього вечора будуть режисер стрічки Януш Заорскі, виконавець головної ролі Адам Вороновіч, продюсер Мірослав Словіньскі, а також українські актори виконавці ролей другого плану – Валерія Гуляєва та Андрій Журба. А вже наступного дня у Львівському історичному музеї відкриється тематично поєднана з вищезгаданим фільмом фотовиставка Данути Ґрещук «Табори Воркути та Печори», присвячена видатним особистостям польського кінематографа, доля яких була пов’язана зі Львовом. Спеціальними гостями «Під Високим Замком» цьогоріч будуть також актори Казімєж Качор і Войцєх Жолондковіч, які приїдуть на львівську прем’єру фільму «Замкнута система». А також з візитом до рідного міста прибуде режисер Януш Маєвскі. 

 

 

«Кінотеатр – це магія, – переконаний генеральний консул РП у Львові Ярослав Дрозд. – В цьому зможуть пересвідчитися на власні очі в першу чергу ті глядачі, які відвідували наші покази торік. Вони будуть приємно здивовані побачити себе на екрані під час перегляду фільму «Сон є життям», що є біографічною стрічкою про життя та творчість Януша Маєвського. Зйомки відбувались минулого року, зокрема й у залах на показах фільмів режисера на першому фестивалі. Відтак на екрані буде багато Львова та львівської публіки. Так за життя ми з вами увійдемо в історію кіно. Хто не встиг минулого року, зможе увійти в історію цьогоріч, адже впродовж другого Перегляду також відбуватимуться зйомки. Проте якого саме кіно, я залишу у таємниці. Натомість тим, кому пощастить потрапити таким чином у кіно тричі – я особисто обіцяю нагороду».

 

Ще одна «імпреза», задля якої режисер Януш Маєвський приїздить до Львова – це квест.

 

 

«Квест – елемент фестивальної програми ще з минулого року, – пояснює консул Яцек Жур. – У Львові достатньо поціновувачів кіно, міста і спорту. З нашою допомогою у 2009 році  ці молоді люди  реактивували львівський спортивний клуб «Погонь Львув!». Саме вони виступили організаторами квесту «Справа Горгонової». Як відомо, «Справа Горгонової» є однією з найгучніших справ, не розкритих до нині ще з часів війни. Народжений у повоєнному Львові, Януш Маєвський зняв однойменний фільм. Кілька років тому стрічку презентували у Львові. Схоже вона і надихнула «Погонь Львув!» створити на основі цієї несамовитої історії гру, завдяки якій можна познайомитись з містом, і може таки розв’язати загадку гучного вбивства у Брюховичах. Тож у суботу, 5 жовтня, вранці, учасники гри зберуться біля входу до Стрийського парку з вулиці Паркової і намагатимуться розкрити злочин, який не вдалось розкрити свого часу органам безпеки».

 

 

Окрім кінопоказів у рамах фестивалю не бракуватиме і музики. Так, 12 жовтня, відбудеться  концерт Артура Банашкевіча та його гурту, які представлять львівським сінефілам і меломанам спеціально підготовану програму «Від Чапліна до Чардаша». А повертаючись до кіно, варто зазначити, що більшість з-посеред запропонованих цьогоріч 26-ти стрічок датовані 2011-2013 роками. Усі фільми транслюватимуться із українськими субтитрами. І ціна на квиток «символічна» –  не те слово – усього 10 гривень! 

 

До речі, за словами організаторів, цього року Перегляд вийде за межі Львова. Відтак у листопаді  з нагоди святкування Дня незалежності Польщі покази, щоправда у скромнішому масштабі, відбудуться у Івано-Франківську. Наступного ж року польське кіно планує вирушити і на Схід України.

 

«Те, що зараз відбувається – це боротьба кінотеатру з телевізором. 15 років тому в Польщі оголосили занепад кіно. Кінотеатри стояли порожні. Минуло 15 років – кіно живе і почувається чудово... Кіно – це магія, – не втомлюється повторювати генеральний консул РП у Львові Ярослав Дрозд. – Принаймні, коли я був молодий, то кіно було чи не єдиним шансом на те, щоб я міг потримати за руку свою дівчину, а іноді навіть її поцілувати...».

 

03.10.2013