Саміт Європейської Унії затвердив нову угоду про вихід Великої Британії з ЄУ. 

У ній по-новому вирішено питання міжірландського кордону.

 

 

Компромісу вдалося досягти в останній момент, лише за кілька годин до початку зустрічі голів держав і урядів Євроунії. І вже у четвер, 17 жовтня, ввечері лідери країн ЄУ дали згоду на оновлену домовленість про Brexit. Про це повідомила телерадіокомпанія Deutsche Welle.

 

Основна суперечка полягала в тому, що Північна Ірландія як частина Об’єднаного Королівства повинна вийти зі складу ЄУ разом з Великою Британією. У той же час Ірландська Республіка залишиться членом Євроунії. Але в такому випадку Brexit створив би на острові Ірландія «жорсткий» кордон з митним і прикордонним контролем, що поставило б під загрозу весь ірландський мирний процес.Тому на перемовинах Лондона й Брюсселя йшлося про досягнення кількох цілей: уникнути «жорсткого» кордону на острові Ірландія, захистити єдиний ринок Європейської Унії і зберегти Північну Ірландію в складі Об’єднаного Королівства. Попереднє рішення цієї проблеми, так званий backstop, став причиною кількаразових провалів ратифікації угоди про Brexit у британському парламенті.

 

Зараз сторони знайшли нове рішення. Воно полягає в тому, що жодних прикордонних перевірок всередині острова Ірландія проводити не будуть. Водночас Північна Ірландія залишиться в складі митної території Великої Британії. Для цього в Північній Ірландії продовжить діяти обмежений набір правил єдиного ринку ЄУ. Йдеться, зокрема, про санітарні правила і ветеринарний контроль, податок на додану вартість, правила державної підтримки компаній. Відповідальними за їхнє застосування в Північній Ірландії будуть чиновники Великої Британії.

 

Ця схема почне діяти щойно по закінченні перехідного періоду, поки що він передбачений до кінця 2020 року, але його можуть пролонґувати. Потім почнеться чотирирічний термін дії узгодженого механізму.

 

Цю угоду ще повинен ратифікувати Європарламент у Стразбурзі та британський парламент. Поки що ніхто не береться прогнозувати результати голосування, враховуючи, що раніше британські депутати тричі провалювали голосування угоди з ЄУ.

18.10.2019