У Львові напрацюють рекомендації для культурної сфери України.

 

 

Сьогодні у старому терміналі Львівського аеропорту стартує Конгрес культури «Перехід 1989». Міжнародний конгрес-бієнале для представників сфери культури відбуватиметься вперше і триватиме 11-13 жовтня.

 

«Перехід 1989» (Transition 1989) присвятять аналізу культурного досвіду України та Європи за останні 30 років і напрацюванню рекомендацій для культурної сфери України.

 

Захід складається з дискусійної та мистецької програм, об’єднаних тематикою «Мури. Міри. Наміри».

 

Хронологічно і метафорично вихідною точкою Конгресу став 1989-й – рік радикальних змін і процесів для України, Європи та світу. Відкриють Конгрес Оксана Забужко й відома хорватська авторка Славенка Дракуліч; на закритті буде можливість послухати виступ Віталія Портникова.

 

У межах дискусійної програми діятимуть три тематичні блоки – «Мури. Міри. Наміри». Кожен тематичний блок має свого куратора, а кураторкою програми загалом є Віра Балдинюк, головна редакторка Korydor.

 

Серед тем до обговорення: культурні трансформації після Берлінського муру, «мури» нової Європи, як міряти культуру, культурні стратегії, культурні політики міста та ін. Учасниками дискусій стануть відомі письменники, мистецтвознавці, соціологи, редактори, куратори тощо з України, Польщі, Естонії, Німеччини, Боснії та Герцеговини, Бельгії, Канади, Ізраїля. Серед них: Боґуміла Бердиховська, Катерина Ботанова, Павло Гудімов, Манфред Віхманн, Михайло Рашковецький, Єжи Онух, Оля Гнатюк, Юлія Федів, Володимир Шейко, Олена Стяжкіна, Кшиштоф Май, Олександра Коваль, Лейла Ґачаніча.

 

У мистецькій програмі: трієнале сучасного мистецтва «Український Зріз», проєкт «Обабіч» (уже стартувала у просторі Lem Station), концерт гурту «Жадан і Собаки», виставка Let’s Talk About Modernity. 24 H extended на «Фабриці повидла» та інші події.

 

Тема трієнале сучасного мистецтва: «Український Зріз» – «Обряди переходу». Роботи, представлені в експозиції, – це художнє осмислення ситуації «переходу», формального перевдягання радянських обрядів у патріотичну обгортку, браку нових смислів, що відповідають нинішнім реаліям і викликам. Трієнале «Український Зріз» відбувається в Україні вперше (раніше – у Польщі). Участь у проєкті бере близько двадцяти митців, серед яких: Тереза Барабаш, Сергій Братков, Відкрита група, Даніїл Ґалкін, Лія Достлєва, Тарас Ковач, Олекса Манн, В’ячеслав Поляков, Євген Равський, Олексій Сай, Олена Субач, Наталка Шимін.

 

Конгрес «Перехід 1989» відкриває нові для Львова локації. Так, дискусійна частина Конгресу відбуватиметься у старому терміналі Львівського аеропорту, а «Український Зріз» – у просторі будівлі на площі Ринок, 42 (кам'яниця Седмирацька): нещодавно ці нежитлові приміщення передали в оренду управлінню культури департаменту розвитку ЛМР, там планують створити мистецький простір. За задумом організаторів, Конгрес культури у Львові має стати платформою для систематичного обговорення, ревізії та стратегування у сфері культури України. Конгрес-бієнале має сприяти змінам усієї екосистеми культури та популяризації теми культури в загальносуспільному дискурсі України.

 

 

Проєкт реалізовують за підтримки Українського культурного фонду.

 

11.10.2019