На Івано-Франківщині знайшли унікальні документи ОУН-УПА.


Фото: facebook.com/cdvrua

 

Кілька сотень унікальних документів ОУН-УПА 1945-1946 років виявили на Івано-Франківщині. У Стратинських лісах Рогатинського району відкопали «молочний» бідон і металеву скриньку, в яких містилися архіви повстанців. Це здебільшого звіти підпілля ОУН і підрозділів УПА з теренів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей, які діяли в межах Воєнних округ (ВО) УПА «Буг», «Лисоня», «Говерля» й на території Закерзоння (сучасна територія Польщі), – інформує Центр досліджень визвольного руху, якому й передали документи.

 

Більшість із документів виявилися невідомими історикам. Уперше виявлено 5 звітів із Тактичного відтинка «Магура», що входив до складу ВО «Говерля», та низку хронік сотень із ВО «Лисоня», також знайшли з десяток невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі).

 

 

Група документів присвячена темі виборів до Верховної Ради УРСР 1946 року. Радянська влада планувала їх як засіб формальної легалізації окупації Західної України. Підпілля готувало зрив виборів, а успіх цієї справи мав засвідчити реальну силу УПА.

 

 

«Архіви зі Стратинських лісів – надзвичайне історичне джерело. У кількох сотнях документів зібрана історія українського визвольного руху за два роки. Для нас очевидно, що архів призначався для інформування лідерів ОУН і головного командування УПА. Втім, з'ясувати, чи працювали з ним члени Проводу ОУН, наразі немає можливості, але ми вперше виявили криптоніми підпільної пошти «АА» та «612». Хто це – думаю, з’ясуємо з часом», – зазначив Руслан Забілий, генеральний директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» та член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху.

 

 

Один з архівів зберігся дуже добре, його опрацюють реставратори й історики та згодом оприлюднять в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua. Інший, на жаль, не підлягає відновленню. Відтак реставраторка Національного музею «Тюрма на Лонцького» Олена Папевська законсервує архів і відреставрує німецьку мінометну скриньку, в якій він зберігався.

 

08.10.2019