Конґресовий комітет розвідки США оприлюднив скаргу інформатора на Трампа.

 

Комітет з питань розвідки Палати представників США оприлюднив скорочену версію скарги інформатора, котра передувала розкриттю стенограми переговорів між Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським. У скарзі, зокрема, пояснено обставини розмови та її передумови – скнадал із "комірною книгою" Партії регіонів.

 

Автор скарги, ім’я якого не розголошують, зазначає, щ  про зміст липневої бесіди йому стало відомо зі слів кількох працівників Білого дому, які слухали цю розмову, інформує "Голос Америки".

 

 

Інформатор зазначає, що перед тим йому стало відомо про використання президентом США своїх повноважень для того, аби домогтися від іноземного лідера втручання у вибори 2020-го року, включно із тиском із метою розслідувати одного з його основних опонентів. Ключовою фігурою у цих зусиллях нібито є юрист Рудольф Джуліані.

 

На погляд автора доповіді, такі дії становлять ризик для національної безпеки США та підривають зусилля американського уряду у протидії іноземному втручанню у вибори.

 

Під час телефонного дзвінка 25 липня президент Дональд Трамп, йдеться у скарзі, тиснув на президента Зеленського з тим, щоб той розпочав або продовжував розслідування щодо сина колишнього віцепрезидента США Джозефа Байдена Гантера; допоміг у розслідуванні того, що звинувачення у російському втручанні у вибори 2016 року нібито пішли з України, окремо попросивши, щоб український лідер знайшов і передав сервери, які використовував Демократичний національний комітет і вивчала американська фірма з кібербезпеки Crowdstrike (ця фірма оприлюднила інформацію, що російські хакери отримали доступ до серверів Демократичного національного комітету); зустрівся чи напряму переговорив із двома людьми, яких президент чітко назвав своїми особистими представниками, – Джуліані і прокурором Барром.

 

Під час телефонного дзвінка 25 липня президент Дональд Трамп, йдеться у скарзі, тиснув на президента Зеленського з тим, щоб той запропонував Зеленському залишити Юрія Луценка на посаді (в 2019 році Юрій Луценко вчинив декілька спроб підіграти команді Дональда Трампа в цьому скандалі; втім, як випливає з розмови президентів, Трампові йшлося про Віктора Шокіна – його відставки у свій час домігся Джозеф Байден, – хоча Трамп міг щось і наплутати, бо скандал з Burisma охоплює каденції кількох прокурорів, – Z). 

 

Представник розвідки також отримав інформацію, що в Білому домі намагалися блокувати оприлюднення стенограми. 

 

 

Автор доповіді стверджує, що після цього дзвінка, 26 липня, спеціальний представник США з питань України Курт Волкер прибув до Києва, де до нього приєднався посол США в ЄС Гордон Сонленд. Вони зустрілися із Президентом Зеленським та іншими українськими високопосадовцями та, згідно з повідомленнями, радили їм, як орієнтуватися щодо прохань свого президента.

 

З багатьох джерел викривачу стало відомо, що 2 серпня Джуліані нібито подорожував до Мадрида, де він зустрівся із радником Президента Зеленського Андрієм Єрмаком, які охарактеризували це як продовження розмови щодо справ, які обговорювали під час телефонної розмови. Окремо кілька високопосадовців сказали йому, що Джуліані нібито приватно сконстатував із керівником Офісу Президента Андрієм Богданом та керівником СБУ Іваном Бакановим, але він не знає, чи вони зустрілися.

 

У березні 2019 року у виданні The Hill з’явилася серія публікацій, в яких Генпрокурор Юрій Луценко зробив кілька звинувачень на адресу чинних та колишніх американських високопосадовців. Зокрема, він звинуватив, що у них є докази того, що керівник НАБУ Артем Ситник та парламентар Сергій Лещенко "втручалися" у президентські вибори 2016-го року, нібито у взаємодії із Демократичним національним комітетом та посольством США в Києві.

 

Луценко звинуватив посла США в Україні Марі Йованович у тому, що вона буцімто чинила перепони українським правоохоронцям у розслідуванні корупції, а також нібито заблокувала його поїздку до США, під час якої Луценко хотів передати інформацію про втручання.

 

У скарзі йдеться про те, що Джуліані щонайменше двічі зустрівся із Луценком – у Нью-Йорку та у Варшаві та спілкувався по скайпу зі Шокіним. У квітні Трамп сказав в інтерв’ю Fox, що заяви Луценка є значними і що генпрокурор Барр має їх побачити.

 

У травні посол США в Україні Марі Йованович залишила свою посаду раніше, ніж мав закінчитися її термін. Викривач пише, що кілька працівників Держдепу повідомили йому, що причиною цього був тиск.

 

Далі йдеться про те, що Джуліані планував, але потім скасував свою поїздку в Україну, а Луценко зустрівся із новообраним Президентом Володимиром Зеленським, намагаючись зберегти свою посаду.

 

Інформатор дізнався, що кілька представників Держдепу – Волкер і Сонленд, спілкувалися із Джуліані, намагаючись "обмежити шкоду" національним інтересам США.

 

У цей же період, пише він, кілька американських посадовців повідомили, що українським очільникам дали зрозуміти, що зустріч чи телефонна розмова між Зеленським та Трампом буде залежати від того, чи продемонструє Зеленський готовність "підіграти" у питаннях, які були оприлюднені Луценком і Джуліані.

 

21 червня Джуліані написав у twitter, що Президент України все ще мовчить щодо розслідування українського втручання та нібито хабара Байдена Порошенку, а у середині липня він довідався щодо раптової зміни політики США у питанні допомоги Україні. У додатку повідомляється, що 18 липня працівник Служби менеджменту та бюджету США повідомив відповідні департаменти та агентства, що раніше цього місяця президент надав інструкції призупинити усю безпекову допомогу Україні. Пізніше представники офісу чітко заявили, що наказ йшов від президента, але причина цього їм не відома. У серпні інформатор чув від американських урядовців, що українські урядовці знали, що військова допомога США була під загрозою.

 

Між тим, сам Дональд Трамп заявив, що сама заява інформатора, а також буча, здійнята розвідковим комітетом Палати представників США, є вигадками демократів. "Вони програють вибори і знають про це", – сказав Трамп, спілкуючись із пресою.

 

"Те, що вони, демократи, роблять, це ганьба для країни і цього не можна допустити. Має бути шлях, щоб зупинити це", – вважає Трамп.

 

Президент США розкритикував персонально керівника комітету розвідки Палати представників США Адама Шиффа, який влаштував слухання за участі в.о. голови американської національної розвідки Джозефа Магуайра стосовно скандальної скарги, поданої в рамках програми, що передбачає захист викривачів корупції.

 

У своєму виступі перед конгресменами США в четвер Магуайр підтвердив, що автор скарги виконав всі необхідні умови для подання такого виду інформації, що забезпечує її захист, передбачений для скарг викривачів корупції. Магуайр наголосив, що скарга "заслуговує на довіру" і є "важливою".

 

Адам Шифф підтримав ідею імпічменту Трампа. "Президент України згадав, що його країна потребує військової підтримки. І одразу після цього президент США сказав, що він хоче попросити про послугу. І він не відступав від цієї теми. Був лише один меседж, який Президент України отримав із цього дзвінка, і він звучав так: це те, що мені треба. Я знаю, що треба вам. Як будь-якому мафіозному босу, президенту не треба було казати: гарна у вас країна, і буде сумно, якщо із нею щось трапиться. Це було зрозуміло із розмови", – пояснив Шифф.

 

27.09.2019