Щоденник LvivMozArt-2019. Частина ІІ

Друга частина Третього Міжнародного фестивалю LvivMozArt цікавим чином поєднала концерти класичної музики, виконання творів українських композиторів, дитячі концерти, вуличні перформанси та акробатичні вистави.

 

 

День 5. Перехрестя епох, культур та вподобань

 

Хоча LvivMozArt позиціонується як фестиваль класичної музики, його події виходять далеко за рамки цього поняття. Адже що ми окреслюємо «класичною музикою»? Творчість митців, що пройшла «перевірку часом», є еталонною для того чи іншого стилю, національної культури, епохи. На фестивалі разом із «класичною», музикою попередніх віків, звучить академічна музика відомих авторів сьогодення, музика народна, а також відбуваються театралізовані дійства, сучасні постановки, вистави у Трамвайному депо та на вулицях міста.

 

Тому годі дивуватися, якщо ви посеред дня в середмісті Львова зустріли елегантно вдягнутого кролика та їжака, які під супровід скрипки та віолончелі, привертали увагу містян до тварин, які живуть поруч. Це також перформанс у рамках LvivMozArt під назвою «Одного разу в місті», режисеркою якого стала Христина Люльченко (Україна), а художником Нурджан Чевик (Туреччина). Їхня творча співпраця була реалізована задля того, щоб допомогти людству краще зрозуміти світ тварин і людей, навчитися сприйняттю себе як унікальної частини чогось більшого та взаємопов’язаного.

 

Концерт київського Камерного хору «Софія».

 

Насичена концертна програма цього дня розпочиналася із Домініканського собору, де виступав один із кращих хорів України – київський Камерний хор «Софія». Лише за останні три роки хор, під керівництвом диригента Олексія Шамрицького, здобув численні перемоги та Гран-прі на конкурсах в Угорщині, Німеччині, Італії, Румунії, Білорусії. Вагомим є внесок хору в українську культуру: у 2018 році він презентував CD-антологію хорових творів Бориса Лятошинського «Під осінніми зорями». Це запис 29 творів композитора, більшість з яких багато років існували лише на папері. Тож на фестивалі LvivMozArt більшу частину програми виступу Камерного хору «Софія» становили саме твори Бориса Лятошинського (хори на слова М.Рильського, Т.Шевченка, Ф.Тютчева та ін.), а також сучасних світових авторів – Кшиштофа Пендерецького (Польща), Петеріса Васкса (Литва), Зейна Рендала Струпа (США), Мортена Лаурідсена (США) та ін.  

Виконання музики ХХ-ХХІ століття вимагає від хору неабияких умінь: складність цієї музики полягає в різноманітних гармонічних, ладових знахідках, що, простіше кажучи, виходить за рамки традиційного відчуття мажору або мінору. Хористам необхідно мати відмінний слух, почуття та розуміння стилю, задуму композитора, і, звісно, голосові данні, щоб втілити музику сучасних авторів на відмінному рівні. Хор «Софія» спеціалізується саме на сучасній музиці, і навіть співпрацює з багатьма українськими композиторами сьогодення, тож їх виступ – цікавий, натхненний, першокласний – можна сміло назвати однією з кращих подій цього річного фестивалю LvivMozArt.     

Виступ піаніста Лю Сяою.

 

У цей день у Дзеркальній залі Львівської опери відбувся виступ піаніста Лю Сяою, а його сольний речиталь цілковито складався із творів генія польської музики ХІХ століття – Фридерика Шопена. Прозвучали такі фортепіанні композиції, як Балада №2, 3 етюди (№4,5 Ор.10, №4 Ор.25), знаменита Соната №2 сі-бемоль мінор та Варіації на тему «Là ci darem la mano» із опери «Дон Жуан» В.А. Моцарта. У виконанні Лю Сяою зачаровує не лише віртуозність, а й легкість, невимушеність, увага до усіх нюансів та численних підголосків, а також продумана інтерпретація драматичної Сонати №2 зі знаменитим Похоронним маршем (3 частина).

 

 

Авторська програма Абраама Броді «Перетини».

 

Завершував п’ятий день фестивалю виступ запрошеної зірки цьогорічного LvivMozArt – скрипаля, композитора та співака Абраама Броді, який також виступав та презентував свій твір на «Концерті пам’яті Йозефа Рота» у Бродах (про що ми розповідали у першій частині Щоденника фестивалю). Розгорнуте інтерв’ю з музикантом Ви можете прочитати на Z. У розповіді про свою творчість Абраам Броді наголошує про використання багатьох елементів музичної мови різних культур та націй, здобутків класичної, електронної музики, джазу тощо. Його авторська програма, презентована цього вечора мала назву «Перетини», давала відчуття цього синтезу – музичного, культурного, а також важливих соціальних «меседжів», які автор закладає в свої твори. Музика його, разом з тим, легко сприймається, однак сам виступ Броді не був «на одному диханні» – постійні перерви, переодягання чи то технічні проблеми постійно гальмували концерт, а сам Броді має дещо відсторонений образ як виконавець, що проявляється і в взаємозв’язку із публікою, і в його дещо одноманітній вокальній партії. В особистій розмові музикант говорив про те, що він лише розпочав свою власну творчість і продовжує шукати свій шлях у музиці.

 

День 6. Екзотична опера

 

Традиційно щороку в рамках фестивалю, відбувається оперний Гала-концерт, де найчарівніші арії з відомих опер звучать у виконанні запрошених солістів. На першому фестивалі LvivMozArt в Гала-концерті брало участь 8 співаків, переважна більшість яких –відомі у світі українські виконавці: Андрій Бондаренко, Зоряна Кушплер, Софія Соловій, Олександр Цимбалюк, Віктор Шевченко, а також сопрано Софія Броммер (Німеччина–Австрія), тенор Едгарас Монтвідас (Литва), сопрано Юлія Марія Дан (Румунія–Німеччина); торік окрасою концерту та фестивалю стали виступи одного із найкращих ліричних тенорів Чарльза Кастроново (США) та його чарівних партнерок по сцені – сопрано Катерини Сюріної та мецо-сопрано Зоряни Кушплер.

 

Гала-концерт на сцені Львівської національної опери.

 

Солістами Гала-концерту цього року стали співаки з далеких, навіть екзотичних країн – сопрано з Південно-Африканської Республіки Пумеза Мацікіза (другого дня фестивалю вона також виконала партію сопрано у Симфонії №3 «Кадіш» Л. Бернстайна на «Концерті пам’яті Йозефа Рота») та тенор з Таїланду Нуттапорн Тамматі. Вони демонстрували свою майстерність у класичному репертуарі, виконуючи твори італійською, французькою, німецькою, чеською, російською мовами: прозвучали арії та дуети з опер «Русалка» А. Дворжака, «Шукачі перлин» та «Кармен» Ж. Бізе, «Богема», «Мадам Баттерфляй» і «Турандот» Дж. Пуччіні, «Євгеній Онєгін» П. Чайковського, «Сила долі» і «Травіата» Дж. Верді та ін.

Та є дещо незмінне у Гала-концертах на сцені Львівської національної опери усіх трьох сезонів фестивалю LvivMozArt – це, звісно, диригентка Оксана Линів, кар’єра якої розгорталася та продовжує стрімко розвиватися саме у стінах оперних театрів України, Німеччини та Австрії; незмінним є і оркестр – Академічний симфонічний оркестр «INSO-Львів», який є постійним учасником не лише оперних Гала-концертів, а й більшості найважливіших, знакових концертів фестивалю.

Концерт піаніста Любомира Мельника.

 

Іншою подією цього дня став виступ українського піаніста-віртуоза Любомира Мельника в Трамвайному депо. Піаніст, який часто виступає у Львові, виконує лише власні композиції – його стиль можна окреслити як мінімалізм та кросовер: репетитивна техніка, простота мелодій, імпровізаційність, – таке виконання неначе огортає слухачів, запрошуючи до медитації та заспокоєння.  

 

День 7. Між акробатикою та класикою

 

Цього дня шляхи слухачів фестивалю знову пролягали між Трамвайним депо та Львівською оперою, а їхні музичні та мистецькі смаки – між перформансом та класичною музикою.

Акробатична моновистава «Дзеркало».

 

Акробатична моновистава «Дзеркало» – це мабуть найбільш незвична подія у рамках класичного фестивалю. І разом з тим – дивовижні акробатичні трюки від акторки та циркової артистки Меліси фон Вепі (Швейцарія-Франція) під фортепіанний супровід французького піаніста та композитора Стефана Оліви творили загальну драматургію цієї вистави, де у центрі – особистість. Емоції, переживання і труднощі героїні отримали надзвичайно захопливе втілення у музиці, трюках, пластиці, міміці, які зрештою  відображалися у  концептуальному елементі сценографії – дзеркалі.

 

Вечірній концерт на сцені Львівської національної опери продовжив ще одну важливу традицію фестивалю, а саме – приїзд до України, за запрошенням фестивалю, Молодіжних симфонічних оркестрів.

Традиція юнацьких оркестрів є поширеною у Європі, особливо в Австрії та Німеччині. Вони формуються в окремих містах, регіонах, при інституціях (до прикладу – при філармоніях), де молоді музиканти мають можливість під час канікул здобувати практику гри в оркестрі, часто під керівництвом уже відомих та досвідчених старших колег (до слова, подібна практика є і при оперних театрах Європи, де в оперних академіях набираються досвіду молоді співаки).

Баварський молодіжний оркестр.

 

У 2017 році на фестиваль LvivMozArt вперше завітав Федеративний молодіжний оркестр Німеччини, учасниками якого є оркестранти до 19 років, і цим колективом опікується славнозвісний Берлінський філармонічний оркестр. Цього року до Львова вперше завітав та виступив Баварський молодіжний оркестр з Німеччини: під орудою диригента Ніколаса Раусса, колектив виконав знакові твори німецької та австрійської класичної музики – «Трагічну увертюру» Йоганнеса Брамса, вокальний цикл «Пісні мандрівного підмайстра» Густава Малера (партія мецо-сопрано – Наталія Боєва) і симфонічну поему «Так говорив Заратустра» Ріхарда Штрауса.  Це величезні і достатньо складні для виконання і сприйняття твори, які рідко виконуються в Україні. Те, що таку програму довірили виконувати підліткам, і з яким запалом та вмінням вони її реалізували – викликає щире захоплення.

 

За зразком німецьких колективів наприкінці 2016 року (коли готувався ще перший фестиваль LvivMozArt) був створений Молодіжний симфонічний оркестр України, виступ якого завершував фестивальну програму цього року і про який мова піде далі. Це єдиний всеукраїнський колектив такого типу, який однак функціонує за рахунок спонсорів та грантів. На створенні подібних молодіжних оркестрів в Україні, співпраці дорослих артистів і молоді, можливості змалку привчатися до оркестрової практики, і зрештою – музичному та мистецькому вихованні молоді акцентує фестиваль, запрошуючи колективи у повному складі до Львова.

 

День 8. Для дітей та дорослих: Моцарт, українська музика та клезмер         

 

Нарешті повернімося до творчості Моцарта, твори якого звучали не лише у концертних програмах, а й в інтерактивних дитячих концертах. Щороку LvivMozArt влаштовує справжнє музичне свято для наймолодших, пропонуючи діткам і їх батькам не просто послухати музику, а стати частиною великої музичної гри.

 

Інтерактивна музична програма для дітей «Подорож Моцарта до Праги».

 

Цього року інтерактивна музична програма для дітей «Подорож Моцарта до Праги» була чудовою. Діткам до початку концерту роздали маленькі білі перуки, комірчики-жабо та віяла, зроблені з паперу, щоб вони приміряли на себе атрибути одягу доби Моцарта. Концерт відбувався у якості мандрівки: діток попросили приєднатися до великої карети (партер та сцена Львівської опери), і разом з Моцартом вирушити з Відня до Праги. Карета час від часу зупинялися й долучалися все нові і нові музиканти оркестру: вони з’являлися із різних куточках залу, виконуючи фрагменти з творів композитора. Зрештою, коли увесь оркестр (Ukrainian festival orchestra під керівництвом диригентки Наталії Стець) таки прибув до Праги, діти допомагали оркестру виконати першу частину з «Празької» Симфонії №38 В.А. Моцарта, вистукуючи ритм та імітуючи гру на скрипці.

Концерт відбувся на одному диханні, завдяки цікавому задуму (концепт цього інтерактивного дитячого концерту був розроблений європейськими музикознавцями Беттіною Бютнер-Крамер та Ліліан Ґен для оркестру Віденської  філармонії, а фестиваль придбав права на його виконання у Львові), чергуванні завдань – діти мали можливість співати, танцювати, рухатися, плескати і слухати музику, та модерації чудовою ведучою – актрисою театру Леся Курбаса Наталією Рибкою-Пархоменко.

Цей концерт для дітей був з успіхом повторений і в останній день фестивалю.

 

Інша подія для дітей цього дня – концерт-зустріч учасників двох молодіжних оркестрів – Баварського молодіжного оркестру та Молодіжного симфонічного оркестру України. Програма на сцені Львівської національної філармонії мала назву «Чарівний перстень Вольфганга» − тут також мала місце захоплююча подорож з Моцартом, але вже по всьому світу, завдяки силі чарівного персня і музиці.

Засновниця фестивалю, диригентка Оксана Линів є потужним амбасадором української музики, адже часто долучає до власних європейських виступів твори українських композиторів різних епох. На фестивалі LvivMozArt завжди мають місце програми концертів із суто українською музикою, а торік навіть відбулася новітня прем’єра опери Дмитра Бортнянського «Алкід».

Катерина Тітова виконує Фортепіанний концерт Василя Барвінського.

 

Програма концерту «Galician Style» під орудою Оксани Линів об’єднала твори українських композиторів минулого століття та сучасності – «Українську карпатську рапсодію» Левка Колодуба, «Гуцульський триптих» Мирослава Скорика, Фортепіанний концерт Василя Барвінського (солістка – Катерина Тітова) та 4 українські пісні для хору та оркестру Леоніда Грабовського. У концерті взяли участь львівські колективи – Галицький академічний хор, Львівський муніципальний хор «Гомін» та Академічний симфонічний оркестр «INSO-Львів». 

 

 Концерт «Galician Style» під орудою Оксани Линів.

 

Програма була чудово укладена, з творами, натхненними насамперед культурою карпатського регіону, що яскраво доповнювали один одного. Це наче картини, створені посеред гір на пленері, де кожен художник по-своєму змальовує побачений гірський пейзаж. Обрані твори – емоційні та колоритні: сповнені яскравими фольклорними елементами партитури творів Колодуба і Скорика, елегантністю та емоційністю – Концерт Василя Барвінського, потужним звучанням – 4 пісні для хору і оркестру Леоніда Грабовського. Варто відзначити блискучий виконавський рівень цього концерту, попри те, що програми на фестиваль готуються у фантастично швидкому темпі.

 

Виступ кларнетиста Гіори Фейдмана.

 

Завершував цей насичений подіями день останній концерт у Трамвайному депо. Цього разу це був не перформанс, авангардна опера чи концерт сучасної музики – а клезмер! Традиційні єврейські мелодії та відомі джазові стандарти виконував кларнетист Гіора Фейдман, якого називають королем клезмеру. Король перебуває вже в досить поважному віці – 83 роки, найбільше зберігає почуття гумору і вміння спілкуватися з публікою, однак саму програму концерту важко назвати насиченою чи вражаючою – у супроводі струнного Гершвін-квартету Гіора Фейдман виконував відомі мелодії, з шармом, граційністю, та не завжди філігранно.        

 

День 9. Закриття фестивалю

 

В останній день фестивалю, окрім повтору дитячого концерту «Подорож Моцарта до Праги», відбулася лише одна подія, яка вимагала щонайбільше зусиль та організації. Це виступ Молодіжного симфонічного оркестру України, створення якого було ініційоване Оксаною Линів у 2016 році. До числа учасників оркестру входять молоді музиканти віком до 22 років зі всієї України (директор оркестру – Ірина Вакуліна). Щороку весною організатори та партнери оркестру організовують для музикантів тижневий табір біля Львова, де молоді виконавці мають велику кількість цікавих тренінгів, а також починають вивчення творів для майбутніх концертів. А влітку і на початку осені Молодіжний симфонічний оркестр України активно гастролює. 

Одразу після виступу на Заключному концерті LvivMozArt, музиканти вирушили до Німеччини на «Фестиваль молодих митців» у м. Байройті, а у вересні їх чекає концерт-відкриття концертного сезону «Musikverein Graz» у м. Ґраці (Австрія), де до оркестру приєднається ще один львівський колектив – Державна академічна чоловіча хорова капела «Дударик».

 

На концерті-закритті LvivMozArt-2019 прозвучали два масштабні твори: Кантата для солістів, хору та оркестру «Перший весняний день» Франца Ксавера Моцарта та Симфонія №9 (1 та 4 частини) Людвіга ван Бетовена.   

Концент-закриття фестивалю LvivMozArt-2019.

 

Кантата «Перший весняний день» – один із творів Франца Ксавера Моцарта, написаний у Львові. Вперше був виконаний тогочасною львівською елітою, яка збиралися у домі меценатки Жозефіни Бароні Кавалькабо, і присвячений дружині імператора Кароліні Авґусті, яка прийняла цей дарунок. У Кантаті Франц Ксавер звертається до німецького тексту письменника-аматора зі Львова Йозефа Татцауера. Це одночастинна композиція, що за структурою складається з хорових, сольних, ансамблевих номерів солістів і речитативів, має святковий урочистий характер. Солістами на Заключному концерті були українські співаки – Сусанна Чахоян (сопрано), Ірина Житинська (мецо-сопрано), Назар Тацишин (тенор), Сергій Магера (бас). 

 

Слухачі фестивалю мали нагоду почути цей твір вже двічі: на відкритті Першого фестивалю у 2017 році та закритті фестивалю LvivMozArt-2019. А ось за словами Оксани Линів, немає відомостей, чи виконувався цей твір десь у світі, окрім Львова – після його створення і виконання під керівництвом Франца Ксавера (ймовірно, 1825 року) та на фестивалях LvivMozArt 2017, 2019 років.

У вересні 2019 року на відкритті концертного сезону Musikverein Graz  виконання Кантати «Перший весняний день» Франца Ксавера Моцарта, ймовірно, стане західноєвропейською прем’єрою цього твору.

Звернення до творчості Бетовена на закритті фестивалю є також не випадковим – наступного року припадає 250-річниця з дня його народження, і музика композитора буде звучати не тільки на ювілейному фестивалі у його рідному місті Бонні, що в Німеччині, а  й у виконанні колективів та митців по всьому світі.

 

Симфонія №9 – знаковий твір не лише у творчості Бетовена, а й у історії музики. Симфонія традиційно складається з 4-ох частин, але у четвертій частині цього твору  вперше використовується спів, що до того було не припустимим в рамках симфонічного циклу. Автор використав текст «Оди до Радості» Ф. Шиллера, який у супроводі оркестру виконують солісти та хор, а основна тема, мелодія цієї частини є дуже відомою і впізнаваною – саме її було прийнято Гімном Європейського Союзу та Ради Європи. Нагадаємо про головну тематику фестивалю LvivMozArt-2019 – поєднання музики та літератури, і виконання саме цього симфонічного твору з «Одою до радості» наприкінці – є виправданим та символічним. Шкода лишень, що було виконано лише 1 та 4 частини з цієї Симфонії, але можна зрозуміти фізичні сили і можливості Молодіжного оркестру, адже цілісний твір триває більше години.

 

«Обніміться мільйони!», − пролунало на завершення фестивалю LvivMozArt. І разом з тим, були анонсовані дати проведення наступного фестивалю – 1-9 серпня 2020 року.

 

Стефанія Олійник, музикознавиця, кандидат мистецтвознавства

 

Фото: із офіційного сайту фестивалю LvivMozArt

 

26.08.2019