Ерудованість у мозку

Мозок ерудованої людини поєднаний особливо ефективно – засвідчують результати сканування мозку. Тобто що більше знань людина накопичує, то сильніше сполучаються різні області мозку – і навпаки. Науковці припускають, що добре структурований мозок допомагає оперувати складними фрагментарними знаннями й інтегрувати їх.
Нервові сполучення, представлені дифузійною МРТ. Зображення: RUB/ Erhan Genc.


 

Чи видно інтелект людини в її мозку? Якщо так – то як це проявляється? Згідно з деякими дослідженнями, важливу роль при цьому відіграють об’єм мозку та його анатомічна структура, інші вчені вважають, що чинником розумових здібностей є радше специфічна активність мозку. Тобто мозок розумних людей може бути ефективніше сполучений. Хай там як, ці свідчення стосувалися лише так званого рухомого інтелекту – здатності вивчати нове та виявляти взаємозв’язки.

 

Проте як справа виглядає зі знаннями? Це вже вивчена та засвоєна інформація, важлива частина нашого інтелекту, її також визначають кристалічним інтелектом. «Загальну ерудицію людини ми можемо визначити, і цей запас знань визначальний для індивідуального життєвого шляху. Проте ми дотепер дуже мало знаємо про зв’язок між ерудицією та властивостями мозку», – пояснив Ерган Ґенц (Erhan Genc) з Рурського університету в Бохумі.

 

Тож Ґенц з колегами вирішили дослідити це питання. Для своєї розвідки вчені проаналізували 324 чоловіків і жінок за допомогою особливої форми магнітно-резонансної томографії – так званої дифузійної МРТ. Вона дає змогу реконструювати процеси нервових волокон й у такий спосіб отримати уявлення про структурні поєднання в мозку. За допомогою математичних обрахунків науковці визначили ефективність цих сполучень і порівняли її з результатами тестів, у яких визначали ерудицію піддослідних.

 

Результат: «Рівень ерудиції тісно пов'язаний зі структурними зв’язками в мозку – незалежно від віку та статі особи», – повідомили науковці. У людей з великим багажем знань зв’язки у мозку виявилися особливо ефективними – й навпаки.

 

Функціональний зв'язок мисленнєвого органу не лише визначає успішність навчання та запам’ятовування нової інформації, він також полегшує її наступне використання. «Ми припускаємо, що окремі знання розсіяні по цілому мозку в формі часткової інформації, – пояснює Ерган Ґенц. – Аби інформацію, розташовану в різних ділянках мозку, зібрати та успішно нею послуговуватися, необхідні ефективні поєднання».

 

Що це означає? Наприклад, щоби відповісти на запитання, які константи присутні в теорії відносності Айнштайна, потрібно поняття «константа» поєднати зі знанням про те, що таке теорія відносності. «Ми припускаємо, що ефективніше структурне поєднання в мозку зумовлює кращу інтеграцію фрагментарної інформації й отже – кращі результати тесту на ерудованість», – кажуть науковці.

 


Nadja Podbregar
Allgemeinwissen zeigt sich am Gehirn
Ruhr-Universität Bochum, 1.08.2019
Erhan Genç, Christoph Fraenz, Caroline Schlüter, Patrick Friedrich, Manuel C. Voelkle, Rüdiger Hossiep, Onur Güntürkün
The Neural Architecture of General Knowledge
European Journal of Personality, 28.07.2019

Зреферувала С. К.

08.08.2019