На Чорногорі запрацював смарт-датчик погоди

 

 

На даху обсерваторії, що працює на горі Піп Іван, встановили датчик погоди Lufft WS800-UMB. Його завданням є аналіз клімату на вершині гори впродовж наступних двох років. А відтак на основі цих даних науковці Прикарпатського та Варшавського університетів вирішать, який тип астрономічного телескопа встановлювати в обсерваторії. Про це інформує Міжнародний науковий центр «Обсерваторія».

 

Науковий прилад встановили, реалізовуючи спільний проект із відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван між Варшавським та Прикарпатським університетами. Обладнання належить Астрономічній обсерваторії Варшавського університету, українським партнерам його передали в безоплатне користування Студії Східної Європи цього вишу.

 

Протокол передачі обладнання підписали ректор Прикарпатського ВНЗ Ігор Цепенда та директор Студій Східної Європи Ян Маліцький. Окрім них, обсерваторію з цієї нагоди відвідала ціла делегація українців і поляків: науковці обох університетів, команда Центру європейських проектів, представники польської дипломатії та місцеве, себто івано-франківське, чиновництво.

 

Гості оглянули будівлю обсерваторії та приміщення рятувальної служби. Заступник міністра закордонних справ Польщі Марцін Пшидач (на передньому плані фото) пообіцяв подальшу підтримку з боку міністерства проектів, пов'язаних із розбудовою МНЦ «Обсерваторія».

 

Адаптація колишньої обсерваторії на горі Піп Іван до потреб високогірного рятувального навчального центру (PIMReC) – це комплексний інфраструктурний проєкт, розрахований на два роки, від 2019-го до 2021 року. Зокрема, в лютому цього року в Івано-Франківську підписали меморандум про створення українсько-польської школи гірського рятівництва та українсько-польського рятувального поста на базі наукового центру «Обсерваторія» на горі Піп Іван.

 

Головна мета PIMReC – співпраця між установами Польщі й України для спільного підвищення безпеки високогірного туризму. Втілення запланованих заходів дасть змогу не лише створити комплексну високогірну рятувальну систему, а й налагодити та розширити співпрацю між учасниками проєкту, розробити безпечні туристичні маршрути та єдині стандарти для рятувальників, а в перспективі – координувати рятувальні дії та застосовувати превентивні заходи з обох боків кордону.

 

Науковці ж використовують обсерваторію для метеорологічних та астрономічних спостережень, біологічних, екологічних досліджень, українських, польських та міжнародних навчань і студентських практик тощо.

 

ДЛЯ ДОВІДКИ

Обсерваторія на вершині Піп Іван, відома також як Білий Слон, – це найвище (2028 м над рівнем моря) розташована споруда в Україні, в якій постійно жили й працювали люди. Вона діяла впродовж 1938–1941 років.

Відбудувати закинуту обсерваторію вже у ХХІ столітті спільно вирішили Варшавський та Прикарпатський університети. 2009 року ідея отримала патронат президентів Польщі й України. А 2011-го цей проєкт одержав перший грант від Міністерства культури і національної спадщини РП. Від 2012 року налагоджене стабільне фінансування будівельно-відновлювальних робіт – спершу проєкт отримував кошти від Міністерства культури й національної спадщини Республіки Польща, а від 2016 року – в рамках програми «Polska Pomoc» Міністерства закордонних справ Польщі.

Рятувальна станція почала постійно працювати 2017 року.

 

29.07.2019