«Воліє палити файки, аніж відьом». Офіційно влада ордену маріанів заборонила йому публічні виступи, а попри те в кожному порядному католицькому домі він має голос яко редактор «Tygodnika Powszechnego». Нині о. Адаму Бонецькому, одному з небагатьох священників польського Костелу, відкритого на світ, виповнюється 85 років.
Так, я блимав фарами. Стара звичка. Через блимання інших я уникаю штрафів і попереджень.
Отже, я рефлекторно блимнув, сигналізуючи, що біля костелу в Антольці стоять. Ну і затримали мене за це блимання. Я покірно вислухав лекцію, чому блимання-попередження є порушенням і суспільно шкідливою дією.
Я не захищався, не сказав, що скоро мій GPS може попереджати про стаціонарні камери, то я також можу попередити про патруль за кущами. Зрештою, дорожня поліція мала рацію. Так, не є я послідовним, бо попереджую, а потім, коли, дотримуючись обмежень, волочуся 50, 40 км/год., а мене ракетою обганяє BMW (щонайменше 60 км/год.), то я собі зичливо мрію, що за поворотом побачу, як поліція виписує фацетові штраф і попередження. Ця гиденька мрія, зрештою, ніколи не здійснилася. Звідки ж вони знають, що патруля нема, що можна безкарно мчати? Можна? Жалюгідна ця наша мораль, яка включає докори сумління, коли нас впіймають, а коли пронесе, то прокидається тихе задоволення.
Скажи мені, яким ти є за кермом, а я скажу, хто ти. Ким ти є, коли у населеному пункті мчиш як шалений, хоч твій гальмівний шлях буде довшим за відстань від тебе до п'яного велосипедиста? Це точно пораховано. На сухій рівній поверхні при швидкості 50 км/год. гальмівний шлях виносить 12-13 метрів, при 70 км/год. – 24-25 метрів, а вже при 90 км/год. – 40-42 метрів і т.д. ABS зменшує цю дистанцію, але ж не до зера. А ще є питання швидкості реакції. Пересічний водій зможе прореагувати через півтори секунди із моменту діагностування загрози. Отже, перш ніж прореагує, рухаючись зі швидкістю 70 км/год, проїде ще 30 метрів. Якщо додати до цього принаймні 20-метровий гальмівний шлях автомобіля, то виявиться, що автомобіль навіть зі швидкістю 70 км/год. зупиняється тільки за 50 метрів. Це все про смертельно серйозну проблему дозволеної швидкості. Тут справді йдеться про щось більше, ніж про штраф і попередження.
Оскільки про інші проблеми, пов'язані з безпекою на дорогах, весь час багато говорять і пишуть, то не буду цього всього повторювати. Скажу тільки про дві ситуації, які можна розглядати яко критерії рівня людської культури водіїв, а навіть суспільства.
В Скаржиську закінчується кільцева дорога навколо Кельце, продовжена чудовою швидкісною дорогою S5. Кільцева навколо Скаржиська поки що будується, тому там стоїть знак звуження проїзної частини. І тому нормальні водії плетуться один за другим по тимчасовому вузькому відрізку, а "кмітливі" аварійною смугою їдуть до самого звуження і там вимагають впустити їх на початок черги "нормальних". Нема як сказати їм "вас тут не стояло". Можна тільки казитися і сумніватися в сенсовності бути "нормальним".
Друга класична ситуація. Часто мені трапляється в Кракові виїжджати з брами, що виходить на рухливу вулицю Курнікі. Люблю дивитися на автомобілі, що сунуть – в цьому місці доволі повільно, – і вгадувати, чи хтось і хто саме мене впустить. Я навіть зладив собі приватну статистику з рубриками: чоловіки і жінки, молоді і старі, круті і скромні машини і т.д. Авто, що стоїть в брамі, бачать, очевидно, всі, але включити людину в рух по вулиці найчастіше уможливлюють – ви не вгадаєте – водії міських автобусів.
Покажи мені, яким ти є водієм, а я скажу, хто ти... Дивлячись на себе на автобані, швидкісній дорозі чи просто в місті та слухаючи, що ближні про нас яко про водія думають, ми можемо отримати про себе чимало інформації, часом направду несподіваної.
ks. Adam Boniecki
Mrugać jednak nie należy
Tygodnik Powszechny, 22.07.2019
Переклад О.Д.
25.07.2019