Слуга-народ

Дострокові парламентські вибори завершилися тріумфом партії «Слуга народу». Команда Володимира Зеленського набрала 42,68% голосів у змаганні політичних сил, і цей результат, згідно з попередніми даними ЦВК, дозволяє «слугам» привести у парламент 124 особи зі свого виборчого списку. Окрім того, «СН» наразі прямує до перемоги у 125-130 мажоритарних округах по всій Україні. Цього результату достатньо для формування однопартійної більшості.

 

Вітайте, на цій землі знову рулить «керівна і спрямовуюча» сила, вперше за 29 років.

 

примітка: дані в публікації оновлено згідно з інформацією станом на 14:00 23 липня 

 

Антирекорд активності

 

Вибори 2019 року встановили декілька рекордів для України. Один із них – антирекорд виборчої фреквенції. Згідно з остаточними даними Центральної виборчої комісії, у виборах узяло участь 49,84% виборців. Відтак, уперше за час виборів в Україні явка впала нижче за 50-відсотковий поріг.

 

 

І хоча партія "Слуга народу" на своїх сторінках у соціальних мережах заспокоювала читачів, що наша виборча фреквенція є цілком собі європейською (бо ситі європейці взагалі на вибори не ходять), однак насправді збулися застереження правників та демографів: середина літа – найменш вдалий період для проведення виборів. Але, бачте, Президентові заманулося здійснити зріз народного волевиявлення акурат на піку власної слави. І, як показав результат, сподівання Володимира Зеленського таки справдилися.

 

 

Найбільшу активність продемонстрував електорат із Чернігівщини – виборча фреквенція сягнула 54,8%. До top-5 найбадьоріших областей увійшли також Тернопільщина (54,21%) і Львівщина (53,42%), але ці відсотки – то, звісно, дрібниця порівняно зі звиклою активністю галичан.

 

На виборчій сієсті перебував електорат Закарпаття (41,16%) і Буковини (42,06%).

 

Анклав стиснув Львів

 

Згідно з офіційними даними Центральної виборчої комісії (після підрахунку 95% протоколів), партія "Слуга народу" взяла більше голосів, аніж решта прохідних партій, разом узятих:

 

"Слуга народу" – 43,12%;

"Опозиційна платформа – За життя" – 13,06%;

"Батьківщина" – 8,18%;

"Європейська солідарність" – 8,12%;

"Голос" – 5,84%.

 

 

Зафіксовані показники забезпечують партію "Слуга народу" 124 мандатами у Верховній Раді. "Опозиційна платформа – За життя" проводить 38 народних депутатів, "Європейська солідарність"  і "Батьківщина" отримають по 23 крісел, "Голос" – 17.

 

У реґіональному розрізі "Слуга народу" здобула найбільше голосів у всіх областях, за винятком Донецької та Луганської (тут лідирує "Опплатформа") та Львівщини ("Голос").

 

Голосування у розрізі реґіонів

 

У той же час, мапа, розбита на виборчі округи, демонструє значно ширше домінування зелених кольорів. Так, партія Володимира Зеленського показала перший результат у 176 округах України. 

 

"Опозиційна платформа – За життя" лідирує в 19 округах (12 – Донеччина, 6 – Луганщина, 1 – Одещина).

 

"Голос" провадить у 3 округах (усі – у Львові), а "Європейська солідарність" – у 1-му, теж у Львові. Райони Львівщині за межами адміністративного центру області теж дали відносну більшість голосів "Слузі народу". Отже, в "третьому турі президентських виборів" крихітна трапеція Львівщини, котра єдина проголосувала проти Зеленського навесні, звузилася ще більше. Анклав тепер – Львів.

 

Голосування в розрізі дільниць

 

"Слуги" мажоритарки

 

Експерти не ставили під сумнів потенціал "Слуги народу" в загальнодержавному окрузі. Сумніви виникали лишень щодо мажоритарної частини виборів, котру начебто так ся хотіло скасувати Володимиру Зеленському. Виявилося, що "слуги" спромоглися повторити свій "партійний" рекорд іще й в одномандатних округах.

 

Франшиза партії спрацьовувала безвідмовно, пожираючи рейтинґи на всіх флангах – і вражих Зеленському кандидатів-"порошенківців", і закоренілих мажоритарників штибу Литвина чи Богуслаєва. Приміром, у Києві, котрий, згідно з певними (застарілими?) гіпотезами, вже був навчився голосувати "так, як Львів", партія "Слуга народу" здобула перемогу в усіх одномандатних округах.

 

На боці Зеленського зіграла недосконала мажоритарна система відносної більшості. При високій конкуренції між спорідненими кандидатами перевагу отримував "ноунейм".

 

Вельми показовим можна вважати округ №126 з центром у Червонограді, котрий делеґує своїм представником до парламенту прибічника політики Володимира Зеленського. Юрієві Камельчуку для отримання мандата вистачило 16% (ха! це, уявіть собі, Петра Порошенка оголошують президентом за підсумками першого туру). При тім, що аж п'ятеро його конкурентів набрали, згрубша, не набагато меншу кількість голосів.

 

 

Серед лузерів цьогорічних виборів несподівано виявилися мастодонти мажоритарки – Сергій Ківалов, Володимир Литвин, В'ячеслав Богуслаєв, Костянтин Жеваго. Більшість з них мали "свої" округи впродовж десятиліть, починаючи з часів Леоніда Кучми. Цього сезону вони залишаться поза парламентом, будучи збитими конкурентами зі "Слуги народу".

 

Згідно з даними станом на 14:00 вівторка, "Слуга народу" проведе до парламенту 129 депутатів із мажоритарних округів – це навіть більше, ніж за списками! Загальна чисельність фракції Володимира Зеленського становитиме, відтак, 253 народний депутат. "Групі 239" навіть і близько не снилося!

 

Щодо решти, то в 7 округах перемагають кандидати від "Опозиційної платформи – За життя", у 6 округах – "Опозиційного блоку", у 3 округах – "Голосу", у 2 округах – "Єдиного центру", в 1 окрузі – "Європейської солідарності", "Батьківщини" та "Свободи".

 

 

 

Коа... ліньки

 

У неділю ввечері, одразу після оголошення екзит-полів, Президент України Володимир Зеленський на радощах запросив до переговорів про створення коаліції Святослава Вакарчука та партію "Голос".

 

"Якщо ви пам'ятаєте, наша ініціатива до пана Вакарчука була з самого початку моєї ще президентської кампанії. Тому, будь ласка. Ми не можемо більше наполягати, у нас трішки більший рейтинг, ніж у "Голосу", але ми запрошуємо до розмови пана Вакарчука, із задоволенням", – сказав Зеленський.

 

 

То був іще вечір. Екзит-поли віяли домашнім теплом, як свіжі бабцині пиріжки – і Зеленський ще просто не знав, що на ранок у бік коаліції вже можна махнути рукою: понеділкові дані показали "Слузі народу" перспективу монокоаліції.   

 

"Ми вчора про це говорили, що ми, звичайно ж, відкриті до будь-якого діалогу. Але станом на сьогодні ми будемо виходити з остаточних результатів. Співпрацювати в Раді ми зможемо з усіма політичними силами, які будуть збігатися з нами в ідеологічних рамках, в світогляді і в тому базовому баченні розвитку нашої країни. Але зараз говорити про коаліцію поки що, напевно, не доводиться, оскільки все-таки ми бачимо досить непогані наші результати", – заявив голова партії Дмитро Разумков.

 

Партія Шарія і її "шара"

 

Одна з несподіванок цьогорічних парламентських виборів – високий показник Партії Шарія. Політичний біженець Анатолій Шарій (утік іще при Януковичі) спромігся набути великої популярності спершу як журналіст-розвінчувач і "зливний бачок" компрометуючої інформації, а згодом і як відеоблоґер, автор популярного YouTube-каналу.

 

Згідно з результатами екзит-полу, Шарієва партія набрала 3,1% голосів – більше, аніж дорогий проєкт Володимира Гройсмана "Українська стратегія", Радикальна партія та ВО "Свобода". Якби справдилася травнева ініціатива Зеленського зі зниженням прохідного бар'єра до 3%, ми отримали б у ВР і ще отаку "кулькову" фракцію (повітряні кульки стали символом кампанії Шарія).

 

Подолавши символічний 2-відсотковий бар'єр, Партія Шарія отримала право на державне фінансування. Згідно з розрахунками руху "ЧЕСНО", ця ватага отримуватиме з бюджету 12,2 млн грн щорічно до наступного виборчого циклу.

 

 

Розмір поразки значення не має 

 

Згідно з даними екзит-полів, партії "Сила і честь" Ігоря Смешка забракло трохи більше як пів відсотка, аби подолати виборчий бар'єр для проходження до ВР (офіційні дані ЦВК демонструють у партії "СіЧ" 3,8% голосів).

 

Іще в неділю Смешко казав, що не вірить екзит-полам і все ще певен у перемозі... Згодом пан Ігор виклав на своїй Facebook-сторінці дві картинки із афоризмами. На першій – цитата Генріха Гайне: "У всі часи негідники старалися маскувати свої ниці вчинки інтересами релігії, моралі та патріотизму". А інша цитата – від Вінстона Черчилля: "Погану владу вибирають хороші люди, котрі не ходять на вибори".

 

Лідер "Громадянської позиції", котра, згідно з екзит-полами, отримала 0,9% голосів, Анатолій Гриценко, теж мав зуба на виборців. "Якщо дійсно в країні людей наших життєвих принципів і цінностей лише 1%  – то стає тривожно", – написав Гриценко у Facebook у неділю.

 

У понеділок, переспавши зі своїм результатом, Гриценко вже пом'якшав: повідомив френдам, що "складатиме нове життя".

 

 

Голова "Самопоміч" Андрій Садовий, почувши із екзит-полів про свої 0,6%, оголосив про намір піти з посади голови партії. "Думаю, що є такий нормальний демократичний принцип: якщо ти не привів партію до перемоги, то ти повинен подати у відставку", – зазначив Садовий.

 

Андрій Іванович, здається, теж загнівався на неперебірливого виборця. "Напевно, ми не врахували певних трендів, напевно, ми були замало популістичними. Ми говорили правду, а правда не завжди подобається", – сказав очільник Львова.

 

В останні дні перед виборами Садовий поширював у соціальних мережах жартівливий ролик із конопляного поля. Втім, така "правда" виборцям теж не сподобалася. У цьому жанрі Україна знає єдиного актора. І це його – "слуги народу" – бенефіс... 

 

Під час підготовки публікації використано графіку "Радіо Свобода", "Української правди", Wikipedia, Liga, руху "ЧЕСНО", знимки аґенції УНІАН та ґазети "День".

 

22.07.2019