Правозахисники закликали ветувати закон про хімічну кастрацію педофілів.

 

15 правозахисних організацій України звернулися до Президента України Володимира Зеленського з проханням ветувати закон №6449 про посилення відповідальності за статеві злочини проти неповнолітніх, зокрема про впровадження примусової хімічної кастрації.

 

Звернення підписали Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківський інститут соціальних досліджень, Центр прав людини ZMINA, Харківська обласна фундація "Громадська альтернатива", Центр громадянських свобод, ГО "Правозахисна група «СІЧ»" та інші організації.

 

"Щодо примусової хімічної кастрації – це велике питання, наскільки вона є дієвим заходом, – сказала у коментарі "Радіо Свобода" керівниця ГО «Форпост» Олена Подолян, – оскільки не кожен, хто вчинив сексуальний злочин відносно дитини, має неконтрольований сексуальний потяг до дитини. Злочин могла вчинити людина, яка керувалася мотивами наживи або була в стані алкогольного сп'яніння тощо. До того ж будь-яке медичне втручання потребує поінформованої згоди пацієнта, навіть засудженого. Винятки з цього правила повинні бути проаналізованими окремо відповідними експертами".

 

"На сьогодні та офіційна класифікація хвороб, якою ми користуємось в Україні, визначає педофілію як сексуальний потяг до дітей, неповнолітніх. Судячи з нового закону, злочинцями автоматично стають всі люди з педофілією. Насправді не кожен педофіл вчиняв злочини на сексуальному підґрунті – він може відчувати потяг, але не здійснювати ніяких дій. Таким чином, ми марґіналізуємо людей із психічними розладами. Зараз, за логікою закону, якщо педофіл стоїть на обліку в психіатра, то ми автоматично маємо зараховувати його до злочинців", – додала Подолян.

 

Зі слів керівниці "Форпосту", правозахисники і психіатри також вбачають небезпеку в створенні відкритого реєстру людей із педофілією.

 

"Окрім правових аспектів, це може вплинути на соціальну ситуацію: відкритий реєстр може породжувати в людях бажання вчинити самосуд. При цьому у нас немає превенції, немає дієвих механізмів допомоги дітям, які потерпають від сексуального насилля. Немає програм сексуального виховання, крім роботи, яку проводять неурядові організації. Ця тема табуйована в суспільстві", – заявила Олена Подолян.

 

11 липня Верховна Рада України ухвалила зміни до законодавчих актів, якими посилила відповідальність за злочини, вчинені щодо малолітніх, неповнолітніх та осіб, які не досягли статевої зрілості. Рада доповнила Кримінальний кодекс статтею про примусову хімічну кастрацію.

 

Позаторік у Верховній Раді був зареєстрований інший законопроект (№6607), який передбачає посилення відповідальності за злочини проти статевої недоторканності малолітніх​, зокрема добровільну хімічну кастрацію, якою можна буде замінити невідбуту частину покарання після 10 років ув’язнення. Цей законопроєкт також передбачав закритість реєстру. Парламент ухвалив 11 липня цей проєкт за основу.

 

19.07.2019