Американці остаточно відлучили Туреччину від програми виробництва F-35.

Такою стала реакція Вашінґтона на придбання Анкарою російських ЗРК С-400.

 

 

Влада США остаточно заборонила Туреччині брати участь у програмі з виробництва компонентів для новітніх американських винищувачів-бомбардувальників F-35. Про це йдеться в заяві Білого дому, оприлюдненій у середу, 17 липня. Вашінґтон давно попереджав про наслідки, які очікують Анкару в разі поставок до Туреччини російських комплексів ППО С-400.

 

Як підкреслюється в документі, американських бойових літаків F-35 не можна використовувати поряд із російською шпигунською технікою, «призначеною для того, щоб розвідати інформацію про бойові якості цих літаків». Придбання С-400 підриває зобов'язання країн – членів НАТО не використовувати російських систем озброєнь.

 

Перші партії комплексів С-400 були доставлені на турецьку базу ВПС «Муртед» на північний захід від Анкари минулої п'ятниці. США протягом кількох місяців намагалися запобігти поставкам російських ЗРК Туреччині, яка входить до складу НАТО.

 

«США й інші партнери з програми F-35 згідні з рішенням усунути Туреччину від участі в програмі й почати процес офіційного вилучення Туреччини з цієї програми», – заявила на брифінгу заступниця міністра оборони США з питань закупівель та матеріально-технічного забезпечення Еллен Лорд (Ellen Lord).

 

За словами Лорд, вихід Туреччини з програми виробництва F-35 обійдеться Анкарі недоотриманням інвестицій на суму близько дев'яти мільярдів доларів. Перенесення ж виробництва з Туреччини обійдеться США приблизно в 500–600 мільйонів доларів. «Туреччина, на жаль, у зв'язку з цим рішенням втратить робочі місця і потенційні економічні можливості», – процитувала слова Лорд інформаційна аґенція Reuters.

 

МЗС Туреччини назвало це рішення «несправедливим, яке негативно відіб'ється на відносинах між двома країнами».

18.07.2019