Богомолець зареєструвала проект закону про "дематюкацію" – заборону лихослів'я.

 

Народний депутат Ольга Богомолець зареєструвала в апараті Верховної Ради проект закону про посилення відповідальності за вживання нецензурної лайки для публічних осіб і масових медій.

 

Проект закону "Про протидію лихослів'ю" (про дематюкацію мови) (про внесення змін до деяких законодавчих актів України про дематюкацію мови)" зареєстровано під номером #10414.

 

 

"Лихослів’я ґвалтує наше щоденне життя, відтак вважаю за потрібне захистити майбутнє України, культуру мислення і мови від ненормативної лексики", – пояснила Богомолець у своєму дописі на Facebook.

 

"Українцям історично була чужою примітивна брудна лайка. Вона прийшла у нашу сучасну мову як запозичення з російської культури. Лайка, яку впродовж століть насаджували російські колонізатори, сьогодні «насаджують» в публічному просторі та медіа", – зазначила пані депутат.

 

Проект закону, зокрема, пропонує доповнити статтю 173 Кодексу про адміністративне правопорушення ("Дрібне хуліганство"), посиливши відповідальність для мас-медіа та публічних осіб:

 

"Дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, [...] вчинені під час трансляції телерадіопередач, засобами масової інформації або шляхом поширення аудіовізуальної інформації в мережі Інтернет, під час публічних виступів, –

тягнуть за собою накладення штрафу від сорока до сімдесяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб;

Ті самі дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені публічною особою, –

тягнуть за собою накладення штрафу від сімдесяти п’яти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб".

 

Кошти, отримані від сплати штрафів за лихослів'я, мають піти підтримку та розвиток Українського культурного фонду, що виконує спеціальні функції задля сприяння національно-культурному розвитку України.

 

Перелік заборонених слів затверджуватиме уряд. Згідно з нормами законопроекту,

 

нецензурна лайка (лихослів’я) – ненормативна (неприпустима) лайка (лексика), перелік слів та виразів якої затверджується Кабінетом Міністрів України.

 

Ольга Богомолець вважає, що без "дематюкації" української мови поліпшення квот на радіо та телебаченні є безсенсовим. "Відстоювати рідну мову як основу існування країни, боротися за її вживання та поширення, за квоти на радіо і телебаченні і водночас забруднювати її лайкою, як на мене, є зрадою національних інтересів. Особливо, якщо це робиться публічними особами, на масових заходах, з політичних трибун або через засоби масової інформації", – пише вона у FB.

 

"Ми вже досить багато, аж до смішного, говорили про потребу чистих рук у політиків. Хочу приєднати до цієї вимоги ще й потребу чистого рота", – додала Богомолець.

 

Півтора тижня тому Ольга Богомолець дратувалася у Facebook через використання масовими медіями "запіканої" лайки і "замальованими" зірочками словами-матюками. 

 

 

Ольга Богомолець вважає: "Заміна однієї літери в друкованих засобах масової інформації та інтернет-виданнях не змінює змісту і значення лайливого слова".

 

Пані депутат наполягає на тому, що "українці історично і традиційно не вживали лайливих слів на кшталт тих, що вживаються нині".

 

"«Хай би тебе дощ намочив!». «А щоб тебе лиха година спіткала!» – та українська «лайка», яка свідчила про зв'язок давніх українців із пантеїстичним світом природи. Українці не полюбляли і не вживали грубощів «нижче пояса» й не дозволяли собі вульгарності", – апелює вона.

 

 

03.07.2019