У Львові вчаться реставрувати дерев'яні церкви.

 

Протягом двох тижнів у Львові реставратори та пам’яткоохоронці з трьох країн обмінюються досвідом з дослідження та порятунку дерев’яних церков. Учасниками та лекторами майстерні-воркшопу є фахівці з України, США та Хорватії. 

 

 

«В Україні дуже багата культура дерев’яних церков, і тому так важливо працювати з мистецькими творами, які нині опинились під великою загрозою. Ми організували воркшоп, аби доповнити знання українських студентів та реставраторів у цій сфері. Дуже важливо на початку реставраційних робіт на кожній пам’ятці правильно оцінити її стан. Саме цього ми навчаємо на нашому воркшопі», – розповів реставратор дерева зі США Юрій Янчишин.

 

Навчання триває на базі кафедри архітектури та реставрації Національного університету «Львівська політехніка». Учасники відвідують лекції, семінари, екскурсії та фахові обговорення. У рамках цього навчально-практичного семінару також проведуть дослідницькі роботи на двох об’єктах: іконостасі у церкві Св. Климентія у Львові та дерев’яній церкві у селі Кугаїв (на фото). 

 

Церкву у Кугаєві, каже голова Товариства охорони пам’яток Андрій Салюк, вибрали недаремно. Вона знаходиться недалеко від Львова, але, на жаль, має дуже багато проблем, які характерні для різних дерев’яних храмів України. 

 

«Нам треба ці проблеми вивчити, знайти шляхи їх подолання, водночас це буде чудовий досвід для слухачів. На жаль, останніми роками ця церква мала дуже мало уваги від держави – як, зрештою, і багато інших. Кілька років її намагаємося врятувати силами громадськості, тож роботи в рамках цього семінару будуть доброю допомогою», – каже Андрій Салюк. 

 

«Дуже важливо, що слухачі на цьому навчанні можуть не тільки слухати, а й самі виконувати певні роботи. Ми вчимо методику і даємо можливість їм спробувати цю методику під наглядом спеціалістів. Це робиться для того, аби в майбутньому вони самі могли її використовувати. І це дуже важлива компіляція теорії та практики», – пояснює реставратор зі США Мирон Стахів.

 

За словами завідувача кафедри архітектури і реставрації НУ «Львівська політехніка» Миколи Бевза, нинішній семінар – перший крок до подальшої співпраці. Організатори сподіваються, що зможуть щороку чи кожні два роки організовувати такі літні курси не лише для українських студентів, а й для закордонних, які мають іншу практику і можуть привнести нові знання. Матеріали ж із цьогорічних лекцій будуть доступні як у друкованому, так і у відеоформаті. 

 

 

Організаторами міжнародної майстерні-воркшопу є кафедра архітектури і реставрації НУ «Львівська політехніка», Period Furniture Conservation, LLC, Jersey City, NJ USA, Український національний комітет ІКОМОС, ЛОО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури», Музей народної архітектури та побуту «Шевченківський гай», Державний історико-архітектурний заповідник в м. Жовкві. 

 

28.06.2019