Tank Man з площі Тяньаньмень

Тридцять років знимці Невідомому Бунтівникові, що блокує танки в Пекіні, а ми досі не знаємо, ким він був і що з ним сталося.

 

 

5 червня невідомий перехожий з авоськами затримав колону танків T- 59, які поверталися з площі Тяньаньмень. Напередодні армія придушила на площі найбільший мирний протест в історії Китаю. Загинули сотні чи навіть тисячі людей.

 

Танкіст пробував обминути перехожого, але той постійно загороджував йому дорогу – а наприкінці видряпався на танк і щось кричав у люк. На відео видно також дві постаті, які відтягають чоловіка і зникають з ним в натовпі. Багато років циркулюють гіпотези про його розстріл чи втечу на Тайвань. Британські медіа писали, що це 19-літній студент Ван Вейлін і що його засудили за "політичне хуліганство" (інформація не підтверджена). Радник президента Ніксона Брюс Гершенсон стверджував, що чоловіка розстріляли два тижні опісля, — це теж непевна інформація. В 1990 році китайський генеральний секретар Цзян Цземінь запевнив в інтерв'ю, що чоловіка не арештовували.

 

 

Знамениту знимку зробив Джефф Віденер з Associated Press. У вирішальний момент він зрозумів, що в нього закінчилася плівка – на щастя, її мав колега. [Вайднер згадував: "Я приїхав в готель «Пекін» на ровері, щоб зайти, мені довелося пройти повз кількох китайських поліцейських у вестибюлі. Якби вони обшукали мене, то знайшли би мою фотоапаратуру і плівку, заховані в одязі. Але там, біля входу, я побачив довговолосого студента в брудній футболці рембо, шортах і сандалях і крикнув йому: "Сервус, Джо! Де ти був?", а потім прошепотів йому, що я з Associated Press, і краєм ока побачив, як охоронці, що вже йшли до мене, відходять, прийнявши мене за мешканця готелю. Юнак був американцем, його звали Кірк Марцен. Він розповів, що всього кілька хвилин тому кількох мешканців готелю застрілили з військової вантажівки, що проїжджала по вулиці. З балкона його номера телеоб'єктивом міг робити знимки – але потім у мене закінчилася плівка, і я відправив Марцена на розпачливе полювання за новою. І він таки знайшов – але одну-єдину котушку кольорової Фуджі – в Джона Фліткофта, австралійського туриста, якого зустрів в холі. Після того, як я зробив це знамените фото, я попросив Кірка завести плівку в офіс Associated Press в дипломатичному кварталі. Він позичив в Фліткофта ровер і поїхав, і аж через п'ять годин мені подзвонили, що фото вже відоме світові: Марцен потрапив під обстріл і заблукав, аж поки передав плівку американському морському піхотинцю в посольстві, а вже звідти її завезли в Associated Press". — Z].

 


Джефф Віденер (1989 р.)

 

За цю фотографію Джефф Віденер був номінований в 1990 році на Пулітцерівську премію, а "Time" визнав її однією зі ста "найвпливовіших фото в історії".

 

В Китаї ця ікона фотографії нині невідома. Американське телебачення PBS показало її в 2005 році студентам з Пекінського університету – і вони не розпізнали її.

 

 

Maria Kruczkowska
Tank Man z placu Tiananmen
Gazeta Wyborcza
, 4.06.2019

 

 

04.06.2019