Унікальний український артефакт «виплив» у Лондоні. Треба повертати.

 

 

Унікальний бронзовий шолом, вік якого три (!) тисячі років і який походить з земель сучасної Галичини, «чорні археологи» продали з відомого інтернет-аукціону. Артефакт, якого не має жоден музей України, вивезли за межі країни, і науковці тепер просять посадовців допомогти у справі його повернення – сподіваються, що у випадку з шоломом повториться історія з мечем вікінга, про яку раніше докладно писав Z.     

Відповідне звернення на сайті «Музейний простір» опублікував відомий археолог та пам’яткоохоронець Максим Левада.

 

Древній шолом вперше «засвітився» ще в липні 2017 року на аукціоні Violity. Людина під ніком Pislarij продала його за 50 тисяч 400 гривень. За його покупку конкурували 11 осіб, які загалом зробили 118 ставок, піднявши ціну від стартових 10 тис. грн.

 

«Таких шоломів відомо на всю Європу буквально кілька одиниць. Вони датуються періодом раннього Гальштату, тобто ХІІ ст. – першою половиною Х ст. до Р.Х. Таким чином, цьому витвору древнього зброярства більше ніж три тисячі років! Таких шоломів немає в жодному музеї України», – пише Максим Левада.

 

Професор Микола Бандрівський вважає, що цей шолом міг бути знайдений десь в ареалі Голіградської культури: в основному сьогоднішня Івано-Франківська область, південь Тернопільської, Львівської областей і західні райони Чернівецької області.

 

В описі, який супроводжував цей лот на аукціоні, Pislarij зазначив: «Редчайшая находка – Бронзовый шлем периода поздней бронзы. Находки единичны во всей Европе. При обнаружении были поломки по низу тульи около прижизненного ремонта (по фото чётко видны заклёпки того периода). Реставрировался профессиональным реставратором, поломки были закрыты, для усиления тульи внутри вставлен стальной обруч. В процессе транспортировки, к сожалению, выломался кусочек около шишака (на фото видно). Кусочки прилагаются».

 

 

Цікаво, що далі шолом «виплив» на лондонському аукціоні Timeline, де на початку вересня 2018 року його продали за 11 тисяч 875 фунтів стерлінгів як карпатський шолом бронзового віку.

 

«При перепродажі було зазначено, що це власність однієї дами, яка мешкає в Кенті, а шолом походить з колекції її дідуся, що він придбав у Німеччині після Другої світової війни», – пише Максим Левада.

 

Однак археолог переконаний і доводить – це той самий артефакт, який незаконно продавали на аукціоні в Україні, і довести це можна завдяки фото, на яких видно ті самі так звані «сліди прижиттєвого ремонту», які є своєрідними відбитками пальців на таких знахідках.

 

Нещодавно до пана Левади звернувся колега з Центральної Європи, який запевнив, що знає, де шолом зараз, і просить контакти українських посадовців, які могли б зайнятись справою повернення цінності. Тепер вже український археолог просить допомоги, зокрема у нардепа Дмитра Тимчука, аби запустити механізм повернення артефакту.

 

 

Як повідомив у коментарі Z Максим Левада, відповіді на публічне звернення від народного депутата наразі не було.

 

Максим Левада сподівається, що шолом може повторити історію меча вікінга, який кілька років тому вдалось повернути з Естонії. Тоді теж все починалось з його статті на «Музейному просторі», яку побачив народний депутат Дмитро Тимчук, зробив відповідні запити – і справу вдалось підняти на державний рівень.

 

 

Нагадаємо, що ця фантастична історія з поверненням меча вікінга в Україну почалася у березні 2016-го. Інтернет облетіла новина про знайдений естонськими митниками артефакт у вантажівці, якою керував громадянин Білорусі. На меч одразу ж висловили права росіяни – мовляв, він потрапив до Естонії з їхньої території і туди ж має повернутись. У сусідній країні заявили, що його знайшли на півночі Росії.

 

«Для нас головним завданням було призупинити процес передачі Росії і повернути меч в Україну. Для цього важливо було довести, що це річ з України», – згадує тогочасний начальник управління музейної справи та нормативно-методичного забезпечення переміщення культурних цінностей Мінкульту Василь Рожко.

 

Завдяки дуже оперативній реакції українських археологів та підтримці посадовців за три місяці меч повернувся в Україну.  Нині він є частиною експозиції Історико-краєзнавчого музею міста Винники, що поблизу Львова.

 

 

09.04.2019