Країни ЄС хочуть зберегти Україну "на європейському шляху реформ" після виборів.

 

Вісімнадцять країн – членів Європейського Союзу закликали весь ЄС бути готовим до дій на підтримку України в разі, якщо Росія буде намагатися втрутитися у президентські і парламентські вибори в Україні.

 

Про це йдеться у документі ЄС для внутрішньої дискусії, якого офіційно не оприлюднюють, але з яким мав змогу познайомитися кореспондент "Радіо Свобода" у Брюсселі.

 

Євросоюз також має не допустити "втоми від ЄС в Україні і втоми від України в ЄС", мовиться в документі. Його підписали представники Австрії, Бельгії, Великої Британії, Данії, Естонії, Ірландії, Латвії, Литви, Мальти, Німеччини, Польщі, Румунії, Словаччини, Словенії, Фінляндії, Хорватії, Чехії і Швеції.

 

Документ обговорюватимуть на засіданні міністрів закордонних справ країн – членів ЄС 18 лютого, коли темою обговорення буде політична ситуація в Україні напередодні цьогорічних виборів.

 

Ці вибори, йдеться в записці, будуть "випробуванням для України, для її демократії, реформ, стійкості й орієнтації". "У визначальних інтересах ЄС є зберегти Україну на європейському шляху реформ і продовжити підтримувати її", – наголошують автори документа.

 

На їхню думку, Москва буде намагатися вплинути на вибори в Україні, підтримуючи бажаних для неї кандидатів, здійснюючи кібератаки і дезінформаційні кампанії.

 

Євросоюз має вжити заходів, щоби протистояти "фальшивим російським оповідям про Україну як про державу-невдаху", зазначено в документі.

 

Брюссель мав би також надати додаткову допомогу, включно з гуманітарною, східній Україні, вважають його автори.

 

Автори дають високу оцінку керівництву України, яке разом із громадянським суспільством і міжнародною спільнотою "здійснює разючі успіхи для просування життєво важливих реформ і зміцнення стійкості та європейської орієнтації України". "За останні п’ять років відбулися глибші і ширші реформи, ніж за попередні 22 роки післярадянського життя", – ідеться у документі. Серед успіхів згадано "поступ, досягнений у децентралізації, реформі державного управління, дерегуляції, пенсійній системі і прозорості".

 

При цім у ньому наголошено на тому, що створення "повністю незалежного й ефективного" антикорупційного суду визначально важливе для того, щоб антикорупційний порядок денний отримав життєву силу і незворотний поштовх, незалежні від того, яке політичне керівництво постане за результатами виборів".

 

Автори документа закликають Київ захистити громадянське суспільство, що зростає, і притягти до відповідальності тих, хто залякує громадянських активістів і журналістів чи нападає на них.

 

Влада також має забезпечити "плюралістичний, незалежний і доступний медіа-ландшафт", а також "належно профінансованого і дієздатного суспільного мовця".

 

08.02.2019