Латвія розпочала публікацію картотеки КҐБ.

Відтак можна буде дізнатися про аґентів, які працювали на спецслужбу Латвійської РСР у 1980-х роках.

 

 

20 грудня Національний архів Латвії відкрив доступ до частини картотеки КДБ – так званих «мішків ЧК». З картками аґентів у вигляді файлів у форматі PDF можна ознайомитися на сайті архіву за адресою kgb.arhivi.lv . 

 

Також можна зайти на основний сайт архіву – www.arhivi.gov.lv , потім обрати розділ Aktualitātes або Virtuālās izstādes un digitālie resursi. Документи опубліковані у відсканованому вигляді, тобто основна частина картотек буде російською мовою, а текст – написаним від руки. Про це повідомив інформаційний портал Delfi.

 

Картотека агентури КДБ в Латвійській СРСР (загалом 10 612 карток) опублікована в алфавітному порядку. У неї входять імена як активних наприкінці 1980-х років аґентів, так і резервних. Також Перший відділ КДБ (розвідка) вносив в цей архів загальні дані про осіб, які планували виїхати з СРСР за кордон, та імена потенційних кандидатів для вербування в разі війни або непередбаченої ситуації.

 

Є також картотека статистичного обліку аґентури КДБ (4141 картка). У ній все ті ж імена, що і в алфавітній картотеці, просто вони згруповані за приналежністю до структурних підрозділів Комітету держбезпеки. Цей архів за радянських часів використовували для підготовки звітності.

 

Оприлюднена і картотека «позаштатних оперативних працівників КДБ» – осіб, котрі на громадських засадах надавали чекістам «допомогу в контррозвідувальній діяльності на транспортних, промислових об'єктах, а також окремих закладах Міноборони». У цьому архіві налічується 75 карток. Позаштатним оперативникам не давали позивних, а створювали абревіатури з перших літер імені, прізвища та по батькові.

 

На офіційному сайті Національного архіву Латвії вказано, що поки що картотеку публікують без оперативних справ та інших матеріалів. Їх планують оприлюднити щойно в травні 2019 року. Наразі ж можна дізнатися лише про імена аґентів, але не про їхню реальну співпрацю з КДБ та обставини вербування.

 

 

20.12.2018