АП запевняє, що автокефальна Церква буде незалежною навіть як митрополія.

 

Радник Президента України з гуманітарних питань Ростислав Павленко заявив, що майбутня Українська автокефальна православна Церква матиме повноцінний незалежний статус, і спростував неточності та припущення коментаторів щодо вірогідних обмежень для Київської митрополії.

 

Про це Павленко заявив на брифінґу для журналістів, присвяченому Об’єднавчому собору православних, запланованому на 15 грудня, повідомила прес-служба АП.

 

"Йдеться про незалежну автокефальну православну Церкву без будь-яких обмежень, компромісів і залишених залежностей від інших Церков, включно з Вселенським патріархатом", – запевнив представник Адміністрації Президента.

 

Коментуючи питання про те, чи буде нова Церква патріархатом, чи митрополією, радник Президента сказав: "Ми знаємо, що нині існує 14 незалежних Церков, які визнані. Є ще Церква США, але вона не визнана Вселенським патріархатом. Тож є 14 вселенських визнаних Церков, з них дев’ять очолюють патріархи, три очолюють єпископи і дві очолюють митрополити. Однак це все є незалежні Церкви. Тобто державу може очолювати президент, монарх чи хтось іще, але це все є незалежні держави, рівні у своїх стосунках з іншими. Йдеться саме про створення Церкви, яка буде незалежною ні від кого і рівною у стосунках з іншими", – зазначив він.

 

"Щодо титулів і іншого – це та «матерія», яка буде проговорюватися, щоб було коректно говорити із зовнішнім церковним світом і подавати цю інформацію всередині", – додав Павленко.

 

Директор Національного інституту стратеґічних досліджень підкреслив, що використання Вселенським патріархом свого права як останньої апеляційної інстанції в православному світі щодо вирішення конфліктів чи непереборних розходжень дозволило мільйонам українських православних повернутися до всеправославного спілкування. Саме рішення синоду Вселенського патріархату від 11 жовтня якраз було ухвалене як виконання Вселенською патріархією своєї функції вирішення конфліктних питань, які не можна розрішити всередині якоїсь Церкви і які не породжують будь-якої залежності.

 

"Тож це, як бачимо, ніяка не залежність і ніяке не обмеження – це використання першим за честю патріархом своєї ролі як арбітра, і ця роль, як бачимо, послужила на користь українському православ’ю", – розтлумачив Павленко.

 

Вселенський патріарх Варфоломій повідомив Президенту України про те, що Фанар надіслав запрошення до усіх архієреїв українських Церков (Української православної Церкви Київського патріархату, Української автокефальної православної Церкви, Української православної Церкви у єдності з Московським патріархатом) запрошення взяти участь в Об’єднавчому соборі. У запрошенні йдеться про те, що архієреї мають прибути на Собор разом із священнослужителем та представником мирян або монашества.

 

У порядку денному Об’єднавчого собору буде низка питань: створення помісної православної автокефальної Церкви, ухвалення статуту цієї Церкви, голосування за предстоятеля, який і отримає від Вселенського патріарха Томос про автокефалію.

 

Ростислав Павленко особливо підкреслив, що "усі питання щодо персоналій майбутнього предстоятеля нової незалежної Церкви, управління цією Церквою – це речі, які будуть вирішуватися самою Церквою шляхом активних переговорів і пошуку компромісів".

 

Наразі, з його слів, в українських православних Церквах відбуваються передсоборні дискусії і відпрацьовується регламент Собору.

 

Відповідаючи на питання журналістів, скільки може тривати Собор – кілька годин чи діб, Павленко зазначив: "Є оптимістичний сценарій, і я дуже сподіваюся саме на нього. Це дуже залежатиме саме від роботи архієреїв у дні, що лишилися".

 

07.12.2018