«Запах жінки» розгадали

Те, що індивідуальний запах важливий зокрема для вибору партнера, відомо давно. Проте нещодавно експеримент засвідчив: деякі жінки для чоловіків принципово привабливіше пахнуть, ніж інші – незалежно від особистих преференцій чи фізіологічних ознак особи, що відчуває запах. Причина в статевих гормонах: жінки з високим рівнем естрогену та низьким рівнем прогестерону особливо плодючі – і про це свідчить запах їхнього тіла.

 


Зображення: puhha/ iStock.

 

Як у світі тварин, так і для людей запах відіграє важливу роль при виборі партнера та у формуванні соціальної поведінки. Особисті нотки запаху видають зокрема наш вік, настрій та конфігурацію імунної системи. У жінок зміна гормонів відповідає і за те, щоб вони якнайпривабливіше пахли для чоловіків у дні, коли можуть зачати дитину.

 

Проте йдеться про індивідуальні відмінності: чи деякі жінки насправді пахнуть чоловікам краще, ніж інші? Це перевірив Янек Лобмаєр (Janek Lobmaier) з Бернського університету та його колеги. Вони здійснили експеримент за участі 28 жінок і 57 чоловіків.

 

Напередодні жінки мусили слідувати строгому протоколові: їм не можна було приймати таблеток, ділити з кимось ліжко, пити алкоголь і митися ароматизованими засобами догляду. Впродовж днів, коли вони могли завагітніти, на ніч жінки прикладали до тіла ватні диски, щоб ті вбирали  їхній індивідуальний запах. Через проби слини науковці визначали рівень гормонів у піддослідних.

 

Потім у лабораторії відбувався власне експеримент: чоловіки-учасники нюхали диски й оцінювали, чи подобається їм запах – за шкалою від «0» до «100» .

 

Результат: незалежно від особистих преференцій, запах певних жінок чоловіки одноголосно оцінювали значно вище. «Зокрема чоловіки зійшлися на тому, які запахи вони вважали привабливішими, а які їм подобалися менше», – повідомив Лобмаєр та його колеги.

 

Ці висновки не залежали від рівня стресу чи тестостерону у піддослідних-чоловіків. «Найцікавіше, що привабливість запаху тіла можна було передбачити, визначивши рівень гормонів у жінок, – повідомила колега Лобмаєра Дарія Кнох (Daria Knoch). – Отже, жінки з високим рівнем естрогену та низьким рівнем прогестерону на запах – привабливіші для чоловіків». Це свідчить на користь припущенню, що запах тіла – індикатор плодючості жінки.

 

З погляду еволюційної біології це цілком зрозуміло: якщо жінка має багато естрогену та небагато прогестерону в крові, це свідчить про високу жіночу плодючість. І навіть якщо люди вже давно перестали бути лише інстинктивними істотами, зокрема при виборі партнера біологічні сигнали все ще відіграють важливу роль, як засвідчують численні експерименти та розвідки. І до цього належать також сигнали фертильності – постава, форма лиця й запах тіла.

 

До актуального дослідження свідомо залучили жінок як «донорів запаху», вони не вживали пігулок – адже ті впливають на рівень гормонів. «Тобто можна припустити, що гормональна профілактика може змінити первинний запах тіла», – сказала Кнох. Як саме, потрібно буде з’ясувати в наступних дослідженнях.

 

Цікаво також: імуногенний вплив на запах не змінює рівня привабливості – всупереч сучасним припущенням. «Деякі дослідження стверджують, що вибір партнера ґрунтується на виборі відмінних імунних систем чоловіка і жінки, аби нащадкам ще в колисці закладати добрий захист проти патогенів», – пояснив Лобмайєр. Тож науковці визначили також подібність так званих людських лейкоцитарних антигенів (human leukocyte antigens, HLA) у чоловіків і жінок – піддослідних.

 

Результат: «Жоден з цих генетичних параметрів не впливав на привабливість жінки, зумовлену запахом», – повідомили науковці. Це підтримує все більшу кількість досліджень, які ставлять під сумнів твердження, згідно з яким запахові преференції у чоловіків визначають лейкоцитарні антигени.

 


«Duft der Frauen» enträtselt
Universität Bern, 12.09.2018
Зреферувала С. К.

 

 

 

13.09.2018