Емпатична турбота

Питання року від Edge: Який науковий термін чи поняття має бути відомий ширше?

 

 

Емпатія останнім часом набула злої репутації, в значній мірі незаслужено. Цей негативний спін стався через те, що люди не розуміють нюансів відмінностей між трьома аспектами емпатії.

 

Перший вид, когнітивна емпатія, дозволяє мені бачити світ вашими очима: прийняти вашу точку зору і зрозуміти ментальні моделі, які наводять ваш об'єктив на події. Другий вид, емоційна емпатія, означає, що я відчуваю те, що ви відчуваєте; ця емпатія дає нам миттєве відчуття емоцій іншої людини.

 

Є третій вид — емпатична турбота, що змушує нас піклуватися про благополуччя іншої людини, спонукає допомогти їй, якщо вона цього потребує. Емпатична турбота формує основу для співчуття.

 

Перші дві, хоча і необхідні для близького зв'язку, можуть стати також інструментами в обслуговуванні чистого особистого інтересу. Маркетингові та політичні кампанії, які маніпулюють страхами і ненавистю людей, вимагають ефективної когнітивної та емоційної емпатії — як і шахраї. І, можливо, хитрого зваблювання.

 

Емпатична ж турбота – турбота про благополуччя іншої людини, яка ставить інші два види емпатії на службу більшого блага.

 

Дослідження мозку Джина Десети (в Чиказькому університеті) та Тані Зінґер (в Інституті Макса Планка) встановили, що кожна з цих різновидів емпатії задіює власну унікальну нейронну схему. В основі когнітивної емпатії лежать насамперед неокортикальні схеми. Емоційна ж емпатія виникає з суспільних мереж, які полегшують взаєморозуміння і налаштовують нас на біль іншої людини — коли я бачу, що ви страждаєте, то активується схема болю мого мозку.

 

Тут проблема з емпатичною емпатією: якщо ваші страждання змушують мене страждати, то, відключившись, я можу почуватися краще. Це звичайна реакція, і основна причина, чому так мало людей проходять всю дугу від співналаштованості та емоційної емпатії до підтримки і допомоги потребуючій людині.

 

Емпатична турбота спирається на схеми ссавців для батьківського піклування – любов батьків до дитини. Дослідження показують, що медитація милосердя – коли ви хочете благополуччя для кола, що розширюється від себе і своїх близьких, потім до знайомих вам і незнайомих людей та, нарешті, з розширенням на весь світ – підсилює почуття емпатичної турботи і зміцнює зв’язність в мозкових схемах турботи.

 

З іншого боку, лонгітюдне дослідження, проведене в Норвегії, показало, що семирічні діти, які проявляють мало емпатичної турботи до своїх матерів, у дорослому віці надзвичайно часто потрапляють у в'язницю злочинцями.

 

Коли ми думаємо про емпатію як про стимул до просоціальних дій, то маємо на увазі емпатичну турботу. Коли ж ми думаємо про цинічне використання емпатії, то це інші дві емпатії, які можуть бути викривлені на обслуговування чистого особистого інтересу.

 


Daniel Goleman
Empathic Concern

Edge, 2017
Переклад О.Д.

 

29.08.2018