Гени освіченості

 

Яких успіхів у навчанні може досягнути людина? Це залежить і від генетичних ознак. Проте від котрих? У дотепер наймасштабнішому дослідженні на цю тему вчені ідентифікували понад 1000 генетичних варіацій, що впливають на особистий успіх у навчанні. Згідно з отриманими результатами, генетика може пояснити 11–13% відмінностей у процесі здобування освіти.Зображення: People Images/ istock​.

 

Що визначає, наскільки розумною стане людина і якого рівня освіти вона може досягнути? Десятиліттями науковці сперечаються щодо цього актуального запитання, і дійшли висновку: крім соціального впливу та впливу середовища, гени також відіграють важливу роль. Гени визначають наші розумові можливості – а також, вочевидь, і те, як високо людина може піднятися на академічній кар’єрній драбині.

 

Так, дослідження на близнюках доводять, що однояйцеві брати і сестри з більшою ймовірністю досягнуть однакових успіхів у школі, ніж різнояйцеві. Проте які спадкові механізми зумовлюють цю різницю?

 

Аби це з’ясувати, Джеймс Лі (James Lee) з Міннесотського університету в Міннеаполісі та його колеги здійснили найбільше в світі дослідження на цю тему. Вони проаналізували геноми 1 мільйона 100 тисяч людей європейського походження.

 

Конкретно вчені дослідили, чи існує взаємозв’язок між генетичними варіаціями піддослідних та їхніми успіхами в школі. Результат: загалом 1271 генетична зміна пов’язана з кількістю років, які дитина провела у школі – це у понад 10 разів більше генетичних локацій, ніж виявляли у більш ранніх дослідженнях.

 

Крім того, вчені порівняли, як учасники дослідження проходили тести на визначення когнітивної продуктивності, як вони самі оцінювали свої математичні вміння та яким був курс, який вони завершили найуспішніше. Тут учені визначили взаємозв’язок між з сотнями інших генетичних варіацій.

 

Команда вчених повідомила: визначені генетичні варіанти розташовувалися у тих ділянках геному, що пов’язані з мозковим розвитком, зокрема важливі для перенесення сигналів між нервовими клітинками, а також для синаптичної пластичності – важлива передумова для навчального процесу.

 

Тож наскільки великим є вплив цих генів на успіх у навчанні? «Кожна окрема генетична варіація має мінімальний вплив», – запевнили Лі та його колеги. Але якщо об’єднати впливи кількох генетичних ділянок, то проявляється більший ефект. Зі слів учених, загалом ідентифіковані під час дослідження генетичні варіації можуть пояснити близько 11–13% відмінностей у здобутому рівні освіти.

 

Достовірно передбачити рівень освіченості людини на основі нових результатів не вдасться, наголошують науковці. Для порівняння: професійні прогнози погоди можуть коректно прогнозувати 95% дисперсії добової температури. Вони більш точні, ніж генетика у сфері соціальних наук зможе коли-небудь стати.

 

«Звичайно, генетика – не єдине, що відповідає за рівень освіченості, – коментує генетик з Університетської клініки Бона Маркус Нетен (Markus Nöthen), що, проте, не був залучений до дослідження. – Це виразно видно у здійсненій розвідці. Середовище також відіграє важливу роль».

 

Згідно з обрахунками вчених, генетичні передумови мають таку ж силу, як і демографічні чинники, зокрема рівень доходу сім’ї або освіти матері. «Це складна взаємна гра генів, можливостей навчатися та інших параметрів, що мають значення для особистого освітнього успіху», – резюмує співавтор Робі Ведов (Robee Wedow) з Колорадського університету в Боулдері.

 


Bildungs-Gene identifiziert
Nature Press/ University of Colorado at Boulder, 24.07.2018
Зреферувала С. К.

 

 

29.07.2018