Висмоктувати з атмосфери CO₂ дешевше, ніж думали

 

Пряме висмоктування діоксиду вуглецю (CO₂) з атмосфери може бути чимось більшим, ніж дорогою стратегією “останнього шансу” в боротьбі з глобальним потеплінням. Детальний економічний аналіз, опублікований 7 червня, доводить, що технології геоінженерії насправді ближчі до комерційного використання, ніж вважали.

 

Автори дослідження, що вийшло в журналі Joule, — дослідники з компанії Carbon Engineering в Калґарі (Канада). Carbon Engineering використовує ідею так званого “прямого вловлювання” CO2 з атмосфери. Її внутрішня інформація, починаючи з 2015 року, лягла в основу економічного аналізу, який включає оцінку вартості комерційного постачання усіх ключових елементів циклу. Вони дійшли висновку, що, залежно від специфіки технологічного процесу і особливостей місцевого ринку, ціна висмоктування однієї тонни СО₂ з атмосфери коливатиметься в діапазоні від $94 до $232. У 2011 році вичерпний аналіз цієї технології, який провело Американське фізичне товариство, оцінив її у $600 за тонну.

 

У Carbon Engineering стверджують, що мета статті — просунути дискусію стосовно коштів та потенціалу технології. “Ми справді намагаємось комерціалізувати технологію прямого вловлювання СО₂ з повітря. А для цього потрібно, щоб всі ключові постачальники були на ринку”, — каже провідний дослідник Carbon Engineering Девід Кіт, фізик-кліматолог з Гарвардського університету в Кембриджі (Массачусетс).

 

Carbon Engineering, заснована у 2009 році, є однією з кількох компаній, що використовують цю технологію. Її конкурентка Climeworks в Цюриху (Швейцарія) минулого року також відкрила комерційну установку, здатну щороку забирати до 900 тонн вуглекислого газу з атмосфери. Climeworks також відкрила ще одну таку установку в Ісландії, яка може всмоктувати до 50 тонн СО₂ і ховати його в підземних базальтових формаціях.

 

У Climeworks кажуть, що влювлювання лише однієї тонни CО2 на її швейцарському підприємстві коштує близько $600. Але офіційні представники компанії очікують, що протягом найближчих 5-10 років ця цифра впаде до менш як $100 за тонну.

 

"Дуже приємно бачити, як людська винахідливість потроху долає проблему, що спершу здавалась нерозв’язною”, — каже Стівен Пакала, дослідник з Прінстонського університету в Нью-Джерсі. Пакала також віддає належне команді Carbon Engineering за публікацію цих результатів. “Вони мають комерційний інтерес в технології, але при цьому дозволяють усім скептикам подивитись на цифри”, — каже він.

 

Технологія, яку використовують в Carbon Engineering, працює так. Компанія продуває повітря через вежі, які містять гідрооксид кальцію. Реагуючи з CO2, він утворює карбонат кальцію. Після наступних обробок на виході отримують гранули карбонату кальцію. Якщо їх нагріти, можна отримати СО₂. Цей СО₂ згодом можна стиснути і поховати в підземних сховищах. Але компанія, своєю чергою, хоче не ховати вуглекислий газ, а використати його для виробництва синтетичного палива з низьким вмістом вуглецю. Девід Кіт прогнозує, що вартість виробництва такого палива становитиме лише $1 за літр.

 

Якщо взяти за основу ціну $100 за тонну СО₂ з атмосфери і застосовувати технологію комерційно, то, враховуючи викиди вуглекислого газу автомобілями, вона може додати 22 центи до ціни пального в Сполучених Штатах. Це значне, але не безпрецедентне зростання вартості.

 

В кінцевому підсумку економіка добування CО₂ з атмосфери залежатиме від багатьох регіональних факторів, таких як вартість енергії і те, чи для компанії доступні урядові субсидії. Але ціна, скоріше за все, в близькому майбутньому далеко перевищуватиме ринкову вартість СО₂. Скажімо, в Європейському Союзі “карбонові квоти” за ціною €16 ($19) за тонну. Але технологія атмосферного добування СО₂ може вкорінитися на ринках, де вуглекислий газ може продаватися за преміальними цінами або ж одразу перетворюватися в корисні продукти, наприклад паливо.

 

Carbon Engineering сподівається побудувати невелике підприємство, яке виготовлятиме 200 барелів палива кожного дня до 2021 року, а згодом — завод, здатний давати до 2000 барелів щодня. “Це цілком практична промислова технологія, — кажуть в компанії. — Нам лише потрібно розпочати, встановити ринок і подивитися, що буде далі”.

 


Jeff Tollefson
Sucking carbon dioxide from air is cheaper than scientists thought
Nature, 07.06.2018
Зреферував Євген Ланюк

 

 

14.06.2018