Музична хода до Європи

Коли вулицями міста проходять десятки людей з флейтами, гітарами, барабанами, дримбами, дощовицями, губними гармоніками та барабанами, це означає, що міський день музики стартував. Дрогобич вперше цьогоріч долучився до масштабного фестивалю – Дня Вуличної Музики, який прокотився країнами Європи 19 травня. Участь у міжнародній акції не в останню чергу була інспірована прагненнями і підготовкою Дрогобича до міжнародного конкурсу Європейська Столиця Культури 2024 (European Capital of Culture).

 

 

Все почалось з унікальної, суто дрогобицької «фішки» фесту – Параду музичних інструментів. Сюди зійшлись як музиканти, так і мешканці, взявши з собою все, що звучить, а згодом великою та співочою командою пройшлись центральними вулицями Дрогобича. Найцікавіше, що випадкові перехожі сприйняли такий парад на стовідсоткове «ура»: хтось долучався «на ходу», інші втішено махали руками, наче підхоплюючи ритми імпровізованої музичної шеренги. І навіть якщо перед Парадом музичних інструментів не було чітко запланованої мелодики та ритму, то в процесі музика народжувалась сама собою. Усе звучало цікаво і весело, моментами – дуже органічно та мелодійно, відтак музичного сумбуру аж ніяк не відчувалось. Учасники та учасниці Параду пройшлись площею Ринок, зробили променад навколо мерії, згодом спустились до міського костьолу, і попрямували вулицею дрогобицьких вілл – Панською, а нині Тараса Шевченка – і таким чином добрались до першої локації, де, власне, і розпочинався День Вуличної Музики. Під час Параду можна було почути флейти, гітари, гармоніки, музичного дощовика, перкусії та там-таму. Музична хода неабияк розгойдала настрій мешканців, і вкотре нагадала їм, що пора виходити зі своїх домівок, залишати усі справи, і творити День Вуличної Музики разом.

 

Головне свято музики зібрало навколо себе слухачів уже з полудня, бо в цей час виступали перші музикантки-флейтистки. Цього року у Дрогобичі діяли аж три локації, і дуже класно, що у такому маленькому місті вдалось організувати кілька музичних просторів. Двоє з яких були лише музичними, а третій – танцювальний.

 

 

Для тих, хто любить hip-hop культуру, вуличні батли з брейк-дансу і танці bboys, діяла танцювальна сцена, куди з’їхались гості з усіх куточків України. Тут виступали популярний інстаблогер, чемпіон світу з брейкдансу, співак Олександр Богачук, в інстаграмі відомий як Drud, а також Bboy in Tact – bboy, танцюрист зі світовим ім’ям, DJ Chief Rocka та ще кілька десятків крутих хлопців. Місцеві брейк-дансери не прогавили подію і виступали на одній сцені з усіма.

 

Музичні майданчики були розділені: для акустики організували окрему сцену. Власне, вона дуже потішила усіх, хто проходив повз, і тих, хто виступав. Розташована на тихій та затишній, одній з головних вулиць міста, на терасі легендарної вілли Яроша, акустика розливалася простором міста. Підбірка музикантів для цієї локації була вкрай вдалою, тут музика лунала надвичайно прозоро та милозвучно. І саме ця камерна сцена не відпускала від себе випадкових слухачів, які, вочевидь, прямували на не свято, а додому, але таки не втримались і зупинились. Тут звучав джаз, класика, трохи поп-музики та інді.

 

Якраз джазу під час Дня Вуличної Музики було досить багато – мабуть, найбільше; він лунав у цікавих, нестандартних інтерпретаціях на обох сценах. На акустичній сцені своєю музикою потішили аж дев’ять музичних команд, серед яких було декілька солістів та солісток, двоє бардів та один дуже вправний бітбоксер. Акустична локація у Дрогобичі діяла до шостої вечора, після чого усі перемістились до головної сцени.

 

 

Організатор фестивалю, співзасновник радіо Kotermak та мистецької платформи DroArt, Олександр Максимов каже: День Вуличної Музики у Дрогобичі – це передусім унікальна можливість для тих музикантів, котрі сидять в андеграунді, і про яких, на жаль, нічого невідомо іншим. У Дрогобичі таких багато. А от цьогорічна подія мотивує та інспірує, відкриває нових і крутих гуртів та виконавців, даючи їм чудову можливість презентувати  себе і водночас знайомить з іншими. Вчить буди відкритими, вільними і не боятись творити те, що подобається найбільше навіть у маленькому місті. 

 

В Дрогобичі знайшлось понад двадцять гуртів, які реєструвались заздалегідь, і усі відіграли достойно. Потужним осередком музики у нашому місті є музичне училище, студенти та студентки якого теж стали частиною загального вуличного свята. Саме вони здебільшого грали джаз, трохи «джемили» та імпровізували.

 

 

Велика головна сцена розташувалась на площі біля міського Будинку культури, і також здивувала своїми виконавцями. Хедлайнерами дрогобицького Дня вуличної музики стали Віктор Винник – фронтмен гурту «Мері», та гурт «Фолькнери», відомі фольк-мандрівники «Двоколісні Хроніки». Тож окрім джазу, поп-музики та класики на головному майданчику можна було почути фанк, рок, фолк і навіть середньовічну музику. Зрештою, все було так , як і передбачає головне гасло загального свята – колористика співів, звуків та музики, професійність та фанівські наспіви гучно та мелодійно єднались в загальний флешмоб, серцебиття якого знаменувало свободу та рівність. Під час фестивалю відчувалась надзвичайно позитивна атмосфера, а взаємодія учасників зі слухачами була просякнута теплою підтримкою.

 

До вуличного свята у Дрогобичі долучилась мерія (що є добрим знаком!), а також місцеві підприємці. Кожен допоміг, як зміг: хтось теплою кавою під час фесту, хтось – друком банерів, футболок та бейджиків, інші - якісним звуком, що додало події професійного звучання. Не обійшлось без активної допомоги волонтерок із місцевих громадських організацій. Кожен, хто допомагав чи виступав, робив це на волонтерських засадах, як і передбачає загальна концепція Дня Вуличної Музики. Під час фестивалю не існувало жодних форматних та вікових обмежень, тому музикантами були і поважні сеньйори, і юні та молоді виконавці.

 

Учасники події ходили містом, створюючи мандрівну локальну музику; грали серед натовпу людей, посеред ринку та найбільш людних вулиць. Радісно, що маленьке провінційне місто в Галичині цьогоріч стало частиною міжнародного музичного явища, яке вп’яте відбулось в Україні і вперше у Дрогобичі. Це хоч і маленький, проте чудовий приклад того, як творити якісну культуру у регіонах, вдало налагоджувати співпрацю міста та громади, комунікувати та провадити культурний діалог. Так містяни більше відчувають солідарність, практикують взаємоповагу та на власні очі бачать, що таке сучасна регіональна культура та хороша музика. Зрештою, Дрогобич уже не вперше дивує подібними подіями, а отже, наближає потроху свою громаду до відкритого, вільного мислення про себе і світ.

 

Фото: Марія Тяжкун

22.05.2018