Вселенський патріархат прийняв до розгляду прохання про автокефалію.

 

Вселенський патріархат прийняв до розгляду звернення ієрархів Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, Президента України та Верховної Ради щодо помісної автокефальної Церкви й розпочав процедуру томосу.

 

Формалізоване рішення з цього приводу було прийняте на засіданні Святого і Священного синоду Константинопольського патріархату у резиденції Вселенського патріарха на Фанарі (район Стамбула-Константинополя).

 

"Згідно з Божественними і Святими канонами, а також віковим церковним порядком і Священним Переданням, Вселенський патріархат зацікавлений в збереженні всеправославної єдності та турбується про православні церкви у всьому світі, особливо українського православного народу, який отримав від Константинополя спасительну християнську віру і святе хрещення", – йдеться у комюніке на офіційному сайті Вселенського патріархату.

 

"Таким чином, як істинна Матір-Церква, він розглянув питання, що стосуються церковної ситуації в Україні, як це було зроблено в попередніх синодальних засіданнях, і отримав (прийняв) від церковної і цивільної влади, які представляють мільйони українських православних християн, звернення, яке вимагає надання (дарування) автокефалії, вирішив тісно спілкуватися та координувати зі своїми сестринськими православними церквами щодо цього питання", – зазначено в заяві, що її цитує Українська Православна церква Київського патріархату.

 

Адміністрація Президента України підтвердила: Синод Вселенського патріархату прийняв рішення про початок процедур, необхідних для надання автокефалії Православній церкві в Україні. "Зокрема, буде відповідно проінформовано інші помісні православні церкви", – повідомили на Банковій, нагадавши, що 20 квітня заступник голови Адміністрації Президента Ростислав Павленко передав пакет документів Вселенському патріархові Варфоломію під час аудієнції на Фанарі.

 

Українська Православна церква Київського патріархату у своєму коментарі щодо рішень Синоду підкреслює, що Константинополь фактично визнав правочинність українських православних церков, котрі стоять осторонь Московського патріархату. "Так як раніше було сповіщено, що до Вселенського патріарха звернулися архієреї УПЦ Київського патріархату і УАПЦ в повному складі, важливо відзначити, що саме суб’єкти звернення іменуються «церковною ... владою, яка представляє мільйони українських православних християн». Цим повністю спростовується твердження представників Московського патріархату, що винятково вони представляють українське православ’я. Зазначеним повідомленням Синоду підтверджено, що мільйони православних християн України представляють ієрархи, які просять Вселенського патріарха видати томос про автокефалію", – йдеться у коментарі УПЦ МП.

 

"Синод ще раз підтвердив, що винятково Константинопольський патріархат є Церквою-Матір’ю для України, і як така Церква, а також як Патріархат, наділений особливим обов'язком всеправославного піклування про порядок і єдність, він бере до розгляду зазначені прохання про автокефалію. Таким чином, відкидається твердження Московського патріархату про те, що «українське церковне питання» є його «внутрішнім питанням» і не стосується компетенції Вселенського патріарха", – наголошують у Київській патріархії.

 

В УПЦ КП також не вбачають "російського" підтексту в намірі Вселенського патріархату "тісно спілкуватися та координуватися зі своїми сестринськими Церквами": "Синод засвідчив, що буде інформувати інші Помісні Церкви та координувати з ними свої зусилля, що відповідає підкресленому вище обов’язку турбуватися про всеправославну єдність. Однак це жодним чином не означає, що Вселенський патріарх зобов’язується вирішувати це питання винятково «на основі консенсусу», тобто лише за згодою РПЦ, яка такої згоди, очевидно, не дасть", – розтлумачили в Церкві.

 

23.04.2018