НБУ продовжить карбувати лише 10 і 50 копійок.

 

Монети нового зразка номінальною вартістю 1 та 2 гривні ввійдуть в обіг 27 квітня 2018 року.

 

Про це повідомили на прес-конференції в Національному банку України під час презентації нових обігових монет номінальною вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень.

 

Нова 1-гривнева монетка буде значно менша, ніж попередня

 

Монети номіналом 5 і 10 грн увійдуть в обіг на другому етапі, у 2019-2020 роках.

 

При цім українці зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і старими паперовими купюрами необмежений період часу. НБУ не вилучатиме з обігу банкнот номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень, але припинить їх друкувати та додатково поповнювати ними грошовий обіг.

 

В. о. голови Національного банку України Яків Смолій пояснив, що заміна банкнот на монети дасть можливість досягти оптимального співвідношення між якістю та кількістю банкнот і монет в обігу, "що відповідатиме сучасним потребам держави та економіки, а також світовому досвіду".

 

Згідно з підрахунками НБУ, близько 1 млрд грн зможе заощадити державі заміна паперових грошей на металеві з урахуванням терміну служби монет: монети перебувають в обігу приблизно 20 років, а паперові банкноти – у середньому близько одного року.

 

Загалом у зв’язку з фізичним зношенням банкнот гривні Національний банк щороку вилучає близько 800 млн штук банкнот усіх номіналів, майже половину з яких (понад 40%) становлять саме банкноти низьких номіналів – від 1 до 10 гривень.

 

1, 2, 5 і 10 грн і надалі будуть персоналізованими

 

Нацбанк вирішив зберегти на монетах портрети видатних українських особистостей, які зображені на банкнотах: на реверсі монети номінальною вартістю 1 гривня зображено портрет князя Володимира Великого; 2 гривні – князя Ярослава Мудрого; 5 гривень – гетьмана Богдана Хмельницького (Богдан буде унікальним, у декагоні); 10 гривень – гетьмана Івана Мазепи.

 

Директор департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко поінформував, що за кольором і розміром нові монети помітно відрізнятимуться від монет інших номіналів, що допоможе населенню легко визначати номінал.

 

Національний банк України також оголосив про припинення карбування монет номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок. Таким чином, продовжать карб лише 10- і 50-копійкових монет.

 

Водночас НБУ запроваджує нові правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків, згідно з постановою НБУ "Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів". Так, для спрощення розрахунків суму, що закінчується на 1-4 копійки, заокруглюватимуть в менший бік, а суму, що закінчується на 5-9 копійок, – в більший, до найближчої суми, яка закінчується на 0.

 

 

Усі номінали розмінних монет і надалі залишатимуться в обігу. Проте готівковий обіг не буде поповнюватися новими екземплярами.

 

"Якщо екстраполювати ці рішення на сьогоднішню структуру готівки в обігу, з нього зникне майже 47% від загальної кількості монет в обігу – це понад вісім мільярдів монет дрібних номіналів, – прокоментував в. о. голови НБУ Яків Смолій. – Водночас, більш ніж один мільярд банкнот буде замінено монетами. Тож середня кількість монет, що припадають на одного українця, скоротиться вдвічі, а банкнот в обігу стане на 40% менше. І цей ефект ми побачимо вже через два-три роки".

 

Смолій запевнив, що ці рішення Національного банку спрямовані на підвищення зручності та спрощення повсякденного використання готівки українцями, а також на стимулювання безготівкових розрахунків у країні.

 

14.03.2018