Америка: рання історія стає складнішою

 

Скелет маленької дівчинки, якому 11500 років, що був знайдений на Алясці, розкриває дещо несподіване про перших американців. Генетичний аналіз засвідчує: найімовірніше, все-таки була лише одна хвиля міграції з Азії на континент. Дивує також і те, що дівчинка, якій належав скелет, походила з дотепер невідомої популяції «давніх берингійців» («ancient beringians»), які потрапили до Нового світу 20000 років тому, повідомляють дослідники у журналі «Nature».


 


Розкопки на місці знахідки доісторичного дитячого скелета. Зображення: Ben Potter.


Заселення Америки донині не розгадане остаточно. Однозначним вважають те, що предки індіанців прийшли до Америки з Азії через Берингову протоку. Коли і як перші люди заселили Новий світ, дотепер невідомо точно. Сумніви є щодо того, зокрема, чи була одна міграційна хвиля з Азії, чи їх було кілька, а також як ішли мандрівники: вздовж берега чи через замерзлий коридор.

 

Ще більш невизначеності щодо того, коли прийшли перші люди: впродовж тривалого часу науковці вважали, що заселення Америки відбулося приблизно 15000 років тому. Так, археологічні знахідки доводять, що на півдні Північної Америки люди проживали трохи опісля. Хоча вчені знаходили кістки тварин із подряпинами та порізами, ймовірно, зробленими людиною, яким вже 24 тис. та навіть 130 тисяч років.

 

Нещодавно на Алясці виявили скам’янілості, завдяки яким вдалося отримати нові несподівані свідчення. Скелет, якому 11500 років, належав маленькій дівчинці. Його знайшли кілька років тому в Апвард Сан Рівер (Upward Sun River) в Південній Алясці. Бену Поттерові (Ben Potter) та його колегам з Університету Аляски у Фербенксі вдалося отримали та секвенувати ДНК з цих кісток. Так вони змогли порівняти геном дівчинки із геномом інших ранніх жителів Америки та з геномом сучасних індіанців.

 

Несподіваний результат: дівчинка не належала до жодної з двох великих давніх груп на континенті. Натомість вона була частиною третьої, дотепер невідомої і на диво старої популяції.

 

ДНК-аналіз засвідчив, що ці «давні берингійці» – як їх назвали вчені – вже близько 20 тисяч років тому відокремилися від решти мігрантів. Тобто вони могли бути найбільш ранніми та найстарішими з відомих мешканців Північної Америки.

 

«Значення цієї нововідкритої популяції неможливо переоцінити, – каже Поттер. – Адже вона надає нам перші прямі свідчення про основну популяцію американських аборигенів, як ці люди поширилися на континенті».

 

Генетичне порівняння засвідчило: всі корінні жителі походили – як і давні берингійці – з людської групи, що 36000 років тому проживала напівізольовано на північному сході Азії. Приблизно 25000 років тому ця група мала ще регулярні контакти з іншими азійськими народами, аж поки вони не обірвалися – ймовірно, через те, що люди перейшли Берингову протоку. «Ми можемо показати, що вони могли досягнути Аляски 20000 років тому», – повідомив співавтор Еске Вілерслі (Eske Willerslev) з Копенгагенського університету.

 

Захоплює те, що генетичне генеалогічне дерево доводить: всі відтепер відомі головні групи корінних американців взяли свій початок з цієї першої хвилі міграції. «Це перший прямий генетичний доказ того, що всі американські аборигени походять з єдиної популяції», – каже Вілерслі.

 

Згідно з отриманою інформацією, давні берингійці залишалися в Новому світі впродовж тисяч років – на Алясці, з їхнього народу й походить дівчинка з Апвард Сан Рівер. Решта мігрантів пішли, натомість, далі на південь – на території по той бік крижаного щита. Там 17000–14000 років тому вони поділилися на північну і південну головну групу аборигенів, як засвідчило генетичне дослідження.

 

Коли перший льодовик Північної Америки розтанув, відбулася своєрідна реіміграція: близько 6000 років тому представники північної індіанської гілки перейшли назад на північ та витіснили давніх берингійців.

 

ДНК-порівняння довело, що сучасні жителі Аляски та Північної Канади – нащадки цих запізнілих реімігрантів. Від античних берингійців сьогодні не залишилося жодних генетичних слідів, повідомили вчені. «Ця нова інформація надає нам значно чіткішу картину американської передісторії, – сказав Поттер. – Вона суттєво складніша, ніж ми вважали дотепер».

 

 

Amerika: Frühgeschichte wird komplexer

University of Cambridge, University of Alaska Fairbanks, 04/01/2018

Зреферувала Соломія Кривенко

10.01.2018