Теорії змови ґрунтуються на вірі, що всі події, які трапляються в світі, є передбаченими та запланованими якоюсь таємною організацією, що керує світом. Чимало психологів розглядають теорію змови як параноїдальну маячню. Довгий час вчені жертвували іншими поясненнями для того, щоб підтримати версію про те, що психопатологічна природа конспіративного мислення пов’язана з параноєю шизоїдного типу. Проте, як показали статистичні дані за останній місяць, кількість людей, які вірять в теорії змови, надто велика для того, щоб пояснити це з допомогою параноїдальної шизофренії.
Так, 37% американців вважають, що ґлобальне потепління є містифікацією уряду, 21% вірить, що уряд США приховує свідоцтва існування інопланетян, ще 28% опитаних дотримуються думки, що владна еліта бере участь у всесвітній змові урядів з метою управління світом. Усього за кілька годин після недавніх вибухів у Бостоні соціальні мережі вже рясніли численними теоріями змови.
Давно відомо, що люди, які вірять в одну теорію змови, схильні повірити і в інші. Проте дослідницька група, заснована в Університеті Кента в Англії і до якої входять психологи Майкл Вуд, Карен Дуглас та Роббі Сатон, виявила неймовірну річ: більшість учасників соціологічного дослідження вірили водночас у декілька суперечливих теоріїй змови, хоча раніше вважалось, що віра в одну теорію змови виключає віру в іншу, що суперечить першій. Наприклад, учасники дослідження вірили водночас у те, що Усама бен Ладен досі живий, і в те, що він помер ще перед тим, як американські війська напали на Ірак.
Інший важливий висновок, який вчені зробили з цього дослідження, полягає в тому, що люди схильні вірити в теорію змови не через певні факти, які можуть її підтверджувати, а радше через переконання, що стосуються ідеї про існування теорій змов як таких. Автори стверджують, що віра в теорії змов є частиною світогляду людини в цілому. Так, заслуговує уваги недавній коментар Алекса Джонса (одного з визнаних науковців, що досліджують феномен теорії змови) щодо теракту в Бостоні. За його словами, люди, що вірять в теорії змови, вірять, що два літаки, які мали відношення до теракту 11 вересня, вилетіли саме з Бостона (відтак, пов’язуючи ці дві події) й, крім цього, що вибухи на Бостонському марафоні можуть бути відповіддю на різке падіння цін на золото. За словами вченого, у всіх людей, яку би версію вони не підтримували, є базова віра в теорію змови.
Нещодавно вчені провели також й інше дослідження, яке показало зв’язок між вірою в теорію змови та недовірою до наукових даних. Психолог Стівен Левандовскі та його колеги у статті, опублікованій нещодавно у журналі Psychological Science, довели, що віра в хоча б одну теорію змови значно знижує довіру до науково доведених фактів, наприклад в ґлобальне потепління чи те, що паління викликає рак легенів. Ці результати корелюють з даними, що люди, які отримали інформацію про те, що, скажімо, глобальне потепління – це розіграш, були менш готові і зменшувати власні викиди вуглекислого газу в атмосферу.
Ще ряд досліджень підтвердив, що віра в теорію змови є наслідком того, що люди відчувають себе в житті безпорадними та невпевненими. Це вселяє тривогу, адже тоді, коли багато проблем потребують вирішення з залученням кожного, політична участь населення неухильно падає. Ілюстрацією цьому є проблема зміни клімату, що на даний момент є дуже важливою проблемою, яка потребує спільних скоординованих дій. Остання міжнародна доповідь про оцінку кліматичних умов, яка базується на даних, отриманих від понад 2500 незалежних вчених зі ста країн світу, з ймовірністю в 90% показує, що ґлобальне потепління стрімко проґресує, і людська діяльність є одним з найважливіших факторів, що його спричиняє. Проте масштаб проблеми настільки ґрандіозний і потребує таких великих зусиль, що люди просто відмовляються бачити цю проблему. А на допомогу їм приходить віра в теорію змови – пояснення, яке суттєво спрощує життя і зменшує тривогу.
20.05.2013