В Татарстані скасували обов'язкове вивчення татарської мови в школах.

 

Парламент Татарстану, повідомив ТАСС, схвалив викладання татарської мови в школах республіки тільки на добровільній основі — з письмової згоди батьків. Навчальні плани з вивчення державних мов республік РФ передбачають вивчення татарської мови в обсязі двох годин на тиждень.

 

 

Згідно з Конституцією Татарстану, і російська, і татарська мови є в республіці державними і викладаються у школах в обов'язковому порядку в рівному обсязі. Однак останнім часом в ЗМІ піднялась кампанія, що дітям нав'язують вивчення татарської мови на шкоду російській.

 

У липні ц.р. В.Путін виступив проти обов'язкового вивчення всіх мов народів Росії, крім російської:

«Російська мова для нас — природний духовний каркас всієї нашої багатонаціональної країни. Її повинен знати кожен. Мови народів Росії — це теж невід'ємна частина самобутньої культури народів Росії. Вивчати ці мови — гарантоване конституцією право, право добровільне. Змушувати людину вчити мову, яка не є для неї рідною, так само неприпустимо, як і знижувати рівень і час викладання російської мови. Звертаю на це особливу увагу глав регіонів Російської Федерації».

 

Після цього Генпрокуратура і Федеральна служба з нагляду у сфері освіти і науки висунули вимогу директорам шкіл Татарстану скоротити кількість уроків татарської мови і літератури.

 

В той же час ще з 2004 році діє постанова Конституційного суду РФ, що обов'язкове вивчення татарської мови не суперечить федеральній конституції.

 

Дискусії навколо національних мов йдуть і в інших реґіонах. Наприклад, в Башкирії, де національна мова після кількох федеральних перевірок перестала входити в обов'язкову програму і може вивчатися факультативно. В Бурятії бурятську мову з 2014 року можна вивчати добровільно, і це в частини населення викликало невдоволення. В Республіці Алтай виступили з ініціативою внести алтайську мову в обов'язкову програму для дітей-алтайців, однак прокуратора вирішила, що це порушить їхні права. Натомість у Калмикії і в Комі національна мова ще є обов'язковою для всіх, але це також намагаються оскаржити за допомогою петицій.

 

 

29.11.2017