В'ятрович: Польща іґнорує переговори щодо леґалізації пам'яток.

 

Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович відкинув звинувачення Польщі в тому, ніби Україна заборонила ексгумацію поляків, похованих на українській території, й розкритикував польські служби за небажання вирішити двосторонню суперечку щодо леґалізації неофіційних пам'яток на території двох держав.

 

Про це В'ятрович написав на своїй сторінці у Facebook

 

 Знищення меморіалу УПА на цвинтарі в Грушовичах

 

"У квітні цього року у відповідь на 15-й (!) випадок руйнування українських пам'ятників на території Польщі (останній вандалізм у Грушовичах "освячений" заявами польських Мінкульту та Інституту національної пам'яті) ми оголосили про призупинення процесів легалізації незаконних польських пам'ятників в Україні, видачі дозволів на пошуки та ексгумації. Від самого початку зазначали, що це вимушений тимчасовий крок, мета якого – спонукати польських колег до переговорів для вирішення проблем із нелегалізованими пам'ятниками", – нагадав В'ятрович.

 

"За півроку, що минули, з польського боку мали хвилю обурення в медіа, заяви політиків, спроби обійти заборону через українські організації, навіть спроби почати будівництво нових нелегальних меморіалів. Нещодавно була спроба створити нові міждержавні механізми для вирішення проблеми, попри те, що сам їхній запуск – дуже тривала процедура, яка лише затягне це вирішення. За весь цей час не було лише одного – переговорів уповноважених для цього обома сторонами", – констатував голова УІНП. 

 

"Жодного разу ми не почули від польських органів, скільки саме українських пам'ятників під загрозою демонтажу як нелегальні? Яких саме документів бракує щодо кожного з них? Який шлях вирішення проблеми пропонують вони? Наша пропозиція озвучена ще кілька років тому: легалізація «всі на всі». Вона опирається на зібрану нами інформацію про понад 150 польських пам'ятників, які не мають належного документального оформлення. В Україні", – зазначив В'ятрович.

 

"Виникає враження, що вирішення проблеми не цікавить польських колег. Її невирішеність – чудове джерело для голослівних заяв про повагу до загиблих і неможливість домовлятися з українцями", – зазначив пан Володимир.

 

У коментарях на Facebook В'ятрович уточнив, що його репліка зумовлена, зокрема, недавньою публікацією в ґазеті Rzeczpospolita, в котрій ідеться про те, що "Україна є єдиною державою, в котрій поляки не можуть провадити ексгумацію та вшановувати своїх співвітчизників", й те, що "українська сторона поставила вимоги, котрі не лише блокують хоч якусь співпрацю істориків, а й охолоджують двосторонні стосунки". 

 

27.10.2017