Група "Першого грудня" закликала українців не піддаватися занепадницьким настроям.

 

Ініціативна група "Першого грудня" закликала українців не піддаватися занепадницьким настроям та не вдаватися до істеричних висновків. Покладаючи значну відповідальність за нинішнє становище в державі на владу, промінентні інтелектуали водночас закликають українців брати справи в свої руки, духовно мужніти й не пручатися реформам на низовому рівні.

 

Про це йдеться у зверненні ініціативи, опублікованому на сайті групи "Першого грудня".

 

 

"В нас усе ще діє квазірадянське уявлення, що керівництво держави – це щось окреме, самодостатнє, ніяк не залежне від народу. Треба визнати, що й саме керівництво часом так думає. Важко нам дається розуміння, що правляча когорта – це лише квінтесенція того, що є в народі. Якщо в народі домінують рабські й патерналістські інстинкти – ним керуватимуть диктатори. Якщо народ тямить свою гідність і готовий брати на себе відповідальність – ним керуватимуть зразкові демократи. Вибір варіанту для України насправді за нами", – констатують українські моральні авторитети.

 

"Звинувачення керівництва держави в імітації, а то й у блокуванні реформ стало улюбленим заняттям нашого люду. Що ж, імітації – це справді успішний прийом власть імущих. Та й блокувати реформи вони вміють майстерно. Але спитаймо себе щиро: чи справді пересічні люди хочуть реформ? Чи ж не бачимо ми, який шалений спротив чиниться їм у народі? Адже ледь не в кожній лікарні формується спротив медичній реформі, ледь не кожен університетський ректор опирається реформі в освіті, а легіони освітян, що вже не спроможні змінити свої професійні навички, грудьми захищають свої корупційні форпости. І так на кожному кроці натикаєшся на непробивну логіку: «Хай міняються вони, а я радше збережу те, що маю»", – йдеться у зверненні.

 

Група "Першого грудня" вважає, що відмахнутися – "мовляв, так це ж корупціонери" – не просто. "Корупційний консенсус охопив поголовну більшість суспільства, тому що для значної кількості людей більший чи менший компроміс із застарілою й порочною системою є єдиним засобом виживання чи достатку. Тому й переважають у нас цінності виживання: у когось – лише пристосуванство та кумівство, у іншого – зловживання лазівками в законодавстві, а у щораз більшого числа людей – взагалі відверта й безконтрольна корупція та пряме злодійство", – зазначає ініціатива.

 

"Першого грудня" закликає не чекати умов, щоби "мудрий правитель-реформатор сам створив такі суспільні умови, які полегшили б людям зробити цей вибір". "Схоже, що наші правителі пристосувалися до олігархічного ладу і не виявляють видимого бажання його змінити", – констатує група, звертаючи увагу на те, що в Україні є чимало ініціативних людей, "які вже створили власні успішні проекти і зовсім не потребують патерналістської чи корупційної залежності, щоб вижити". "Чого бракує – це взаємної солідарності", – впевнені українські інтелектуали.

 

Ініціативна група наголошує, що "ланцюжок суспільної деградації" очевидний і розгортався на наших очах уже не раз: "(1) Ми, члени цього суспільства, втрачаємо віру в силу добра, а тому ідемо на компромісний торг зі злом; (2) помітивши, як хтось торгує правдою, ми втрачаємо довіру до людини; (3) не довіряючи людям, ми втрачаємо спроможність бути у солідарності з іншими і легко входимо в конфлікти; (4) втративши єдність, ми не лише не можемо змінити суспільство, а й стаємо легкою здобиччю консолідованого ворога".

 

"Сьогодні ми ще не дійшли до критичної межі, але на цей погибельний шлях, бачиться, уже знову стали. Бо щось надто зачаївся зовнішній ворог, очікуючи, як спрацює його підривна стратегія і українці вкотре погублять себе своїми ж руками", – заявили моральні авторитети.

 

Група "Першого грудня" обурена, що в з’ясування стосунків стрімголов поринули і політики. "Можна і треба критикувати уряд чи опозицію, формулювати альтернативи, перемагати на виборах – і все ж уміти зупинитись, якщо змагальність партійних програм перетворюється у смертельну боротьбу на знищення суперника. Краще якійсь політичній силі програти вибори, аніж довести до програшу увесь народ", – йдеться у зверненні.

 

"Настрої людські розділились по всіх можливих лініях спектру: натхненні патріотичні почуття сусідують із тупим зрадництвом на користь ворога, тверезе визнання очевидності успіхів нашої держави межує з однозначним «всьо пропало» і «всі вони такі». Цей стан загрозливіший для суспільства, ніж якісь економічні чи навіть воєнні негаразди. Він спроможний поламати навіть найкращі політтехнологічні розробки на майбутні вибори, відкинувши Україну туди, де вона аж ніяк не хотіла б опинитися", – застерігають інтелектуали.

 

Ініціатива "Першого грудня" нагадує: це звернення є першим після відходу у вічність Блаженнішого Любомира Гузара, який "був становим хребтом ініціативи «Першого грудня», її духовним орієнтиром, – як і світлої пам’яті Євген Сверстюк та Богдан Гаврилишин". "Так, ми всі розуміємо: нам їх бракуватиме. Проте, поряд із тим, ми закликаємо всіх в українському суспільстві підняти естафетні палички, які випали з їхніх рук", – закликали в групі.

 

"Першого грудня" нагадує слова Блаженнішого, котрі він колись промовив, реагуючи на людську нетерплячість щодо недосконалості пастирів: "Дайте людям вирости у свободі". "Ці слова стосувалися поодиноких людей, хоч такою ж мірою їх можна прикласти і до людської спільноти: «Дайте суспільству вирости у свободі»", – розтлумачили представники ініціативи.

 

"«Вирости у свободі» означає розуміти те, що здійснення кожної великої справи передбачає низку маленьких кроків, і всіх їх треба пройти. Це вимагає духовного змужніння, яке накладає табу на істеричні висновки та занепадницькі настрої. Той, хто зростає у свободі, не лише вміє вигравати, а й вчиться програвати, прагнучи вдосконалити свої аргументи, а не встромити ніж у ненависного переможця. Він ніколи не почуватиметься «маленькою людиною», бо інакше й держава ніколи не вийде зі своїх пелюшок", – підсумовано у зверненні.

 

09.10.2017