Какаду складають «гаковий тест»

 

Після круків і какаду Гоффіна пройшли «гаковий тест»: трошки потренувавшись, птахи навчилися вигинати дріт і ним з труби діставати корм. Проте цей складний процес осилили лише кілька піддослідних птахів – можливо тому, що какаду, на відміну від круків, від природи не знайомі з інструментами і не послуговуються ними повсякчас, припускають учені.
Вдалося: скрутивши дротик, какаду Гоффіна дістає кошичок з горіхами. Фото: Bene Croy.


 

15 років тому ворона Бетті здивувала науковий світ: біологи спостерігали, як тварина вигнула з дротика гак, аби ним виловити маленький кошик з їжею, схований у трубі. Також про інших птахів відомо, що вони використовують та виготовляють інструменти для пошуку харчу.

 

Передусім какаду Гоффіна проявили себе на диво розумними: вони відкривають сейфи, доходять логічних висновків та детально зважують, чи варто втручатися в певну ситуацію.

 

Чи розумні какаду можуть конкурувати з вороною Бетті, дослідили Ізабель Лаумер (Isabelle Laumer) та її колеги з Віденського університету. «Перед нашими какаду постала та ж проблема, що й перед Бетті: птахи отримали коробочку, наповнену горіхами й розміщену на дні вертикальної труби з органічного скла, єдиний допоміжний інструмент, залишений для них – дріт», – розповіла Лаумер.

 

Аби добратися до вмісту кошичка, птахи мусили зігнути дріт у форму гака, правильно запхати інструмент до труби, зачепити гак за петлю і витягнути наверх коробочку – тобто здійснити складну послідовність дій. У наступному дослідженні горіхи розмістили посередині горизонтальної труби. Дістати харчі какаду могли тоді, коли запихали дріт під кутом 90 градусів.

 

Чи впоралися птахи із завданням? Дослідження засвідчило: в принципі, після певного тренування і какаду Гоффіна починають розуміти, як з допомогою гака добратися до їжі. «При виконанні завдання какаду продемонстрували різні техніки згинання гака, – повідомила Лаумер. – Проте найчастіше вони згинали дріт безпосередньо дзьобом і потім послуговувалися самостійно виготовленим інструментом».

 

Отримані результати захоплюють передусім тому, що какаду Гоффіна, на відміну від круків, від природи не призвичаєні послуговуватися знаряддями праці. «Інноваційна здатність птахів нас здивувала: какаду не мають попереднього досвіду використання гака, який є у воронів, – пояснила провідний автор дослідження Еліс Ойрсперґ (Alice Auersperg). – Вони ні не спеціалізуються на створенні чи застосуванні знарядь, ні не вигинають гілки, будуючи гніздо».

 

Це може пояснити й те, чому впродовж тривалого часу не всі какаду осилили завдання: з 13-ти птахів лише троє пройшли «гаковий тест». Просування дроту до труби розуміли четверо з них. «Той факт, що лише кілька какаду дійшли до розв’язання проблеми, і напрацьована техніка вигинання гака відрізнялася у кожної тварини, дає змогу припустити, що какаду розв’язують проблему цілком індивідуально, при цьому не посилаються на вроджені поведінкові стереотипи», – пояснили Ойрсперґ.

 

На відміну від круків, какаду мусять цілком заново випрацьовувати свої рішення, навчаючись незвичної манери поведінки. «Очевидно, загальний інтелект какаду Гоффіна дає змогу птахам впоратися з незвичними проблемами, з якими у дикій природі вони не стикалися», – констатувала Ойрсперґ.

 

 

Kakadus schaffen den Hakentest

Universität Wien, 06/09/2017

Зреферувала Соломія Кривенко

10.09.2017