Третя війна поляків з німцями

 

 

Коли науковці візьмуться за переписування історії III і IV РП, то один розділ мусять присвятити антинімецьким фобіям Ярослава Качинського і його партії. Стільки уваги голова PiS не присвятив жодній іншій державі. Навіть Росії. Про державу Путіна Качинський згадує єдино в контексті смоленської катастрофи, звинувачуючи росіян у смерті брата. Стосовно ж Німеччини він демонструє незвичайну креативність. Роки минають, а він, висуваючи щораз нові закиди, викликає наступну польсько-німецьку авантюру.

 

На потребу цих досліджень і складено антинімецьку хроніку PiS:

 

Серпень 2005 р. Яцек Курський закидує Дональдові Туску, що його дідо Юзеф був солдатом Вермахту. При цьому замовчує те, що перед цим він був в'язнем концтаборів, до німецької армії його взяли примусово, і він з неї втік, а потім ніби пішов до Війська польського.

 

Липень 2006 р. Афера картопляна. Нішова німецька газета "Die Tageszeitung" висміяла братів Качиньських в сатиричній статті. Президент Лех Качиньський зриває саміт Веймарського трикутника, а глава МЗС Анна Фотиґа прирівнює німецьку газету до нацистського "Stürmer".

 

Грудень 2006 р. Після внесення групою німецьких виселенців позовів проти Польщі в Європейський суд з прав людини в Страсбурзі міністр Фотиґа анонсує перегляд польсько-німецьких угод — про кордони і про добросусідство.

 

Лютий 2007 р. Міністр Фотиґа звинувачує Німеччину в примусовій асиміляції поляків за Одрою.

 

Березень 2008 р. У своєму посланні президент Лех Качинський лякає, що німецькі виселенці можуть домагатися повернення нерухомості на Сілезії та Помор'ю.

 

Травень 2009 р. "В Європі є люди, яким цей біло-червоний прапор над Щецином не подобається," — заявляє Міхал Камінський з PiS на інавґурації електоральної кампанії партії перед виборами до європарламенту.

 

Вересень 2010 р. Ярослав Качинський в інтерв'ю тижневику "Gazeta Polska" говорить про російсько-німецький кондомініум у Польщі.

 

Квітень 2011 р. Качинський на прес-конференції називає сілезців "прихованою німецькою опцією ".

 

Жовтень 2011 р. У випущеній для виборчої кампанії до Сейму книжці "Польща наших мрій" Качинський пише, що канцлер Анґела Меркель від Польщі "хоче перш за все — може й м'якого, але все ж — підпорядкування".

 

Грудень 2012 р. На зустрічі в Ополе Качинський вимагає відібрати привілеї в німецької меншості у Польщі. На його думку, вона має мати стільки ж прав, як поляки в Німеччині, які, не будучи національною меншістю, привілеїв не мають.

 

Квітень 2014 р. Після вибуху війни в Україні розпочинається дискусія про передислокацію до Польщі військ НАТО — Качинський не погоджується, щоб це були німецькі солдати. "Принаймні сім поколінь мусить минути, перш ніж це стане допустимим," — каже він.

 

Вересень 2015 р. Перед виборами до Сейму Качинський і Беата Шидло звинувачують Німеччину у вибуху міґраційної кризи і шантажуванні Польщі, щоб вона прийняла біженців.

 

Грудень 2015 р. Після критики, що лунає з Берліна щодо знищення PiS'ом конституційного суду, Качинський остерігає німців, щоб утримувались в оцінках. "Тут все ще є велика, дуже велика проблема врегулювання наших взаємовідносин і того всього, що німці нам винні – а винні вони нам дуже, дуже багато в кожному вимірі," – каже він у TV Republika.

 

Квітень 2016 р. В інтерв'ю тижневику "WSieci" Качинський говорить про диктатуру в Німеччині, стверджуючи, що німецькі парламентарі є маріонетками в руках уряду. "Демократія в Німеччині фактично ліквідована," – стверджує він.

 

Березень 2017 р. Щодо неминучого вибору Дональда Туска на другу каденцію на посаду голови Європейської Ради Качинський в інтерв'ю тижневику "Gazeta Polska"  каже, що Туск є німецьким кандидатом.

 

Серпень 2017 р. Качинський заповідає, що Польща домагатиметься від Німеччини виплати репарації за Другу світову війну.

 


Bartosz T. Wielinśki
Trzecia wojna z niemcami
Gazeta Wyborcza, 07.08.2017
Переклад О.Д.

 

08.08.2017