У рамках проекту LemkoLand створено інтернет-мапу етнічних українських земель Любачівщини.

 

У мережі з’явилась мапа етнічних українських земель Любачівщини, що зараз входить до складу Польщі. Вона стала продовженням проекту LemkoLand. Beta 2.0, розповів координатор проекту Андрій Стадник.

 

Окрім Любачівського повіту, на карті є частина Яворівського, Рава-Руського та Сокальського повітів, що опинились за лінією Керзона. У сучасних кордонах карта охоплює Підкарпатське і Люблінське воєводства на території Республіки Польща.

 

«Створити та наповнювати мапу мене надихнули мої друзі лемки. Зустрічаючи нащадків вихідців з найзахіднішої частини Львівщини, я помітив, що значна частина молоді не має уявлення, де розташована територія проживання їхніх предків, і вважає, що це Лемківщина.

 

Відтепер кожен охочий може ввести назву в пошуку на мапі і дізнатись про населений пункт предків. Окрім цього, це гарна можливість для знайомства вихідців з цієї території, які були депортовані як в рамках обміну населенням, так і операції "Вісла"», – розповів Андрій Стадник.

 

Зараз триває наповнення карти. Для частини сіл і міст уже наведено короткі факти про їхню історію, подекуди є фотографії, а також посилання на тексти у «Вікіпедії» чи інші джерела.

 

«Оскільки в Вікіпедії дуже мало українськомовних сторінок, присвячених Любачівщині, сподіваюся, що ця карта спонукатиме молодь до їхнього створення», – додав Андрій Стадник.

 

Довідка

 

Любачівщина – це територія в складі Республіки Польща, на якій здавна проживали українці. Походить від назви однойменного повіту.  Історичним центром вважають місто Любачів. Територія входила до складу Королівства Галичини та Володимирії, а також Львівського воєводства (ІІ Річ Посполита).

 

За даними Володимира Кубійовича, до початку Другої світової війни в Любачівському повіті проживало 93 200 мешканців, з них 49 560 українців греко-католиків (53,17 %), 13 555 українців римо-католиків (14,54%), 20 265 поляків (21,74%), 240 польських колоністів міжвоєнного періоду (0,26%) і 9 235 євреїв (9,91%).

 

На сьогодні Любачівський повіт перебуває в складі Підкарпатського воєводства Республіки Польща.

03.08.2017