Вісім чеських авторів на МАЧ 2017

 

Місяць авторських читань як фестиваль народився в Чехії, у головному моравському місті Брно, тож чеські автори на цьому фестивалі завжди почуватимуться «як вдома» – навіть в українському Львові. Цьогоріч вони приїдуть сюди вже втретє.

Чехію на МАЧ 2017 представлятимуть вісім чоловіків; кожен з них у чомусь унікальний. Спробуємо коротко означити – що ж може бути цікавого у цьому розмаїтті для української публіки?

 

 

 

Патрік Лінгарт (1975 р.н.) приїде до Львова не вперше, він провів у цьому місті кілька місяців, про що можна почитати іронічні і дотепні коментарі на його сторінці у фейсбуку під псевдонімом Albert Krásno. Взагалі, псевдоніми, і ширше – гра з іменами, назвами і словами – це те, що робить цього поета, прозаїка, есеїста, перформера і художника особливим серед чеської сучасної літератури. Творчість письменника перебуває під впливом особистих переживань, пов’язаних із Північною Чехією (і не лише – Львів також проникає у тексти автора), фантазій та патафізики. Що це? – питання, яке неодноразово виникне перед вами при читанні/слуханні поезій і «мікрооповідань» цього письменника.

 

 

Він намагається поєднувати науку і поезію, іронізуючи і пародіюючи багато явищ навколишньої дійсності. Навіть назви його книг «Нонстоп шаленство» (2016, автобіографічний роман), «Оповіді нічних хиряків: Читанка світового френетизму: горор, пригоди, еротика» (2013, антологія), «Вексикологічний кабінет Британської імперії» (2008) – спонукають до заглядання у словники і роздумів над проблемністю і прекрасністю життя. Познайомитися ближче з ексцентричним автором можна буде 9 липня.

 

Далі чеські автори виступатимуть три дні поспіль – 12, 13 і 14 липня. Роман Шпук (1960 р.н.) теж має контакт із Україною – його батько походить із польсько-української родини, а мати – з німецько-чеської. Можливо, саме таке різноманіття коренів спонувало цього автора і до різких змін у житті – часті переїзди і переходи у межах Чехії (він, наприклад, залюблений у Крушні Гори, якими пройшов не одну тисячу кілометрів), зміна професій (робітник, сторож, поштар, а з 1998 року – співробітник метеостанції в Хуранові), народження чотирьох дітей (з якими встиг побувати і в декреті), а також творення багатих, дуже образних віршів.

 

Роман Шпук. Фото: Hospodářské noviny

 

Він є засновником (1983) і членом нон-конформістського католицького товариства поетів, прозаїків і авторів пісень Група XXVI, публікується часто в релігійних чи лівих часописах, має блог; поетичні книги (зокрема, і хайку) видавав під псевдонімами. Щоденникові записи із життя на Шумаві склали основу для книги «І завʼяжи шнурки» (2016), де він «спостерігає за тим, що відбувається навколо і нотує малі щоденні історії». Попередня книга «Хрипкі хорали: Лірично-метеорологічна проза 2000-2012» (2013) завдяки багатій мові «розігрує настрої і таємниці шумавської природи, пейзажів і людського внутрішнього світу». У Львові Шпук читатиме вірші.

 

Олдржіх Янота

 

Олдржіх Янота (1949 р.н.) – насамперед відомий як автор пісень, співак, експериментальний музикант. Послухати його пісні можна за посиланням. У 2016 році найкращі його тексти вийшли у збірці із восьми дисків. Про нього говорять як про «генія чеської музичної сцени 70-80-х років» та про «символ індивідуального відкриття власного світу та медитації». Хоч сам він зізнається: не має музичного слуху, не знає нотної грамоти і може зіграти лише те, що сам захоче. Тексти пісень від 70-х років до сьогодні були видані у збірці «Гітара з пальмою» (2015); це книжна фіксація одного з цікавих явищ чеської культури – бардівської пісні. Слова і музика – візитка цього автора, та видав він також і інші речі. «С-ре дерво пгано ГОрть» (2014) – книга літературних текстів та есеїв, доповнена авторськими коміксами та малюнками; «Глухі діти» (2008) – збірка фейлетонів.  

 

Марек Шінделка. Фото: novinky.cz

 

Одним із найуспішніших і найобговорюваніших сучасних молодих авторів у Чехії є Марек Шінделка (1984 р.н.). Якщо орієнтуватися на літературні премії як показник якості літератури, то Шінделка, безперечно, опиниться у центрі уваги: він є лауреатом премії імені Їржі Ортена за першу збірку «Стрихнін та інші вірші» (2005), та двічі – лауреатом премії Magnesia Litera у категорії «найкраща проза року»: за романи «Залишіться з нами» (2011) та «Втома матеріалу» (2016). Останній роман – реакція на сучасну міграційну кризу в Європі, але водночас він розповідає про універсальну ситуацію «відчуження, втрати дому, викорінення». Роман написаний чужинцем – тим, хто намагається знайти, і не знаходить своє місце і близьких собі людей.

 

Для українців ця книга може змінити ілюзорні уявлення про ідеальну Європу, повну толерантності, співчуття і високих ідеалів. Зрештою, герой роману постає лише певним матеріалом, придатним до використання. Автор наголошує, що для нього важливо показати людину як нероздільну єдність тілесного і внутрішнього життя – саме через фізичні процеси і явища він намагається показати проблеми сучасної особистості і суспільства.

 

Олексій Севрук

 

21 липня у Львові виступить письменник, перекладач і будівник українсько-чеських мостів Олексій Севрук (1983 р.н.). У 2016 році вийшла його дебютна збірка оповідань «Театр танцюючих ляльок» чеською мовою. Цікаво, однак, що для цього автора чеська зазвучала вперше, коли йому було 12 років і він переїхав жити до Чехії. Севрук стверджує, що не люди користуються словами, а слова – людьми, наче знаряддям. Йому як письменнику, перекладачу, редактору часопису світової літератури «Plav» українські, чеські та інші слова близькі. Відомий своїми перекладами (разом із Мирославом Томеком) українських авторів: Юрія Андруховича («Московіада»), Сергія Жадана («Біг Мак», «Історія культури початку століття») та цілої низки інших, а також перекладом «Європеани» Патріка Оуржедніка з чеської на українську.

 

Свої тексти, написані чеською, для МАЧ Олексій перекладає сам – живе втілення центрально-європейського світу з його складною ідентичністю, межовими, неординарними і захоплюючими культурними явищами.

 

Арношт Ґольдфлам

 

Наступна пара чеських гостей відвідає Львів 28 і 29 липня, і ці дні, мабуть, будуть родзинкою чеської цьогорічної програми.

 

Спочатку можна буде послухати Арношта Ґольдфлама (1946 р.н.). Він, як і кілька попередніх гостей із Чехії, має зв'язок із Україною – його мама народилася неподалік від Львова. Зазвичай цього колоритного чоловіка впізнають насамперед як театрального режисера, актора театру і кіно, драматурга та викладача. Його ім’я пов’язане із «Театром на мотузці» та із «ГаТеатром» у Брні. Але цей театрал також і чудовий письменник, автор п’єс, оповідань і книг для дітей. Його тексти «створюють багаті вигадані світи, сповнені незатертою образністю, гумором, іронією, перебільшеннями і заграваннями». Його основний жанр – це трагікомедія, де веселість і легкість поєднуються з серйозністю і навіть трагічністю. Автор великої кількості п’єс та сценаріїв; серед прозових текстів відомі його «Станда і дім жахів» (2008), «Тата не можна кидати» (2004, премія Magnesia Litera 2005 року за кращу книгу для дітей та підлітків), «Постійно про те саме та інші (оповідання)» (2003).

 

Мартін Райнер. Фото: Novinky.cz

 

Ще один зірковий гість – Мартін Райнер (1964 р.н.) – має вже цілу книгу оповідань, перекладених українською. У 2017 році «Чеська полиця» випустила переклад його книги «Один із мільйона» (перекладачка – Катерина Уділова), а сам автор завітав на презентацію перекладу в рамках Книжкового Арсеналу (розмову з ним можна почитати за посиланням). Мартін Райнер відомий не лише як письменник, а й як видавець (нині очолює видавництво «Друге місто», де виходять книги відомих чеських письменників Міхала Айваза, Радки Денемаркової, Яна Нємца, Міхала Вівеґа, Івана Верніша) та організатор культурного життя. Автор багатьох поетичних, прозових і публіцистичних книг. Найбільшу популярність здобув його роман «Поет» (2014) про чеського автора середини двадцятого сторіччя Івана Блатного. Белетризована біографія цієї непересічної постаті принесла Райнерові дві престижні премії – Magnesia Litera (найкраща книга року) та премію імені Йозефа Шкворецького.

 

Петр Грушка. Фото: Hospodářské noviny/foto Matěj Stránský

 

Завершиться чеська частина МАЧ у останній фестивальний день – 4 серпня. До Львова завітає поет із Острави Петр Грушка (1964 р.н.). Відомий чеський письменник та дослідник літератури, поетична збірка «Дармата» (2012) принесла йому Державну премію з літератури. Інший відомий поет Іван Верніш написав про Грушку так: «Вам вдаються вірші без надлишку, тобто без ліричного триндіння». Є автором багатьох збірок (у 2017 році вийшла книга віршів «Нерідний», головний персонаж якої – Адам), книги короткої прози «Одним реченням» (2015), літературних досліджень, упорядник творів Яна Балабана. Петра Грушку часом називають найкращим сучасним чеським поетом.

 

Як бачимо, МАЧ знову привезе до Львова різноманіття чеського культурного життя. Від прози до поезії, від жахів до сатири, про гостро-соціальні і глибоко-особисті переживання можна буде послухати жаркими липнево-серпневими вечорами на вулиці Вірменській, яка на місяць стане грузинсько-чесько-словацько-польсько-українською.

 

 

26.06.2017