Парламентський комітет з питань науки та освіти схвалив на своєму засіданні текст нового законопроекту про освіту до другого читання й окремо підтримав поправку про використання державної мови в освіті.
Про це повідомив експерт Координаційної ради з питань застосування української мови в усіх сферах суспільного життя України, активіст руху "Простір свободи" Тарас Шамайда.
"Комітет окремо (але так само одностайно) після бурхливих дебатів підтримав нову редакцію статті 7 про мову освіти, напрацьовану представниками громадськості спільно з Міністерство освіти і науки України. Це означає: якщо депутати не провалять цю редакцію в залі, українська мова нарешті посяде належне місце в освіті", – написав Шамайда на своїй сторінці у Facebook.
Поправки до статті на друге читання, зокрема, передбачають обов'язок держави ґарантувати кожному громадянину освіту державною мовою в усіх типах і рівнях освітніх закладів; прибирають право на навчання мовами меншин у вищій, професійній та позашкільній освіті; передбачають право вести окремі предмети іншою мовою, крім української, за рішенням навчального закладу і згідно з освітньою програмою. Також поправки передбачають посилення вимог до викладання у навчальних закладах з мовою викладання національних меншин.
"Право на навчання мовою меншини в будь-яких навчальних закладах замінюється правом на навчання мовою меншин лише поряд з державною мовою і лише в садочках і школах (тобто одномовних шкіл і садочків меншин більше не буде, українська мова буде повноправно присутня в освітньому процесі таких закладів, це майже 10% усіх садочків і шкіл країни, а в деяких регіонах – і значно більше)", – прокоментував Шамайда.
Міністр освіти Лілія Гриневич, виступаючи на засіданні комітету, назвала неприпустимим, що випускники шкіл, де викладання ведеться мовами нацменшин і за бюджетний кошт, не володіють державною мовою.
"Ми стоїмо на позиціях, що маємо у школах національних меншин збільшувати, розширювати використання української мови... Ми будемо пропонувати нові навчальні плани для шкіл з мовами національних меншин. Ми передбачили і пропонуємо про визначення освітніми законами, що на кожному щаблі в рамках школи буде збільшуватися використання української мови", – цитує міністра аґенція "Укрінформ".
З її слів, у початковій школі навчання проводитиметься як мовою національної меншини, так і українською. Надалі передбачається збільшення кількості предметів, які вивчаються українською. І таким чином, на думку міністра, буде змога вийти на прийнятний рівень знання державної мови при закінченні загальної середньої освіти.
22.06.2017