«Якщо є рай на землі, то це у Львові»

1 червня у Львові відбудеться Міжнародний конкурс дитячого пленеру «Золотий мольберт слідами Митрополита Андрея Шептицького». Цьогоріч уже в 15-те. Переможець отримає дитячий «Оскар» — золотий мольберт із благородного металу інкрустований справжнісіньким діамантом, а ще троє фіналістів — путівки до Діснейленду.

 

 

Захищаємо дітей творчістю

 

Уже традиційно до нашого міста у День захисту дітей з’їздяться юні талановиті митці з усієї України, які стали учасниками очного туру Міжнародного конкурсу дитячого пленеру. Свято дитячої творчості розпочинається екуменічним молебнем за дар життя дітей та мир в Україні, який відправить Архієпископ Львівський Митрополит Ігор (Возьняк) у Соборі святого Юра. А після того близько тисячі дітей «Мистецькою хвилею миру» вирушать до Національного музею, де їх зустрінуть актори Львівського національного духовного академічного театру «Воскресіння», розкриваючи дорогу до передавання естафети миру по всій Україні…

 

Увечері на сцені  Львівської опери відбудеться святкова академія, а в її рамках — грандіозне дійство — вручення дитячого «Оскара» – золотого мольберта з благородного металу із діамантом.

 

У ювілейний рік Міжнародного конкурсу «Золотий мольберт» для переможців та учасників фіналу буде чимало сюрпризів: творчі роботи 20-ти фіналістів — ікони української Богородиці — експонуватимуть на сцені Львівського національного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької, а самі фіналісти на сцені малюватимуть за мольбертами, тимчасом як поряд із ними буде розкрито інтригу вручення не тільки золотого мольберта, а й путівок до США у Діснейленд.

 

У Львові другий тур Міжнародного конкурсу дитячого форуму «Золотий мольберт слідами Митрополита Андрея Шептицького» проводять на базі Львівської дитячої школи народних мистецтв. Тут відомі художники та педагоги дають для учасників майстер-класи. Вони ж виїдуть із ними на пленери у Карпати.

 

Засновником Міжнародного форуму мистецької творчості «Золотий мольберт», у рамках якого проводять Міжнародний конкурс дитячого пленеру, є Ольга Михайлюк, головна редакторка Всеукраїнського освітньо-мистецького часопису «Артклас», педагогиня, мистецтвознавиця, авторка першої в Україні програми з образотворчого мистецтва для загальноосвітніх шкіл. Пані Ольга давно колекціонує дитячі шедеври, а за останні десятиріччя зібрала тисячі дитячих праць. Вона мріє про музей дитячої творчості.

 

Сьогодні ми говоритимемо з Ольгою Михайлюк про пленери, про дотичність Митрополита Андрея до них, про роль образотворчого мистецтва у вихованні дитини.   

 

Ольга Михайлюк (у центрі) з колегами на площі Святого Юра. Травень 2017 року

 

Ольга МИХАЙЛЮК:

"Залучаючи дітей з усієї України, ми творимо державність"

 

― Як виникла ідея форуму «Золотий мольберт слідами Митрополита Андрея Шептицького»?

 

― Я давно вивчаю творчість Андрея Шептицького. Тому виникло бажання відроджувати виховні ідеї Митрополита, який сам малював та підтримував талановиту молодь, навчаючи її за власні кошти у Франції та Німеччині.  Свого часу Владика Андрей купив у селі Черче землі та щорічно організовував для учнів художньої школи Олекси Новаківського пленери, на яких і сам малював. Митрополит Андрей вважав, що природа є потужним засобом художньо-естетичного виховання, адже надає можливість розвивати пам’ять, сприймати світ краси і втілювати власне бачення цієї краси на полотні. Не менш важливе й оздоровлення дітей та їхній відпочинок на природі. Таким чином, у творчому спілкуванні діти не тільки розвивають образотворче світосприйняття, а й відпочивають та оздоровлюються. Отож, такі пленери у теперішньому «Золотому мольберті» мають чудове продовження.

 

― Однак Форум триває фактично впродовж року і містить багато заходів.

 

― Так. Цього року Форум розпочався 24 березня в УКУ (тепер там розміщена Дитяча мистецька галерея) з участі у Міжнародному фестивалі писанкарства «Лемківщина ― Бойківщина ― Гуцульщина». До цього заходу ми запросили дітей з інтернатів та багатодітних сімей. Композиції їхніх писанок передали у Собор Юра. А 31 березня 2017 року відродили Дитячу галерею у Львові, яка тривалий час містилася в Обласній наукові бібліотеці на площі Галицькій, а після її виселення кілька років поспіль мала пересувні виставки у Львові, Києві і навіть у польському Кракові. Того ж дня ми відкрили виставку сакральних творів вихованців Львівської дитячої школи народних мистецтв і персональну виставку дівчинки з Донеччини Лілі Дорошенко.

 

 

У День святого Юрія, коли львів’яни відзначали День міста, близько 200 дітей  — учасників Міжнародного форуму дитячої творчості «Золотий мольберт» — розписали монументальну композицію завдовжки 100 метрів та заввишки 1.5 метра вздовж стіни Святоюрського муру. Її ми назвали «Мистецькою хвилею миру дітей України».

 

До того ж діти з усіх областей завчасу надіслали свої роботи на конкурс, а це близько двох тисяч чудових малюнків. Із них ми відібрали найкращі, а їхніх авторів запросили на очний тур конкурсу «Золотий мольберт слідами Митрополита Андрея Шептицького».

 

За результатами пленерів та арткласів 24 серпня, у День Незалежності, плануємо провести пересувні виставки у Львові, Києві, Слов’янську, Маріуполі, Хмельницькому та в інших містах. А у Львові, на площі Святого Юра, просто неба діятиме розширена експозиція «Дитяча галерея під покровом Митрополита Андрея Шептицького».

 

― Хто ж фінансує усі ці заходи?  

 

— Цього року я написала багато проектів. Велику надію мала на підтримку фонду «Відродження», але не отримала від них не тільки фінансової допомоги, а й відповіді. Те саме стосується європейських грантів, на які ми подавалися. Також зверталася через «Карітас» до капелана Краматорська отця Василя Іванюка, щоб він посприяв фінансуванню дітей зі сходу України. На жаль, цього року жодної підтримки ці діти не отримали, тому приїдуть за свій кошт, а це їхнім батькам обійдеться недешево.

 

 

 

Основним спонсором нашого Форуму є часопис «Артклас», який фінансує нагороду дитячого «Оскара» – «Золотий мольберт», суттєво підтримує захід БО БФ «Львівська дитяча галерея», а також її друзі. Серед них — меценатка Олена Демчук, яка подарує трьом учасникам фіналу путівки у Діснейленд. Міське управління культури профінансувало дійство театру «Воскресіння» та канцтовари для учасників, департамент культури ЛОДА — оренду приміщення Львівської опери, а департамент освіти та науки ЛОДА — поліграфію, медалі, подарунки для дітей-учасників.

 

― До участі у конкурсі Ви особливо заохочуєте дітей зі східних областей, а також з-за кордону.

 

― Це те, що ми можемо робити тут, у Львові, аби люди, які до нас приїздять, почали думати по-іншому. Завжди маємо дуже цікавих учасників. Їм відкриваємо персональні онлайн-виставки. Особливо активні діти з Луганщини, Донеччини, Харківщини, Херсонщини. Колись вони з острахом їхали до Львова. Але згодом настільки полюбили Львів, що вже не могли дочекатися наступного року.

 

Торік зі Станиці Луганської педагог Тетяна Домащенко привезла групу дітей. Їм важко було адаптуватися у Львові, адже на їхній малій батьківщині — війна, будинки бомблять, діти не ходять до школи, а вчаться дистанційно. То наприкінці перебування один хлопчик навіть сказав: «Якщо є рай на землі, то це у Львові». Втішно, що дитина поїхала додому вже з іншим розумінням. Не менш важлива і підтримка відданих учителів, які працюють із дітьми. 

 

 

Звісно, війна залякує закордонних партнерів, і цього року до нас таки не приїдуть наші друзі з-за кордону. Колись активно їздили білоруси, поляки, а також росіяни, які особливо переконувалися, що у Львові ніхто нікого не вбиває. Їм тут очі відкривалися, вони казали: «Львов ― это как маленький Париж». У нас були навіть діти з Африки — з Буркіна-Фосо. Але цього року через брак коштів ми не змогли собі дозволити запросити наших друзів з інших країн.

 

― Звісно, це чимала, однак дуже важлива робота ― залучити стількох дітей до Форуму.  

 

―  Я особливо не залучаю. Залучає часопис «Артклас». Передплатники отримують запрошення, і з усієї України прибуває по кілька десятків юних художників. Але ті діти, які побували у нас на пленері, зазвичай наступного року хочуть приїхати знову. Наш конкурс охопив усю Україну. Ми вже 15 років щорічно приймаємо не десятки, а сотні дітей зі сходу України і робимо свій крок до справжньої єдності нашої держави. І найважливіше те, що в основі нашої справи — Господнє благословення, бо «Золотий мольберт слідами Митрополита Андрея Шептицького» у творчому спілкуванні вчить дітей із різних областей України любити та поважати одне одного незалежно від політичної приналежності їхніх батьків та однодумців. Мистецтво летить над політикою. Це зброя, значно сильніша від летальної. Вона єднає націю і державу.

 

― Пленери традиційно відбуваються у монастирях і замках області.

 

 ― Торік ми їх провели у Крехівському, Унівському, Добромильському,  Гошівському, Підгорецькому монастирях, в палаці Олександра Фредра у Беньковій Вишні, на горі Захар Беркут та у фортеці «Тустань», у Свірзькому, Олеському, Підгорецькому замках. До творчої досконалості й художньо-естетичного вишколу дітей надихають не лише краєвиди, а й відомі митці, які просто неба проводять майстер-класи з живопису, гончарства, повсті…

 

 

Цього року розширили  Дитячу галерею, облаштувавши її на дні пленеру на площі Святого Юра. І знову поїдемо в Карпати, у музей Михайла Дзиндри в Брюховичі, де будемо просто неба творити з дітьми цікаві композиції. Я запрошую всіх дітей до участі у «Золотому мольберті». Спостерігати за нашою діяльністю можна на сторінках преси та на сайті Львівської муніципальної дитячої галереї.

 

31.05.2017