Справедлива вартість – це зовсім не ринкова ціна

Переконання, що єдиною мірою вартості є та сума грошей, яку хтось готовий заплатити, є хибним

 

 

Будь-хто, хто публічно коментує економічні проблеми, регулярно отримує листи від схибнутих на грошах диваків, які підтримують різні плани забезпечення миру і процвітання шляхом реформування світової валютної системи. Bitcoin, приватна кібер-валюта, пропозиція якої є обмеженою, щоб запобігти інфляції, є лише найсвіжішою ідеєю у довгому переліку таких планів. Bitcoin також є привабливою валютою для анархістів і лібертаріанців. "Інтернет повинен бути вільним!" – вигукують вони, безтурботно ігноруючи його залежність від телекомунікаційних мереж, яких фінансують люди середнього віку у сірих костюмах, серверів, які належать великим корпораціям та протоколів, які розробляють на міжнародних конференціях.

Нарешті, є люди, схиблені на інформаційних технологіях, та фахівці з кількісного аналізу, для яких складність обчислень, що лежить в основі функціонювання Bitcoin, сама по собі є чеснотою. Алгоритми, що стоять за цією валютою, настільки складні, що їхнє виконання створює значне навантаження на джерела живлення. Майже ніхто не знає, якою є природа проблеми, яку покликані розв'язати ці зусилля.

Історія з Bitcoin [йдеться про спекуляційний стрибок котувань цієї валюти та подальше зниження її курсу – Z] йде до свого неминучого сумного закінчення, і ми, ймовірно, ніколи проб'ємося крізь суміш легковірності та жадібності, що оточує її. Але ці події наштовхують на роздуми про взаємозв'язок між ціною і вартістю. Поширення культури трейдерства сприяло посиленню переконання, що єдиною мірою вартості є та сума грошей, яку хтось готовий заплатити. Терміни "справедлива вартість" і "ринкова ціна" нині вживають майже як синоніми. Але це помилка.

Фундаментальна вартість активу є похідною від грошового потоку, доходів або корисності, які генерує цей актив. Ціни можуть відхилятися від фундаментальної вартості, тому що майбутні грошові потоки, доходи або корисність є невизначеними, або за інерцією – через переконання, що переоцінені або недооцінені активи можуть ще більше здорожчати або знецінитися. Але були кілька випадків, у яких ціни постійно були відірваними від фундаментальної вартості – такими були уроки тюльпаноманії, буму акцій інтернет-компаній та забезпечених іншими активами боргових зобов'язань.

Вартість золота полягає у тому, що воно є одночасно і гарним, і рідкісним. Ці характеристики зробили демонстрування золота символом багатства, ще більше сприяючи зростанню вартості цього металу. Діаманти отримали аналогічну рису у ХХ столітті внаслідок геніального маркетингу. Проте, вартість діамантів все одно полягає у корисності, яку вони можуть запропонувати їх власнику, навіть якщо ця корисність є похідною від заздрості інших людей.

Я іноді замислююся над оцінкою мистецьких шедеврів – як можуть власники отримати $100 млн від продажу картини настільки цінної, що оригінал повинен нудитися у сховищі? Тим не менше, чимало людей можуть мати копії картин Пікассо, які лише деякі експерти могли б відрізнити від оригіналу, проте, лише одна людина може володіти оригіналом. Корисність походить від володіння – і, можливо, від того, що цей факт відомий іншим – картиною, а не від радості споглядання на неї. Ціни на діаманти та картини старих майстрів не відхиляються від своєї фундаментальної вартості від їх використання, хоча й на їх використання та фундаментальну вартість може впливати ціна.

Із золотом все інакше. Оскільки золото мало велику вартість на одиницю свого об'єму та навіть ваги, його використовували як зручний засіб зберігання багатства і розрахунків протягом багатьох сотень років, перш ніж люди зрозуміли, що сертифікати про право власності на золото зможуть відігравати ту саму роль. Минуло ще багато років, перш ніж прийшло усвідомлення того, що поки люди вірять у те, що сертифікати будуть приймати як платіжний засіб, їх може бути більше, ніж золота. Все решта є історією грошей.

Перехід від світу, у якому гроші є цінні саме тим, що вони є цінними, до світу, у якому гроші цінні саме тим, що вони є грошима, міг статися лише тому, що багатовіковий досвід створив впевненість, що такі гроші прийматимуть як платіжний засіб. Є два товари – паперові гроші та золото – ціна на які постійно перевищує їхню фундаментальну вартість. Але лише два. І, оскільки ціна на золото виглядає настільки ж волатильною, як і котування Bitcoin, можливо, він лише один.

Проте, ентузіасти Bitcoin, які вважають, що інтернет змінює все, мають рацію, навіть якщо вони не зовсім правильно зрозуміли його переваги. Сучасні технології дають змогу дематеріалізувати ведення рахунків та проводити транзакції миттєво і на відстані. Ці інновації можуть усунути необхідність носити у наших кишенях засоби збереження вартості.

Письменник Марк Бойл написав книжку, у якій він описує, як прожив рік без грошей. Його спосіб життя мені не сподобався б. Але потреба дати чайові носію тепер є єдиною перешкодою для розкішного життя без готівки.


John Kay
Fair value is not the same as market price
The Financial Times, 17.04.2013
Зреферував Омелян Радимський

24.04.2013