Після невдалої спроби виступити в Роттердамі міністр у справах сім'ї та соціальної політики Туреччини Фатма Бетюль Саян Кая була змушена повернутися до Туреччини.
Поліція Роттердама ввечері 11 березня не пропустила Каю на територію турецького консульства, зупинивши її за 30 метрів від будівлі дипмісії. Вона прибула до Нідерландів у рамках проведення агітаційної кампанії перед референдумом у Туреччині. Турецькі політики намагаються переконати своїх співгромадян, котрі мешкають у країнах Європейської Унії, проголосувати 16 квітня за перехід Туреччини від парламентської до президентської республіки і за розширення повноважень президента Реджепа Таїпа Ердоґана.
У ніч на 12 березня Кая була змушена покинути Нідерланди після того, як місцева влада оголосила її «небажаним іноземним громадянином». У супроводі голландської поліції вона вирушила до Німеччини, звідки також на автомобілі приїхала 11 березня. Літак турецького міністра вилетів з аеропорту Кьольн-Бонн – повідомило видання Die Welt в неділю, 12 березня.
Увечері 11 березня представники місцевої турецької громади влаштували в центрі Роттердама заворушення, реагуючи на заборону місцевої влади провести агітаційні заходи за участі міністра. До середини ночі правоохоронним органам вдалося зі застосуванням водометів і кийків розігнати демонстрантів. Було затримано кількох людей, котрі кидали в поліціянтів каміння і квіткові горщики. У стихійній акції протесту спочатку брали участь близько тисячі осіб, більшість із них до ночі мирно розійшлися.
Ще раніше влада Німеччини і Нідерландів заборонила турецьким міністрам проводити агітаційні акції на територіях своїх держав. Ці рішення Ердоґан й інші турецькі політики неодноразово різко критикували. Прем'єр-міністр країни Біналі Йилдирим заявив про «найсерйозніші заходи» Анкари у відповідь на дії нідерландської влади. «Наші так звані європейські друзі, які за будь-якої можливості говорять про демократію, свободу слова, права людини, знову не пройшли перевірки», – наголосив він.
Канцелярія прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, своєю чергою, назвала дії турецьких політиків «безвідповідальними». Нідерландська влада нагадала – вона перебувала в контакті з Анкарою й неодноразово звертала її увагу на те, що не слід ставити під загрозу «громадський порядок і безпеку» королівства.
У Нідерландах проживає близько 400 тисяч вихідців із Туреччини. У Німеччині їх налічується 2,85 мільйона, близько 1,4 мільйона з них мають право голосу на виборах і референдумах, які проводить Анкара.
12.03.2017