Невідомий вид давньої людини

 

У Китаї науковці виявили черепи дотепер невідомого виду людини. Знахідці понад 100 тисяч років, вона є унікальною мозаїкою ознак архаїчної та сучасної людини, інформують учені в журналі Science. Належали черепи родичам неандертальців чи загадковій денисівській людині, залишається нез’ясованим.


Реконструкція обох черепів давньої людини з Сюйчану на місці їх виявлення. Зображення: Xiujie Wu.


 

Коли homo sapiens розійшлися з Африки по світу, то натрапляли аж ніяк не на безлюдні ландшафти: принаймні в Європі й Азії задовго до їхнього приходу проживали інші види давніх людей. В Європі та Центральній Азії жили неандертальці та їхні загадкові кузени денисівці.

 

Менш однозначною є ситуація на Далекому Сході: скам’янілості засвідчують, що homo erectus там проживав уже понад мільйон років тому, але що сталося понад 40 тисяч років тому (задовго до приходу homo sapiens), досі невідомо. Науковці розгубилися зокрема через рештки давньої людини з Тайваню, які не можна вважати скам’янілостями людини жодного відомого виду. На Сулавесі вчені знайшли кам’яні знаряддя праці, чиї творці також невідомі. Крім того, зовсім непросто виявилося прилаштувати до загальної картини людину-гобіта з острова Флорес.

 

А нещодавно в Китаї знайшли нові рештки давньої людини – й вони, здається, належать цілком специфічному видові. У міському округу Сюйчан, що в провінції Хенань, вчені натрапили на фрагменти двох черепів, яким 105–125 тисяч років. Тобто вони з’явилися задовго до приходу homo sapiens в Азію.

 

Джаньян Лі (Zhan-Yang Li) та його колеги з Китайської академії наук віртуально зібрали фрагменти й так реконструювали анатомію обох черепів. І з’ясували: обидва черепи не подібні ні на відомі східноазійські форми ранніх людей, ні взагалі на жоден відомий вид.

 

Натомість обидва черепи з Сюйчану є складною мозаїкою архаїчних і сучасних ознак. Так, ці давні люди володіли радше тендітною черепною кісткою та відносно великим мозком: «Об’єм черепа з Сюйчану становить 1800 кубічних сантиметрів, тобто розташований на верхній межі між неандертальцями та першими сучасними людьми», – інформує Лі з колегами.

 

Взагалі череп цієї ранньої людини був радше плаский – найширша ділянка розташована на висоті вух, що є примітивною ознакою, пояснюють учені. Крім того, вони виявили ще дві ознаки, які були типовими для неандертальця.

 

Така комбінація виявилася мозаїкою, якої дотепер не виявляли в жодної тогочасної людини, кажуть учені. Передусім неандертальські ознаки можуть свідчити про те, що давні люди з Азії перебували з іншими видами в значно тіснішому контакті, ніж досі припускали.

 

«Ознаки виявлених скам’янілостей доводять безперервність популяції в східній Євразії, – розповів провідний автор дослідження Ерік Трінкаус (Erik Trinkaus) з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі. – Вони підтверджують єдність та динамічну природу людської еволюції, в результаті якої поширився вид homo sapiens». Навіть сильно віддалена від Європи та Близького Сходу рання людина могла б зустрітися та схрещуватися з неандертальцями чи іншими її родичами.

 

Деякі палеонтологи, не залучені до відкриття, стверджують, що черепи, ймовірно, належали двом денисовцям. Від цього виду залишилася кістка пальця в Південному Сибіру, з неї реконструювали послідовність ДНК. «Ці китайські рештки є в правильному місці, походять із правильного періоду та мають правильні ознаки», – вважає Жан-Жак Гублен (Jean-Jacques Hublin) з Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка в Лейпцигу.

 

Проте Трінкаус та його колеги сприймають ці зауваження радше скептично: «Ні я, ні будь-хто інший не має поняття, як виглядала денисівська людина – донині немає нічого, крім послідовності ДНК».

 

Чи насправді черепи належать цій загадковій людині, засвідчить лише ДНК-тест нововиявлених решток. Але це за умови, що в них ще збереглася ДНК. Принаймні нові рештки розкривають дотепер невідомі аспекти загадкової передісторії Азії та ставлять чимало питань.

 

 

Unbekannte Frühmenschenart entdeckt 

Washington University/ Science, 06/03/2017

Зреферувала Соломія Кривенко

 

 

07.03.2017