Група "Першого грудня": Війна з Росією не є індульґенцією на насильство.

 

Ініціативна група "Першого грудня" закликала не сприймати насильство як буденність і не виправдовувати війною свавілля та бездіяльність.

 

Про це йдеться у зверненні ініціативи.

 

Промінентні українські інтелектуали зазначають, що "війна, яку агресор Російська Федерація вже майже три роки веде проти України, суттєво змінила наше життя". "Ця війна принесла та приносить нашій країні численні людські втрати й тяжкі економічні та моральні наслідки. Всі події в країні і вчинки тих, хто обтяжений владою та впливами, сьогодні слід аналізувати на тлі невинних жертв, покалічених тіл та зруйнованих хат. І, на жаль, далеко не всі з нас витримують це випробування", – вказує група "Першого грудня".

 

"Кожен, хто прикладе вухо до народних грудей, почує в них хворобливі хрипи. Люди щораз легше впадають у злість, стають щораз агресивнішими й вихлюпують одне на одного потоки жагучої ненависті", – констатує ініціатива.

 

На погляд інтелектуалів, сповнений ненавистю агресор "хотів би, щоб сповнились ненавистю й ми". "Він, що розкошує облудою, прагне, щоб облудним стало і наше слово. Він, агресор, мріє, щоб насильство стало законом і нашого життя. Головна його мета – зробити нас такими, як він. І рано нам говорити, що ці зусилля його цілком безуспішні", – підкреслює "Першого грудня".

 

Мислителі наголошують, що керівництву держави так і не вдалося утвердитися як справедливому арбітрові. І від держави приходить не лише порядок – "від неї часом падає й тінь, коли хтось із її слуг забуває, що від недуги злочинності суспільство лікує не насильство, а справедливість, що зветься верховенством права".

 

"Судова і правоохоронна системи й далі пробуксовують, а тому в боротьбі з несправедливістю людина й далі залишається наодинці. Це стає особливо загрозливим для країни у стані війни. Коли закон безпомічний, з’являється спокуса відновити справедливість в обхід закону. Щораз більше людей морально виправдовують насильство як начебто інструмент власноруч здійсненого правосуддя. Те, що допустиме на полях війни у боротьбі з агресором, стає допустимим і щодо звичайного кривдника чи недруга", – констатує ініціатива.

 

"Ці тривожні тенденції вийшли вже за межі «звичної» людської гріховності – вони непомітно стають загрозою безпеці країни", – наголошує група.

 

"Екстраординарні умови реальної війни з Російською Федерацією і тими, кого вона збройно, фінансово й політично підтримує, не є індульґенцією на розправу та помсту. Керівництво країни має прислухатися до остережних голосів наших правозахисників і встановити належний державний і суспільний контроль над діяльністю правоохоронних органів та спецслужб. Політична доцільність не повинна руйнувати право", – закликає "Першого грудня".

 

Водночас видатні інтелектуали наголошують, що важливі завдання стоять і перед самим суспільством.

 

"Війна починається в людському серці, й ненавистю її ніколи не закінчити. І навпаки, шлях до миру лежить через мир у душі, бо лише він робить людину сильною, а нас – непереможними... В народі дрімають невичерпні запаси людинолюбства, й наше завдання – активувати їх і примножити його здорові сили", – звертається ініціатива.

 

"Так, українська нація у тяжких випробуваннях захищає своє право на свободу. Наша війна праведна, і ми переможемо. Проте в той момент, коли війна закінчиться, ми не маємо побачити на своєму обличчі хижого оскалу того агресора, з яким воювали. У час війни, на жаль, рани в людських душах неминучі. Але хай не наші дії завдають цих ран. Не даймо сліпій ненависті запанувати над нами. Ми – люди, і ми не хочемо зректися власної гідності", – підсумовано у заяві.

 

До ініціативної групи "Першого грудня", створеної у двадцяту річницю референдуму про Незалежність, входять В’ячеслав Брюховецький, кардинал Любомир Гузар, Іван Дзюба, Євген Захаров, Йосип Зісельс, Мирослав Маринович, Володимир Панченко, Мирослав Попович, Всеволод Речицький, Вадим Скуратівський, Юрій Щербак, Ігор Юхновський, Ярослав Яцків.

 

21.02.2017