Поки у Львівській міській раді чекають на охочих продати землю під новий полігон для вивезення сміття, відходи життєдіяльності львів’ян не перестають бути темою номер один у житті міста. Але тепер замість мандрувати по всій Україні, проблема локалізувалася так би мовити на малій батьківщині. На одній з околиць Львова знайшли підпільний смітник, а в іншому кінці міста іде боротьба проти встановлення обладнання для сортування та пресування сміття. Жителі кількох мікрорайонів вдалися до дуже активних протестів – два дні вони перекривали вулицю Шевченка, а потім заблокували роботу сесії міської ради.
Знимка Остапа Малашняка
Таємниця рясненської промзони
Практично жодна сесія Львівської міської ради, присвячена сміттєвій проблемі, не обходиться без більшої чи меншої бучі. Не обійшлося і цього четверга, 21 грудня, – до депутатів, які мали ухвалювати бюджет розвитку із сотнями мільйонів гривень на проблеми з відходами та голосувати за продовження програми забезпечення вивезення та захоронення побутових відходів.
Однак до цих питань депутати так і не дійшли, бо кілька десятків протестувальників, які до того проводили цілком мирну акцію протесту, вдерлися до сесійної зали з вимогою негайно розглянути рішення про заборону будь-якої господарської діяльності, пов’язаної з сортуванням чи пресуванням сміття у рясненській промзоні. «Загарбники» заблокували трибуну і влаштували вимушену перерву депутатам, які через певний час погодилися розробити таку ухвалу і розглянути її на сесії. Однак тривалі перемовини нічого не дали, відтак блокування продовжилося до обіду. Результатом цієї феєрії прямої демократії стало перенесення сесії на наступний тиждень і створення робочої групи для розробки компромісного варіанту ухвали.
А передували цим бурхливим подіям не менш насичені – два вечори поспіль жителі Рясного та представники кількох громадських організацій на три години перекривали вулицю Шевченка, виказуючи таким чином свій протест проти намірів установити на одній з ділянок промзони в Рясному чи то сміттєсортувальну, чи то пресувальну станцію.
Рух почався після вівторкового виїзного засідання депутатської комісії архітектури та містобудування, члени якої на місці вирішили оглянути об’єкт та діянку, яку просив виділити на господарські потреби «Львівспецкомунтранс».
І хоча місяць тому міський голова Львова запевняв, що жодного пресування сміття у цій зоні не буде, на місці вже стояла установка для того ж таки пресування, а поряд викопали яму, в яку мали б зливати рідину, що залишалася після процесу. Як зазначив під час засідання комісії керівник «Львівспецкомунтрансу» Тарас Стефанишин, ця яма - котлован під ємність на 120 кубометрів. Потім цю рідину мали б вивозити на очисні споруди. Однак пан Стефанишин підкреслив, що йдеться лише про плани підприємства.
Раніше директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Сергій Бабак наголошував на тому, що «Львівспецкомунтранс» взяв в оренду на три місяці обладнання у фірми «Грінера» для того, щоби пресувати та обгортати відходи перед вивозом на далекі відстані.
«Таке устаткування необхідне на випадок несприятливих погодних умов. Низька температура може ускладнити процес вивезення ТПВ на далекі відстані та їхнє вивантаження в замерзлому стані. Відтак, сміття перед відправленням на полігони необхідно буде спресувати та обгорнути. Тобто, ця лінія необхідна нам винятково у разі надзвичайної ситуації», – наголосив директор міського департаменту житлового господарства та інфраструктури Сергій Бабак.
Однак місцеві жителі впевнені, що йдеться не про запасний варіант, а постійний майданчик для пресування і сортування сміття, а може й більший об’єкт. На такі висновки наштовхує історія розвитку подій – адже з літа на цій території міська влада та приватні підприємці намагаються облаштувати об’єкт первинної переробки чи сортування відходів. Усі пам’ятають історію з проханням «Львівспецкомунтрансу» виділити під його виробничі потреби 10 гектарів за цією ж адресою. Саме ці наміри вкупі з деклараціями керівництва ЛОДА про те, що фірма «Захід ресурс плюс» встановить на території колишнього «Львівсільхіммашу» сортувальну станцію, збурили жителів околиць. Особливо проти виступили мешканці Білогорщі, які не мають центрального водогону та каналізації – вони хвилювалися, що фільтрат після пресування сміття потраплятиме в ґрунтові води, як це відбулося на Грибовицькому звалищі.
Однак про реалізацію проекту від часу анонсу так і не чути. Натомість з’явилася фірма «Грінера Україна», що перемогла конкурсу на вивезення побутових відходів у Галицькому районі кілька тижнів тому і встановлює закриті смітники в центрі міста. Саме ця фірма позичила за 10 гривень на місяць пресувальне обладнання «Львівспецкомунтрансу», а її власник був радником міського голови Львова з питань інфраструктури.
На початку грудня Богдан Михалусь розповідав, що раніше мав ідею рекультивації полігону в Грибовичах і облаштування нової ділянки на його території. Однак через пожежу ці плани не реалізувалися. Також він висловив сподівання, що йому незабаром вдасться придбати земельну ділянку, на якій буде облаштовано полігон ТПВ.
Щоправда, самими конкурсом тепер зацікавилися правоохоронні органи. Як повідомляють «Наші гроші. Львів», щодо конкурсу відкрито кримінальне провадження через зловживання службовим становищем посадовців Галицької райадміністрації.
Після вівторкового, 20 грудня, засідання комісії Ігор Телішевський заявив, що комісія звернеться до правоохоронних органів у зв’язку з діяльністю ЛКП «Львівспецкомунтранс» на території заводу «Львівхімсільмаш».
"Ми звертатимемось до правоохоронних органів щодо забруднення території, щодо захоплення території, щодо нецільового використання коштів, «Львівспецкомунтрансом», – сказав він.
Смітник на Вернадського
Водночас випадково «засвітився» значно простіший спосіб вирішення проблеми відходів в іншому районі міста. У протилежному кінці Львова – на вулиці Вернадського - знайшлося несанкціоноване звалище на території шляхово-ремонтного підприємства Галицького району. Журналіст інформаційного агентства «Гал-інфо» Сергій Бобра виявив це звалище під час прогулянки. За його описами, від цього місця до стадіону «Арена Львів» менше кілометра. Журналіст вважає, що цей смітник функціонував кілька місяців.
«Звозили сміття на вул.Вернадського не один місяць і не лише зі смітників. Ми там бачили і бруківку, і тротуарну плитку, і опале листя, котре комунальними збирали восени. Там семиметрові насипи втрамбованого та пересипаного глиною сміття. Усі ознаки "правильного" сміттєзвалища. Незаконного! В межах міста! З пересипанням землею аби приховати сліди!» - написав він на своїй сторінці у соціальній мережі «Фейсбук».
У мерії тут же відреагували - Андрій Садовий особисто виїхав на місце, все побачив, посварив підлеглих та звелів провести службове розслідування. Його має провести директор департаменту Сергій Бабак. Порушення поводження з відходами зафіксувала й екологічна інспекція, яке проведе позачергову перевірку діяльності шляхово-ремонтного підприємства Галицького району.
За версією міської ради, причиною накопичення сміття на території ШРП Галицького району на вул. Вернадського стала зміна Галицькою районною адміністрацією перевізника і ще не всі користувачі уклали угоди з компанією «Грінера Україна».
У проекті бюджету розвитку на 2017 рік є кілька пунктів присвячених утилізації відходів. Загалом на ці питання заплановано виділити понад 150 млн грн. Значна частина з них має піти на рекультивацію звалища в Грибовичах, купівлю нової ділянки під полігон, а також роботи з проектування та будівництва сміттєпереробного заводу. Однак 75 мільйонів грн планують передбачити для «Львівспецкомунтрансу», однією з найголовніших функцій якого стало транспортування сміття зі Львова на далекі дистанції. Цього року такі подорожі вже обійшлися платникам податків в понад 100 мільйонів гривень. Для порівняння, у бюджеті на 2017 рік закладено 177 млн грн на забезпечення роботи театрів, бібліотек, музеїв та інших установ, які входять до відання управління культури.
23.12.2016