Депутати Європейського Парламенту у четвер, 15 грудня, ухвалили механізм призупинення безвізового режиму.
Відповідну ухвалу підтримало 485 європарламентарів. У той же час 132 були проти і 29 утрималися.
Саме питання тимчасового скасування безвізового режиму й стало каменем спотикання у відповідних перемовинах Києва та Брюсселя. Його вирішення фактично знімає усі формальні перепони для того, щоб Європейська Унія дозволила українським громадянам подорожувати Шенґенською зоною без віз.
Як йдеться у тексті ухвали, застосувати механізм тимчасового призупинення можуть як держави-члени, так і Європейська Комісія. Водночас, на неї також покладено функції моніторингу ситуації в країнах, які звільняються від віз, і регулярно, як мінімум раз на рік, звітувати Європарламенту та Раді ЄУ щодо того, як ці країни виконують умови безвізового режиму та дотримуються прав людини. Після повідомлення від держави-члена або після запиту простої більшості голосів країн-членів ЄУ, або на підставі власної доповіді, Комісія має один місяць, щоб ухвалити рішення про призупинення безвізового режиму на дев’ять місяців. Таке рішення вступить в силу автоматично.
Згідно з пропозиціями, впродовж періоду призупинення безвізового режиму Комісія разом із зацікавленою країною повинна спробувати знайти вирішення ситуації, що призвела до призупинення безвізового режиму.
У випадку, якщо ситуація не зміниться, Комісія повинна представити не пізніше, ніж за два місяці до закінчення дев'ятимісячного періоду, пропозицію пролонґувати тимчасове відновлення візових вимог на додатковий період у 18 місяців. Таке рішення може бути оскаржене як депутатами Європейського Парламенту, так і державами-членами.
Відповідно до нових правил, безвізовий режим з третіми країнами може бути призупинено в одному або кількох випадках:
- істотне збільшення числа громадян країни, яким відмовляють у в’їзді або які залишаються на території ЄУ довше ніж обумовлено
- істотне збільшення необґрунтованих клопотань про надання притулку,
- зменшення співробітництва з реадмісії (повернення мігрантів), або
- збільшення ризиків або безпосередня загроза державній політиці або внутрішній безпеці, пов'язаназ громадянами третіх країн.
Водночас Європейський Парламент оприлюднив нову індикативну дату розгляду питання про безвізовий режим для України. Така інформація міститься в реєстраційній картці законопроекту на сайті ЄП. За оновленою інформацією, українське питання буде поставлене на голосування 3 квітня.
Тим часом розгляд законодавчої ініціативи щодо скасування віз для Грузії відбудеться другого 2 лютого.
15.12.2016