«Мислитель» віком 3800 років

Чоловік, заглиблений в свої думи, сидить, підперши голову долонею... Коли людей, обізнаних з мистецтвом, попросити ідентифікувати за цим описом скульптуру, то більшість, довго не думаючи, відповість: «Мислитель» Оґюста Родена. Скульптуру, що навдивовижу схожа на знамените творіння Родена, виявили ізраїльські археологи. Їй – 3800 років! 


 

Унікальна фігура оздоблює кришку глечика. Її відкрили в місцевості Єгуд біля Тель-Авіва на території, де планують будівництво житлових будинків. Про це в середу повідомило Управління старожитностей Ізраїлю (IAA) на своїй сторінці у Facebook.

 

За словами археолога Ґілад Ітах, яка керувала розкопками, «ніколи раніше ми не відкривали чогось подібного». Глиняний дзбан висотою 18 см типовий для епохи середньої бронзи. Його виготовили традиційним способом, а вже згодом прилаштували до нього цю фігуру.

 

Важко сказати, чи її виготовив гончар чи якийсь інший ремісник. Ітах захоплена «точністю і увагою до деталей», з якими створили скульптуру. Мабуть, вона була поховальною жертвою, адже поряд з нею знайшли також кинджали, сокиру, наконечники стріл та кістки овець і, ймовірно, осла. «Все це поховали разом з поважним членом стародавньої спільноти, яка вірила, що всі ці корисні речі знадобляться йому в потойбічному житті», – додає археолог.

 

«Мислитель» – не перше цікаве відкриття в місцевості Єгуд. Весною там знайшли фундаменти будівель, споруджених 6 тис. років тому, тобто в мідну епоху (перехідний період між кам’яною добою і бронзовим віком), а також тисячі фрагментів кераміки, кремінні і базальтові знаряддя праці та понад 90 багато оздоблених поховань з рештками дорослих і дітей.  

 

Традиційно разом з професійними археологами в розкопках брали участь учні середніх шкіл, які готуються до випускних екзаменів і проходять практику. На думку чиновників з IAA і Міністерства освіти Ізраїлю, учні, що разом з вченими шукають артефакти, не просто краще пізнають історію свого краю, але й спілкуються з експертами у різних галузях досліджень, які розширюють їх світогляд. 

 

Joanna Grabowska

"Myśliciel" sprzed 3800 lat. "Nigdy wcześniej nie odkryliśmy niczego podobnego"

Wyborcza.pl 26/11/2016

Зреферував Євген Ланюк

 

"Мислитель" Оґюста Родена (1902 р.)

 

 

"Мислитель" (невідомий автор, бл. 1800 до н. е.)

 

 

Полякам ця скульптура радше нагадує фігуру Засмученого Христа (Chrystus Frasobliwy) з фасаду собору Св. Зиґмунда (м. Шидловець)

 

26.11.2016