Розпочався процес створення нормативних актів, що дозволять передавати в Україні в концесію такі пам'ятки, як замки. Директор Львівської ґалереї мистецтв імені Бориса Возницького, що опікується Підгорецьким замком, Тарас Возняк боїться, що майбутні «орендарі» не захочуть сильно витрачатись та надто поволі повертати вкладені в реставрацію кошти, інформує Громадське радіо.

 

Зі слів Тараса Возняка, реставрація замку в Підгірцях коштуватиме близько 25–30 млн євро.

 

«Я не вірю, що в Україні є меценат чи бізнесмен, який вкладе ці гроші в Підгорецький замок. У цьому році прибутки зі збору білетів з цього замку склали близько 700 тис. грн. Це дуже немало для того стану, в якому знаходиться замок. Але чи це цікавить концесіонера, який має викласти 25–30 мільйонів євро? Думаю, ні.

 

В цьому контексті, напевно, йдеться про щось інакше, не про реставрацію, а про відбудову. Різниця дуже велика. Реставрація коштує в 5–10 разів більше, а відбудова — це можна зробити придорожній готель з рестораном і пофарбувати польською "снєжкою" стіни та на цьому завершиться відновлення.

 

Ми хочемо зберегти свою історичну пам'ять чи зробити з об'єкта придорожній генделик? Вже не кажучи про те, що цей об'єкт — не тільки наша історична спадщина, а і литовська. Останні власники замку — литовські маґнати, які приїжджають, мають певні бачення. Вони б навіть хотіли повернути частину до замку, але до ресторану чи генделика вони це явно не повернуть», — сказав Тарас Возняк.

 

Своєю чергою, голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка розповів, що ведеться робота над нормами про передання замків в концесію.

 

«Перший крок — положення, яке повинно пройти процедуру реґуляторного акту, а там передбачено громадські слухання, які б визначили плюси і мінуси документу. Другий етап — перелік об'єктів, які ми можемо передавати. Тут повинна бути участь громадськості, фахівців, усіх зацікавлених. Тільки після цього ми повинні створити конкурсну комісію, де мали б бути фахівці від культури, громадські діячі, авторитети, чиновники, тільки тоді оголосити публічний конкурс про конкретний об'єкт», — прокоментував Олег Синютка, запевнивши, що процес передання в концесію буде обов'язково прозорим.

 

Як повідомляв Z, Міністерство економіки хотіло таємно передати Підгорецький замок на Львівщині в концесію, але про це дізнались в ґалерї мистецтв, а згодом — у Верховній Раді. Оскільки чинне українське законодавство не передбачає можливості передання в концесію замків, то в Мінекономіки заявили, що працюють над новим законодавством спільно з ЄБРР.

14.11.2016