Івано-франківський вокзал хочуть віддати в концесію.

 

У Міністерстві інфраструктури узгодили перелік залізничних вокзалів, щодо яких експерти Світового банку проаналізують можливості реалізації концесійних проєктів. Серед семи міст – й Івано-Франківськ. Про це повідомила на своїй fb-сторінці заступниця міністра з питань європейської інтеграції Олександра Клітіна.

 

Фото: zruchno.travel

 

За інформацією Клітіної, крім Івано-Франківська, віддати в концесію також хочуть вокзали в Харкові, Дніпрі, Вінниці, Запоріжжі, Хмельницькому й Миколаєві.

 

Як зауважила Олександра Клітіна, в процесі імплементації реформи лібералізації залізничного транспорту обласні адміністрації стануть основними замовниками пасажирських залізничних перевезень, зокрема й соціально значущих. Система фінансування таких перевезень теж суттєво зміниться – крім пасажирів, витрати фінансуватимуть обласні адміністрації та субсидії з державного бюджету. «Концесії вокзалів та потенційно й станцій відіграватимуть важливу роль у цій системі фінансування, оскільки компенсатором для бюджетних субсидій будуть не тільки прибутки державного залізничного вантажного оператора, а й концесійні платежі. Наприклад, у Німеччині платежі до бюджету від концесій залізничних вокзалів та станцій становлять щорічно близько 400 млн євро», – додала Клітіна.

 

Залучення міжнародних експертів до концесійних процесів викликано необхідністю провести перевірки, підготувати технічну документацію тощо, адже Україна наразі не має великого досвіду в проведенні концесій.

 

Про ідею віддати нині збиткові залізничні вокзали в концесію в Укрзалізниці говорять уже давно. Так, ще 2018 року нинішній керівник, а тоді в.о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов зазначав, що для ефективного використання вокзальних комплексів планують об’єднати всю мережу залізничних вокзалів в одну вертикаль – вокзальну компанію. На той момент, за його словами, на утримання вокзалів з усіма сукупними додатковими витратами Укрзалізниця витрачала до пів мільярда гривень. Концесія ж, на переконання Кравцова, могла б стати одним з інструментів компенсації збитковості сектору пасажирських перевезень.

 

Цього року в серпні у колонці на «Економічній правді» Євген Кравцов, зокрема, писав про розвиток вокзалів та передання їх у концесію як один з перспективних напрямів діяльності Укрзалізниці. Він додав, що в цьому питанні залізниця співпрацює зі Світовим банком та Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), і розповів про наміри здати перші вокзали в концесію вже наприкінці 2020 – на початку 2021 року.

 

«Це дозволить, з одного боку, залучити приватні інвестиції для реконструкції вокзальної інфраструктури, з іншого – залізниця матиме партнерів, які допоможуть розбудувати процеси ефективного управління активами», – зазначав Кравцов, додавши, що для цього необхідно якнайшвидше ухвалити закон «Про концесію».

 

 

Законопроєкт 1046 про концесію, який урегульовує концесійну діяльність в Україні, Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому 3 жовтня.

 

17.10.2019