Архітектори дослідили Поморянський замок на Львівщині і виявили на стінах фраґменти кольорових орнаментів кінця XVI – початку XVII століття. Це друга така знахідка у Центрально-Східній Європі, кажуть науковці, як інформує Радіо Свобода.

 

Завдяки ретельному огляду та замірам архітектори склали схематичний план того, як об'єкт виглядав наприкінці XIV – на початку XV ст. та як змінювався протягом віків.

 

«Це був замок із внутрішнім подвір'ям, квадратний у плані, з брамою для в'їзду, серед боліт, на півострові, тут були чотири наріжні башти. По архітектурі це виглядає, тобто по рештках, які проглядаються, на кінець XV–ХVI століття, може, є і старіші рештки. Там є ренесансні портали, по тектоніці деталей це може бути початок XVI століття. Але ще можна шукати і проводити дослідження. Дуже видимо читаємо кінець XV–ХVI століття», – розповідає доктор архітектури, професор Микола Бевз.

 

Поморянський замок стоїть збоку від автотраси, на межі Львівської і Тернопільської областей. Історія цього замку сягає XIV століття. Будівля горіла у ХV столітті, потім її відбудували, знову була знищена у XVII столітті і знову ж її відновили. Власниками замку були шляхтичі Микола Свинка, Зиґмунт Сенєнський, Якуб Собєський (батько майбутнього польського короля), Еразм Прушинський, Роман Потоцький, граф Юрій Потоцький. Замок був оборонною і фортифікаційною спорудою, у ХІХ столітті тут була ґалерея цінних картин італійських майстрів, зокрема Рембранта і Леонардо да Вінчі.

 

«Замок мав розписи і вони простежуються. Було нарисовано велику квітку, вона проглянулась чітко цього року, можливо трішки було торік. Бо тиньк відпадає і під ним виявився розпис. У Центрально-Східній Європі це другий такий випадок, коли знаходять розписи на замку. Кілька років тому такі знайшли у Польщі, у Янівцях, під Любліном. Цей ренесансний замок досліджували п'ятнадцять років. Виявили ґротескні рисунки лицарів у таких же ж кольорах, що й на Поморянському, кінця XV – початку ХVI століття. Це показує, що була така мода у той час, можливо, вони змагались у розписах», – вважає Микола Бевз.

 

Науковці припускають, що такі самі кольорові розписи можна знайти і в замку Старого Села на Львівщині, і в Бережанах на Тернопіллі. Проте сьогодні дослідники зосереджуються на Поморянах.

 

«Треба до морозів встановити риштування на кілька днів, зняти тиньк, дослідити і законсервувати. Поставити якийсь дашок, щоб не потрапляла вода», – пояснив науковець.

 

Однак навіть для такої недорогої роботи немає коштів ані в обласному, ані місцевому бюджетах. Тому вчені сподіваються на меценатство чи ініціативу небайдужих людей. Адже втратити таку перлину архітектури вважають неприпустимим.

10.11.2016